Laser to bardzo precyzyjne narzędzie chirurgiczne. Pozwala przeprowadzać także operacje okulistyczne – zabieg jest w zasadzie bezbolesny, a rekonwalescencja trwa krótko. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich przypadkach przeprowadzana jest laserowa operacja oczu, na czym polega i jak postępować po zabiegu.
Kiedy stosuje się laserową operację oczu?
Laser w okulistyce wykorzystywany jest do zabiegu korekcji, czyli usuwania wad wzroku. Laserowa korekta wzroku usuwa przyczynę nieprawidłowego widzenia i przywraca ostrość wzroku. Dzięki temu pacjent może widzieć ostro bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Zakres korygowanych wad to astygmatyzm, dalekowzroczność i krótkowzroczność. Każdy pacjent wymaga indywidualnej kwalifikacji do zabiegu i wybrania odpowiedniej metody laserowej korekcji wzroku. Przeciwwskazaniem do laserowej operacji oczu są m.in. poważne wady wzroku (powyżej -10 dioptrii przy krótkowzroczności), stożek rogówki czy zaćma. Zabiegu nie przeprowadza się u osób poniżej 21. roku życia i u pacjentów, którzy ukończyli 60 lat. Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji są m.in. zaćma i inne schorzenia oczu, choroby nowotworowe, choroby i wady serca, infekcje wirusowe, cukrzyca i choroby tarczycy, ciąża oraz okres karmienia piersią. Pacjent kwalifikowany do operacji oczu laserem powinien mieć ustabilizowaną wadę wzroku – szybkie pogłębianie się wady wzroku jest przeciwwskazaniem do zabiegu.
Na czym polega laserowa metoda korekcji wzroku?
Celem laserowej korekcji wzroku jest usunięcie wady wzroku przy zastosowaniu wybranej metody – np. femtolasik lub przy użyciu lasera excimerowego. Metoda ustalana jest podczas wizyty kwalifikacyjnej w klinice. Laserowa korekcja wzroku polega na korekcji powierzchni rogówki, tak by przywrócić prawidłowy jej kształt [1]. Lekarz nakierowuje laser na rogówkę i koryguje ją. Prawidłowy kształt rogówki przy braku problemów ze strony innych struktur oka (np. siatkówki) pozwala widzieć ostro i wyraźnie bez okularów czy szkieł kontaktowych – promienie świetlne są prawidłowo skupiane na siatkówce oka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i powoduje u pacjenta jedynie minimalny dyskomfort. Operacja korekcji wzroku trwa 20-40 minut. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do domu, jednak należy stosować się do zaleceń lekarza.
Jak dbać o oczy po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg mało inwazyjny – pacjent może normalnie funkcjonować już na drugi dzień. Jakość widzenia poprawia się w zasadzie od razu po zastosowaniu chirurgii refrakcyjnej i skorygowaniu kształtu rogówki za pomocą lasera. Poprawa ostrości widzenia nie oznacza jednak, że oczy można od razu intensywnie eksploatować. Po laserowej korekcji wad wzroku potrzebują one ochrony i odpowiedniej pielęgnacji. Przez około miesiąc od zabiegu zaleca się nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, ograniczyć do minimum oglądanie telewizji i pracę przy komputerze, a także inne czynniki niekorzystnie wpływające na narząd wzroku, takie jak przebywanie w klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeniach. Dobrą metodą pielęgnacji oczu po zabiegu laserowej korekcji wzorku jest aplikowanie kwasu hialuronowego w postaci kropli do oczu. Wspierają one działanie naturalnego filmu łzowego i z tego względu są zalecane także w objawowym leczeniu zespołu suchego oka [2]. Jeśli po zabiegu korekcji wady w ciągu miesiąca pojawią się jakiekolwiek dolegliwości ze strony narządu wzroku – pogorszenie ostrości widzenia, pieczenie czy ból oczu, należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty. Mogą one świadczyć o zmianach w siatkówce lub innych strukturach oka albo o suchości oczu, którą należy odpowiednio leczyć. Zespół suchego oka jest poważnym schorzeniem, które bagatelizowanie może prowadzić nawet do utraty wzroku. Przyczynia się do uszkodzeń w obrębie rogówki i czyni ją bardziej podatną na infekcje, stopniowo pogarsza też jakość widzenia [3]. Laserowa korekcja wzroku to przydatny zabieg, jednak o oczy trzeba odpowiednio dbać na co dzień – nie tylko miesiąc po operacji – by przez długie lata móc cieszyć się dobrym widzeniem.
Bibliografia:
- Arkadiusz Pogrzebialski, Laserowa korekcja dużej krótkowzroczności, „mp.pacjent” [online], https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/99835,laserowa-korekcja-duzej-krotkowzrocznosci, data dostępu 03.08.2023.
- Janik i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
- Mielczarek, Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.