Skip to main content
START: TARACZA:

Po operacji oczu należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i szczególnie zadbać o higienę. Dotyczy to również laserowej korekcji wad wzroku. Rekonwalescencja zależy od typu zabiegu i od ogólnego stanu zdrowia. Podpowiadamy, jak dbać o oczy po zabiegu, by uniknąć powikłań i szybko wrócić do codziennych aktywności.

Zasady postępowania po operacji zaćmy

Zaćma to choroba powodująca zmętnienie soczewki oka. Przyczynami zaćmy są procesy starzenia się organizmu, ale także urazy oka, stany zapalne błony naczyniowej oraz stosowania niektórych leków, na przykład kortykosteroidów [1]. Zaćma może pojawić się również u osób cierpiących na krótkowzroczność lub cukrzycę [1].

Operacja usunięcia zaćmy polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną, dzięki czemu przywrócona jest ostrość widzenia. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń. Należy unikać wysiłku fizycznego, a przede wszystkim podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownego schylania. Niewskazane są treningi, nawet bieganie czy jazda na rowerze. Przez około miesiącu od zabiegu nie wolno też zażywać kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie. Zapobiega to ryzyku zakażenia bakteryjnego, które stwarzałoby konieczność zastosowania antybiotyku. Z tego względu trzeba uważać, by do oka nie dostała się woda także podczas codziennego mycia twarzy. Po leczeniu zaćmy (bezpośrednio po operacji) oczy są w dużym stopniu narażone na infekcje.

Niewskazane jest również oglądanie telewizji, praca przy komputerze oraz czytanie i prowadzenie samochodu przez dłuższy czas, czyli wszystkie czynności, które męczą wzrok. Po upływie miesiąca oko zazwyczaj przyzwyczaja się do nowej soczewki i można funkcjonować normalnie.

Pacjenci powinni poważnie podchodzić do zaleceń i przestrzegać terminów wizyt kontrolnych. Wszelkie niepokojące objawy, w tym zaburzenia widzenia, powinny być bezzwłocznie konsultowane z lekarzem. Operacja zaćmy pozwala ponownie cieszyć się dobrym wzrokiem, jednak zdarza się tzw. zaćma wtórna, która prowadzi do zmętnienia tylnej torebki soczewki oka. W takim przypadku konieczna jest kolejna operacja.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Osoby z wadami wzroku, które nie lubią nosić okularów, mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Stanowi ona alternatywę dla noszenia soczewek kontaktowych, które mogą przyczyniać się do suchości oczu, która objawia się pieczeniem, łzawieniem i uczuciem ciała obcego w oku. Po laserowej korekcji wzroku gałka oczna dość szybko się regeneruje. Jest to mało inwazyjny zabieg, wykonywany jedynie na zewnętrznej warstwie oka, czyli na rogówce. Jest ona odpowiednio korygowana, tak by przywrócić optymalną jakość widzenia [2].

Do zabiegu laserowej korekcji wzroku kwalifikują się takie wady jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Okulista podejmuje decyzję o zabiegu na podstawie szczegółowych badań. Jednym z przeciwwskazań jest podeszły wiek pacjenta (powyżej 60. roku życia), a także szybkie pogłębianie się wady wzroku, zdiagnozowana cukrzyca, choroby serca, infekcje wirusowe i choroby nowotworowe.

Korekcja laserowa jest bezpieczną metodą leczenia wad wzroku, a rekonwalescencja jest relatywnie niedługa – w zasadzie można normalnie funkcjonować już dzień po zabiegu. Oczy po laserowej korekcji wad wzroku potrzebują jednak ochrony i odpowiedniej pielęgnacji. Należy dbać o ich prawidłowe nawilżenie. W tym celu sprawdzą się nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym, które wspierają działanie naturalnego filmu łzowego i są zalecane m.in. w objawowym leczeniu zespołu suchego oka [3].

Oprócz tego zaleca się unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, rozsądnie korzystać z klimatyzacji w domu, biurze i samochodzie, ograniczyć czas spędzany przed komputerem oraz nosić okulary z filtrem UV. Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko przed silnym światłem, ale także alergenami i drobinami kurzu unoszącymi się w powietrzu. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, w tym wahania ostrości widzenia po wykonaniu zabiegu, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czas rekonwalescencji – a co później?

Wiemy już, jak należy dbać o oczy bezpośrednio po zabiegu. A jak zatroszczyć się o swoje oczy na co dzień? Tu sprawdzą się niektóre z zaleceń stosowanych po operacji. Przede wszystkim należy ograniczyć pracę przy komputerze i oglądanie telewizji, unikać palenia tytoniu i zadymionych pomieszczeń, nosić okulary z filtrem przeciwsłonecznym i nie nadużywać klimatyzacji. Zaleca się też stosować nawilżające krople do oczu. Są one dostępne bez recepty i przynoszą ulgę, gdy oczy są zmęczone i podrażnione.

 

Bibliografia:

  1. Wojciech Omulecki, Zaćma, „mp.pacjent” [online], Link, data dostępu 24.05.2023.
  2. Arkadiusz Pogrzebialski, Laserowa korekcja dużej krótkowzroczności, „mp.pacjent” [online], Link, data dostępu 24.05.2023.
  3. Janik i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

Podziel się ze znajomymi: