#GodzinaDlaOka

Pozwól odpocząć
swoim oczom

Godzina dla oka
Godzina dla oka
Godzina dla oka

Cześć,

nie wiem czy nas jeszcze pamiętasz. Co prawda znamy się od dnia Twoich urodzin, ale czasami mamy duże wątpliwości czy jeszcze zależy Ci na naszej przyjaźni. A przecież tak wiele razem przeszliśmy! Pamiętasz jeszcze wycieczkę w Bieszczady, kiedy tak wspaniale dopisała nam pogoda? Ależ tam były widoki! Mam nadzieję, że kiedyś zaprosisz nas na wspólne oglądanie zdjęć z tamtego wypadu. Pierwsze chwile zakochania też były cudowne! Tak, tak, wiemy, że Cię wtedy zdradziliśmy. Przepraszamy, my już tak mamy i czasami lubimy zrobić się trochę „maślane”. Już taki nasz urok. Jak się nazywał ten film, który wtedy oglądaliśmy w kinie? Pamiętasz te łzy wzruszenia, które razem wylewaliśmy? I jeszcze jedno wspomnienie… skok ze spadochronem, z okazji Twoich urodzin. Ale to były emocje! Ani jednej chmurki na niebie, a my uwijaliśmy się jak w ukropie, abyś mógł wszystko zobaczyć podczas tego krótkiego lotu. I po tych wszystkich wspólnych chwilach, Ty nie masz dla nas czasu.

Twoje Oczy.

Niezależnie od trybu pracy zawodowej, stylu życia i realizowanych pasji, każdy z nas codziennie intensywnie korzysta z narządu wzroku. Powyższy fragment to tylko przykładowy, niewielki wycinek z napiętego grafiku naszych oczu. Każdej godziny mają wiele pracy i choć dzięki nim możemy przeżywać wiele niezapomnianych chwil, realizować się i rozwijać zainteresowania, tak rzadko zastanawiamy się, jak możemy ulżyć im w codziennych trudach. A naprawdę nie trzeba wiele!

I właśnie dlatego zapraszamy Cię do udziału w akcji #GodzinaDlaOka, w której w prosty sposób możesz je odciążyć. Poświęć im godzinę dziennie, a ZOBACZYSZ różnicę!

Godzina dla oka

W tym zadaniu nie zostawimy Cię samego! Z pomocą wykwalifikowanych specjalistów z zakresu okulistyki przygotowaliśmy ekspercki poradnik, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące ochrony oczu.

Poza uniwersalnymi propozycjami, znajdziesz również takie, które precyzyjnie dopasowane są do Twojego wieku, stylu życia czy wykonywanego zawodu.

Twoja #GodzinaDlaOka?

Poznaj 10 propozycji, za które Twoje oczy Ci podziękują.

Przyjrzyj się swoim zwyczajom każdego dnia w zakresie dbania o wzrok. Czasami bardzo niewielkie zmiany przynoszą duże korzyści. Nasze porady pozwolą Ci je odnaleźć i wdrożyć w życie.

Tutaj również prosimy Cię o pomoc. Przekaż swoim przyjaciołom i rodzinie, to proste przesłanie od oczu: „Poświęćcie nam godzinę dziennie”! Więcej porad nt. dbania o oczy znajdziesz na naszym profilu na Facebooku.
Zapraszamy!

Poradnik szczęśliwego oka

Godzina dla oka

Alina Adamowicz terapeutka, trenerka MentalHealth, business coach, wykładowca akademicki oraz autorka poradników z zakresu rozwoju osobistego.

Uczucie, że jesteś w dobrej kondycji, pogodna/y i odprężona/y, stanowi klucz do równowagi i szczęścia. Nie ma drogi na skróty. Trzeba dbać o ciało i umysł, emocje, uczucia oraz odporność psychiczną. Ważne, by nauczyć opiekować się sobą całościowo i z czułością. Zdrowie psychiczne i fizyczne zależą od siebie wzajemnie. Żeby na trwałe czuć się dobrze, trzeba zadbać o jedno i drugie.

Nie zapominaj o oczach. To one każdego dnia są z nami. W oczach dostrzegamy ludzkie emocje. Wyczytujemy w nich uczucia: radość, smutek, miłość, zachwyt, zaciekawienie. Oko to niesamowity narząd. Potrafi przetworzyć miliony informacji na sekundę. Zasługuje na troskę każdego dnia.

Kiedy oczy są zmęczone, czujemy się wycieńczeni, dyskomfort możemy odczuwać nawet po przebudzeniu. Jak wynika z Raportu „Godzina dla Oka1 w dni robocze potrafimy spędzać przed ekranem komputera nawet ponad 10h dziennie. Dodatkowo, często odpoczywając od pracy również wybieramy ekran, tym razem telewizora – ten sposób na relaks wskazało 56% badanych. Taki styl życia prowadzi do tego, że nasze oczy są zaczerwienione, odczuwamy pieczenie i suchość. Wpływ na to ma światło niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne. Ono samo w sobie szkodzi oczom, dodatkowo kiedy coś ze skupieniem oglądamy – rzadziej mrugamy – co także wpływa na suchość naszych oczu. Efekt? Dyskomfort. I to taki, który wpływa nie tylko na odczucia fizyczne, ale także na ogólne samopoczucie.

1 Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

Mam dla Ciebie kilka wskazówek, co robić, aby oderwać wzrok od ekranów w pracy i w domu, choć na chwilkę. Zachęcam do praktykowania pozytywnych emocji. Zwiększanie dziennej dawki pozytywności sprawia, że ludzie czują się zdrowsi, wzrastają psychicznie, mają lepszy sen i są mniej narażeni na różne choroby, również oczu.

emocja, która dodaje energii do zmian. Pomyśl, kto Cię inspiruje i dlaczego? Pozostań z tą emocją w ciągu całego dnia.

emocja, która umożliwia pełną obecność tu i teraz. Zamknij oczy i odpowiedz sobie na pytanie: „Kiedy czułaś/eś się odprężona/y i całkowicie zadowolona/y ze swojego życia?”. Daj sobie kilka minut na wspomnienia.

usiądź wygodnie. Odłóż na kilka minut rozpraszacze (telefon, komputer) i odpowiedz sobie na pytanie: „Kiedy Twoje ciało jest całkowicie zrelaksowane i czy odczuwasz wtedy ukojenie?”

w tej emocji staraj się chłonąć chwile wszystkimi zmysłami. Zamknij oczy, wycisz się i przypomnij sobie najpiękniejszy zachód słońca, zanurz się w tej chwili.

przed pójściem spać, zamknij oczy i powiedz sobie, za co jesteś wdzięczna/y. Niech to się stanie Twoim codziennym rytuałem. Praktykowanie tej emocji uspakaja umysł i regeneruje ciało.

Praktyka pozytywnych emocji w PDF

Słowo „emocja” pochodzi od łacińskiego „e movere”, co oznacza „w ruchu”, podobnie jak nasze oko, większość czasu jest w ruchu. Oczy ujawniają całą prawdę na temat naszych emocji, ale też potrafią je dokładnie wyczytać u innych. Zajmij się swoimi oczami czule!

Jest wiele nawyków, za które Twoje oczy nie są Ci wdzięczne. Podpowiem Ci, jak je ograniczyć i wdrożyć w życie dobre praktyki. Powtarzane codziennie, staną się Twoim rytuałem. Daj oczom wytchnienie!

długotrwała praca przy komputerze czy wielogodzinne wpatrywanie się w ekran laptopa, smartfona i tabletu negatywnie wpływa na kondycję oczu. Regularne, krótkie przerwy – tego potrzebują.

aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na cały organizm, dotlenia go i poprawia krążenie, także w narządzie wzroku. Niech także oczy będą w dobrej formie.

choć raz dziennie zamień niezdrową przekąską na pełne witamin i wartości odżywczych warzywa, owoce lub ziarna i orzechy, a Twoje ciało i umysł Ci za to podziękują. Moc witamin i kwasów Omega to to, czego potrzebują.

nie narażaj swoich codziennie ciężko pracujących oczu na szkodliwe działanie promieni UV, chroń je nawet na spacerze, niech odpoczywają w komforcie, a na pewno dłużej będziesz cieszyć się ich zdrowiem.

sen jest kluczowy dla całego organizmu, pozwala na regenerację sił, dlatego dbaj o to, by przeznaczać na niego przynajmniej 7h. Wtedy nie grozi Ci pękanie naczynek krwionośnych w oczach, pieczenie czy nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami.

Praktyka pozytywnych nawyków w PDF

Wsłuchaj się w siebie i swój organizm. Nie bagatelizuj żadnych niepokojących symptomów, ze strony organów. Jeśli Twoim oczom towarzyszy zaczerwienie, łzawienie, ból czy suchość, skonsultuj się z okulistą. Pamiętaj także o odpowiedniej higienie oczu i profilaktyce, takiej jak nawilżanie z pomocą kropli, tzw. sztucznych łez, aby dobry wzrok mógł służyć Ci skutecznie przez długie lata.

Eksperckie treści przygotowane w oparciu o wiedzę i doświadczenie okulistki dr n. med. Anny Groblewskiej, uzupełnione wnioskami płynącymi z badania opinii publicznej.

Godzina dla oka

Dr n. med. Anna Groblewska jest specjalistą drugiego stopnia w zakresie okulistyki, na co dzień pracuje w Klinice Okulistyki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne w leczeniu schorzeń oczu. Udziela porad i konsultuje pacjentów borykających się z wadami wzroku.

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów w naszym organizmie. Stanowi podstawowy element w procesach poznawczych, pozwala nam analizować i zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Jest niezbędny do wykonywania wielu czynności, takich jak: oglądanie filmów, seriali i wydarzeń sportowych, czytania książek, obserwowania pięknych krajobrazów czy spędzania czasu z bliskimi. Nieprzypadkowo również mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Możemy bowiem wyczytać z nich emocje towarzyszące drugiemu człowiekowi, zobaczyć w nich zarówno radość, zaskoczenie, jak i zdenerwowanie czy smutek. Mówiąc wprost – nasze oczy każdego dnia mają „ręce pełne roboty”. Ich zadania są uzależnione nie tylko od aktywności zawodowej, ale także od trybu życia i realizowanych pasji.

Zapraszamy do zapoznania się z „Poradnikiem szczęśliwego oka”, który uwzględnia jeszcze jeden istotny wskaźnik – wiek. Nasze oczy różnią się i zmieniają wraz z wiekiem tak samo jak my. Czy wiesz jak odpowiednio o nie zadbać?

Pokolenie Z

Osoby urodzone w latach 1995-2010. Ich żywiołem są nowoczesne technologie, nie wyobrażają sobie życia bez Internetu, który stanowi główne źródło pozyskiwanej przez nich wiedzy. Intensywnie korzystają z platform oferujących dostęp do filmów i seriali oraz z mediów społecznościowych. Wśród ich idoli znajdują się głównie twórcy internetowi. Swoją przyszłość zawodową często planują związać z branżą IT, grafiką komputerową czy tworzeniem treści publikowanych w Internecie. Prowadzą bardzo intensywny tryb życia, a ich oczy, chociaż wciąż jeszcze młode, mają już prawo czuć się zmęczone.

