Zespół suchego oka wymaga odpowiedniego leczenia, o którym decyduje lekarz. Pomocniczo można zastosować sprawdzone sposoby, takie jak nawilżające krople do oczu dostępne bez recepty. Przydatna jest również dieta bogata w składniki sprzyjające dobrej kondycji narządu wzroku. Jakie produkty powinny znaleźć się w naszym menu, gdy trapi nas chroniczna suchość oczu? Sprawdź!
Jakie mogą być przyczyny suchości oczu?
Oczy są nawilżane przez łzy, fachowo określane jako film łzowy. Za każdym razem, gdy mrugamy powiekami, jest on rozprowadzany po powierzchni oka. Powinno tak się dziać kilkanaście razy na minutę, czasami jednak zapominamy o mruganiu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy intensywnie wpatrujemy się w jeden punkt, na przykład podczas prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze. Może wówczas pojawić się suchość oczu spowodowana zbyt rzadkim ich nawilżaniem przez film łzowy.
Powodów chronicznej suchości oczu, czyli zespołu suchego oka, jest jednak więcej. Przyczyniają się do niej zmiany hormonalne w wieku okołomenopauzalnym, niektóre choroby i zażywane leki, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, częste patrzenie w ekran smartfona i telewizora, noszenie soczewek kontaktowych, alergia oraz czynniki środowiskowe.
Charakterystyczne objawy suchości oczu to uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie oczu oraz pogorszenie ostrości widzenia [1]. Nieleczony zespół suchego oka może doprowadzić nawet do utraty wzroku, ponieważ suchość powierzchni oka przyczynia się m.in. do uszkodzenia rogówki, a także zwiększać ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, chorób siatkówki oraz zaćmy.
Jak radzić sobie z chroniczną suchością oczu?
Zespół suchego oka to dolegliwość, której leczeniem zajmuje się lekarz okulista. Zależnie od przyczyny objawów zaleci on odpowiednią terapię. Pomocniczo w zespole suchego oka stosuje się krople nawilżające do oczu nazywane „sztucznymi łzami” [2].
Warto wybrać te niezawierające konserwantów, jedynie z kwasem hialuronowym. Takie krople nawilżają oko i przynoszą ulgę przy objawach zespołu suchego oka, a jednocześnie nie przyczynią się (dzięki naturalnemu składowi) do jakichkolwiek dodatkowych podrażnień.
Dieta dla dobrej kondycji oczu
Odpowiednia dieta może mieć korzystny wpływ na organizm. Spożywanie pokarmów zasobnych w witaminy i inne cenne składniki nie tylko zapobiega ich niedoborom, ale też zmniejsza ryzyko rozwoju różnego typu schorzeń. Składniki odżywcze, które są niezbędne dla dobrej kondycji narządu wzroku, to witaminy A (beta-karoten), C, D, E, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, selen, luteina i zeaksantyna. Są też takie składniki, których dla dobra oczu i całego organizmu warto w diecie unikać: należy do nich cukier, a także konserwanty i tłuszcze trans obecne w żywności wysokoprzetworzonej [3].
Zdrowa dieta przy chronicznej suchości oczu powinna uwzględniać roślinne oleje, ryby morskie, owoce morza i orzechy, które są dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także kwasów omega-3, które warunkują prawidłowy skład filmu łzowego. Oprócz tego w menu powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, które są skarbnicą antyoksydantów, w tym witaminy C.
Warto również jeść kasze, pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryż, które mają sporo witamin z grupy B. Znajdziemy je również w roślinach strączkowych, nabiale, drożdżach i warzywach.
Podstawowe informacje, jakie produkty powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, znajdziemy w piramidzie żywieniowej – stosowanie się do jej zasad to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi tego, czego potrzebuje [4].
Nie strońmy też od słońca, które jest podstawowym źródłem witaminy D, ale pamiętajmy o ochronie oczu za pomocą atestowanych okularów z filtrem UV [5]. Suchość oczu może też być spowodowana zbyt małą ilością wody wypijanej w ciągu dnia, zadbajmy zatem o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Bibliografia
- Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003, 11.
- Karolina Janin et alia, Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
- Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.). Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN, Warszawa 2009.
- https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html