Porady dla zdrowia oczu – Pokolenie Z

  1. Bardzo dużo czasu spędzasz przed telefonem, tabletem lub komputerem, dlatego szczególną uwagę powinieneś zwrócić na nawilżanie swoich oczu. Podstawową kwestią jest… mruganie, o którym często zapominasz, skupiając się na treściach wyświetlanych na ekranie. Bardzo ważne jest również stosowanie kropli nawilżających, które polecane są w sytuacji, gdy odczuwasz symptomy tzw. suchego oka, czyli: dyskomfort, zaczerwienienie, uczucie „piasku” pod powiekami, ból czy łzawienie.
  2. Nie możesz zapominać o ergonomii pracy z urządzeniami elektronicznymi. Pamiętaj o odpowiedniej odległości oczu od ekranu komputera. Powinno to być co najmniej 70 cm, a w przypadku większych wyświetlaczy nawet 1 m.
  3. Korzystanie z urządzeń elektronicznych nie pozostaje bez wpływu na Twój wzrok. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że widzisz doskonale to i tak możesz mieć wadę wzroku będącą przyczyną dyskomfortu. Regularnie (raz na dwa lata) kontroluj swój wzrok. Porozmawiaj z okulistą nt. korzystania z okularów „zerówek”, których zadanie nie polega na korygowaniu wady wzroku, a ochronie ich przed negatywnym wpływem światła niebieskiego. Zapewni ją specjalna powłoka antyrefleksyjna, umieszczona w szkłach okularowych.
  4. Zapewne chciałbyś, aby doba trwała trochę dłużej. Masz tyle pomysłów na spędzenie wolnego czasu, tyle filmów do nadrobienia i tyle osób z którymi chciałbyś się spotkać, że często poświęcasz na te zajęcia czas z puli przeznaczonej na sen. A tymczasem, aby w pełni zregenerować organizm, w tym również swoje oczy, powinieneś spać przynajmniej 7 godzin w ciągu doby. Przed położeniem się do łóżka zadbaj również o higienę snu – godzinę wcześniej nie korzystaj już z urządzeń elektronicznych oraz dokładnie przewietrz sypialnię.
  5. Powinieneś pamiętać o zasadach racjonalnego żywienia. Zrównoważona dieta musi dostarczać do organizmu składniki, niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. W kontekście zdrowia oczu kluczowe są: luteina (zawarta m.in. w szpinaku czy dyni), beta-karoten, a także witaminy z grupy C i E, kwasy omega-3 i omega-6 czy miedź, cynk, mangan i selen.

Pokolenie Y

Osoby urodzone w latach 1980-1995. Doskonale pamiętają czasy początku rozwoju Internetu, a następnie aplikacji, mediów społecznościowych i innych możliwości płynących z urządzeń elektronicznych. Bardzo często byli inicjatorami i realizatorami technologii, bez których obecnie nie wyobrażają sobie życia. Wykonują zawody, które powstały dopiero w obliczu rewolucji cyfrowej, wymagające dostępu do komputera i sieci internetowej. Relaks? Najczęściej przy ulubionym serialu lub nowym filmie proponowanym przez platformy streamingowe.

Porady dla zdrowia oczu – Pokolenie Y

  1. Obowiązki zawodowe, nadgodziny, zajęcia z języka angielskiego, a w niektórych przypadkach również praca dodatkowa – i jak masz znaleźć czas na regularne posiłki? Dlatego najczęściej jesz w biegu, nie koncentrując się szczególnie na źródłach energii, którą dostarczasz do organizmu. Wbrew pozorom dieta jest niezwykle istotna dla zdrowia i kondycji naszych oczu – aby prawidłowo pracować i regenerować się potrzebują m.in. luteiny, witamin czy miedzi i cynku.
  2. „Życie w biegu” nie oznacza w Twoim przypadku, że regularnie uprawiasz sport. Wręcz przeciwnie – ruszasz się bardzo mało, ze względu na specyfikę pracy większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej, a Twoim najczęstszym środkiem transportu jest samochód lub komunikacja miejska. Już dawno przestałeś spoglądać na opaskę informującą o liczbie kroków pokonanych w danym dniu. Czas to zmienić! Koniecznie zaplanuj w swoim grafiku czas na aktywność fizyczną. Nie musisz od razu podnosić wielkich ciężarów w siłowni czy uczestniczyć w długodystansowych biegach. Wystarczy nawet 20 minut spaceru dziennie! Systematyczne uprawianie sportu m.in. poprawia dotlenienie komórek, korzystnie wpływając np. na jakość widzenia.
  3. Przy napiętym grafiku, często się stresujesz? To kolejny obszar wymagający zmian. Twoje oczy bardzo negatywnie na niego reagują. Regularnie utrzymujący się wyższy poziom kortyzolu w organizmie może m.in. wpływać na pogłębienie lub pojawienie się wady wzroku.
  4. Często w sytuacjach stresowych pojawia się chęć sięgania po używki. Na Twój wzrok szczególnie negatywnie wpływa dym nikotynowy, który często jest przyczyną podrażnienia oczu, bólu czy suchości. Stres zdecydowanie lepiej spalić podczas aktywności fizycznej. Dodatkowo, jeśli na co dzień odczuwasz suchość, zaczerwienienie czy pieczenie oczu, które powoduje u Ciebie dyskomfort – pamiętaj o systematycznym stosowaniu kropli nawilżających – sztucznych łez.
  5. I najważniejsze! Pamiętaj, aby dbać o swoje zdrowie. Dotyczy to nie tylko kontrolowania wzroku u okulisty, ale o holistyczne podejście do Twojego organizmu. Regularnie kontroluj m.in. ciśnienie tętnicze, ponieważ nadciśnienie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań związanych również z widzeniem – m.in. uszkodzeń naczyń siatkówki, błony naczyniowej czy nawet nerwu wzrokowego.

Osoby 40-50+

Praca stanowi w ich życiu ważny, ale nie najważniejszy aspekt. Chcą więcej czasu spędzać z rodziną i przyjaciółmi oraz cieszyć się pełnią życia. Wychowali się bez Internetu i mediów społecznościowych, jednak szybko zrozumieli wiele możliwości płynących ze stosowania nowinek technologicznych. Lubią korzystać z możliwości płynących z dużych miast, jednak narażeni są tym samym m.in. na zanieczyszczenia powietrza, negatywnie wpływające na ich oczy.

Poradnik dla zdrowia oczu – osoby 40-50+

  1. W wieku 40+ możesz zauważyć u siebie pierwszy objawy starczowzroczności, czyli tzw. presbiopii. To naturalny proces, który polega na zmianach w obrębie soczewki oka. Wpływa on na osłabienie ostrości widzenia z bliska. Jeżeli dostrzeżesz u siebie te symptomy, udaj się do okulisty, aby profesjonalnie skontrolować swój wzrok. Zaufaj specjaliście – w niektórych przypadkach zaleci on rozpoczęcie korzystania z okularów, głównie do czytania, czy podczas użytkowania komputera.
  2. Twój wzrok wymaga wsparcia w postaci diety. Powinna być ona bogata w antyoksydanty (przeciwutleniacze), które znajdziesz m.in. w witaminach z grup A, C i E. Pozwalają one chronić osłabione naczynia włosowate w oczach, zmniejszając ryzyko wystąpienia m.in. stanów zapalanych czy mikrouszkodzeń.
  3. Jeżeli jesteś miłośnikiem sportu… nie rezygnuj z tej drogi. Pamiętaj jednak o ochronie oczu, zwłaszcza podczas aktywności na świeżym powietrzu. W cieplejsze dni chroń je przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, poprzez stosowanie specjalistycznych okularów ochronnych. Nie możesz bagatelizować tego problemu również zimą – śnieg odbija bowiem bardzo wiele promieni UV, które mogą doprowadzić do podrażnień i uszkodzeń narządu wzroku.
  4. Kontroluj swoje nawyki – nie zaniedbuj higieny snu, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, ograniczaj stosowanie używek. Ochrona oczu nie wymaga od Ciebie nadzwyczajnych zmian i całkowitego przeorganizowania własnego życia.
  5. Pamiętaj również, że po czterdziestce jesteś bardziej podatny na objawy związane z tzw. zespołem suchego oka. Aby dodatkowo chronić przed nimi swoje oczy, sięgaj po tzw. „sztuczne łzy”, czyli krople nawilżające np. Hyal-Drop multi, posiadające w swoim składzie kwas hialuronowy.

Seniorzy

Osoby 60+, zwłaszcza te, które osiągnęły wiek emerytalny, bardzo często na nowo okrywają radość życia. Ich dzieci są już samodzielne, nie ograniczają ich obowiązki zawodowe, dlatego mogą ten dodatkowy, wolny czas przeznaczać dla siebie. Coraz popularniejsze stają się wszelkie inicjatywy dotyczące osób starszych (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku), z których chętnie korzystają. Aktywność na wielu polach wymaga jednak szczególnej troski o zdrowie, również w kontekście kondycji narządu wzroku. Oczy ulegają bowiem naturalnemu procesowi starzenia, dlatego tak istotne jest dbanie o ich sprawność. Częściej występują również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, które mogą prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.

Poradnik dla zdrowych oczu – seniorzy

  1. Postaw na odpoczynek – najlepiej aktywny. Wybierz taką formę aktywności, która sprawi Ci największą przyjemność. Udaj się na spacer do parku, zajęcia taneczne dla seniorów lub nordic walking. Uprawianie sportu nie tylko dostarczy Ci endorfin, pobudzi organizm, ale korzystnie wpłynie na Twoje oczy.
  2. Regularnie badaj kondycję oczu. Systematycznie korzystaj z wizyt u okulisty, który na bieżąco będzie mógł kontrolować Twój wzrok. W tym wieku zwiększa się ryzyko występowania chorób układu wzroku – między innymi zaćmy, jaskry, zwyrodnienia plamki. Im szybciej wykryte problemy, tym większa szansa na ich pokonanie.
  3. Nie obawiaj się okularów, nawet jeśli całe dotychczasowe życie z nich nie korzystałeś. Dzięki temu, mimo postępujących zmian, będziesz cieszyć się pełnią życia. Nie tylko dobór mocy szkieł korekcyjnych ale i ich realizację powierz profesjonaliście tzn. optykowi. Ważna jest nie tylko wielkość korekcji, ale również rozstaw i ich scentrowanie. Wiele Twoich aktywności stanie się mniej uciążliwych, dzięki lepszemu widzeniu. Z wiekiem oczy stają się także coraz słabiej nawilżone. Jeśli doskwiera Ci dyskomfort oczu, ich suchość, pieczenie, łzawienie czy uczucie piasku pod powiekami – sięgnij po nawilżające krople do oczu Hyal-Drop multi, które pozwolą zminimalizować uciążliwe dolegliwości.
  4. Zadbaj o zrównoważoną dietę, którą polubią Twoje oczy. Spytaj swojego lekarza o suplementację korzystną dla całego organizmu, w tym dla narządu wzroku. Stosuj się dokładnie do zaleceń i dawkowania.
  5. Zwróć uwagę na ogólny stan swojego zdrowia. Znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka występowania wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. Oba te schorzenia mogę doprowadzić do pogorszenia widzenia, aż do utraty widzenia czy zespołu suchego oka, dlatego nie bagatelizuj żadnych objawów. Zdrowie masz tylko jedno, dlatego warto zadbać.

Z gabinetu okulisty:

Godzina dla oka

„Spotkałam się z pacjentką, której przepisałam okulary do bliży – szkła o wartości +1,5 dioptrii. Powróciła do mnie, bo źle się w nich czuła. Okazało się, że kupiła je w jednym ze sklepów z chemią i kosmetykami. Z boku oprawki była umieszczona naklejka z przepisaną przeze mnie wartością, a po sprawdzeniu w specjalistycznym aparacie okazało się, że zamontowano w oprawkach szkła +3 dioptrie.”

Dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu.

Bibliografia:
I. Materiały Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej II. https://www.bausch.com/vision-and-age III. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok
IV. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/83193,czy-dieta-ma-wplyw-na-wzrok V. https://www.mp.pl/cukrzyca/aktualnosci/166134,oczy-diabetyka
VI. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wywiady/289249,przyjazne-dla-wzroku VII. Weryfikacja ekspercka – dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu.