Rogówka to bardzo ważna część oka umożliwiająca prawidłowe widzenie. Jest to przezroczysta błona, przez którą światło wpada do oka i załamuje się, przechodząc przez soczewkę i wnikając do siatkówki. Rogówka jest delikatną strukturą podatną na uszkodzenia i infekcje. Sprawdź, jakie są najczęstsze schorzenia rogówki oraz co może prowadzić do jej uszkodzenia i jak temu zapobiegać.
Czym jest i jakie funkcję pełni rogówka?
Rogówka jest ważnym elementem układu optycznego oka. Jest to przednia część twardówki oka, czyli pierwszej błony tworzącej gałkę oczną. Twardówka w tylnej części oka jest gruba i nieprzejrzysta, natomiast jej przednia część, czyli rogówka, ma dużą przejrzystość i jest lekko zakrzywiona oraz wypukła [1]. Za nią znajduje się tęczówka oka oraz źrenica, dalej zaś ciało szkliste, soczewka i siatkówka. Rogówka przepuszcza w głąb oka promienie świetlne i warunkuje m.in. ostrość widzenia.
Należy jednak pamiętać, że ostrość widzenia zależy również od soczewki oka i jej zdolność do akomodacji oraz od siatkówki – oko to precyzyjny i silnie unerwiony narząd optyczny, dzięki któremu przetwarzamy bodźce świetlne w widziane obrazy.
Najczęstsze choroby rogówki
Problemy ze strony rogówki, takie jak uszkodzenia, infekcje czy inne schorzenia, zawsze prowadzą do pogorszenia widzenia. Dość częstą przypadłością jest stożek rogówki, choroba powodująca postępujące ścieńczanie rogówki oka, co prowadzi do jej uwypuklenia, czyli przybrania kształtu stożka (stąd nazwa tego schorzenia). To zwyrodnienie rogówki może znacznie pogorszyć jakość widzenia, a w części przypadków konieczny jest przeszczep rogówki (w tym rogówki własnej). Charakterystyczne objawy stożka rogówki to światłowstręt, krótkowzroczność i astygmatyzm.
Leczenie stożka rogówki polega na laserowym wszczepianiu do części rogówki specjalnych pierścieni oraz tak zwanym cross-linkingu. Jest to zabieg polegający na aplikowaniu do oka kropli z ryboflawiną, a następnie naświetlaniu oczu promieniowaniem UV, tak by wzmocnić wiązania krzyżowe między włóknami kolagenowymi rogówki.
Innym schorzeniem jest zapalenie rogówki (często jednoczesne zapalenie spojówek i rogówki), czyli infekcja bakteryjna lub wirusowa, która najczęściej spowodowana jest urazem oka oraz niedomykalnością powiek i innymi czynnikami prowadzącymi do zespołu suchego oka, czyli zaburzeniami wydzielania i składu filmu łzowego, co może przyczyniać się do większego ryzyka urazów powierzchni oka i nabłonka rogówki [2].
Do zapalenia rogówki mogą też przyczyniać się niedobory składników odżywczych w diecie, co sprzyja osłabieniu odporności oraz noszenie soczewek kontaktowych. Zapalenie rogówki wymaga wizyty w gabinecie okulistycznym i stosowania leku przeciwwirusowego lub kropli do oczu z antybiotykiem [3]. Konsekwencją stanu zapalnego może być zmętnienie rogówki, czyli tzw. bielmo (leukoma) objawiające się białawym zmętnieniem rogówki gałki ocznej i mogące prowadzić do utraty wzroku.
Jak zapobiegać uszkodzeniom rogówki?
Zdrowa rogówka to warunek konieczny dobrego widzenia, dlatego należy o nią dbać. Ochrona oka przed urazami to oczywista sprawa, ważne są także wizyty kontrolne u okulisty oraz dokładne badania okulistyczne, gdy dzieje się coś niepokojącego, w tym badanie dna ok.
Elementem profilaktyki chorób rogówki jest stosowanie nawilżających kropli do oczu, o czym powinny pamiętać zwłaszcza osoby noszące szkła kontaktowe i pracujące przy komputerze. Istotna jest również właściwa dieta, czyli dostarczanie organizmowi potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.
Aby dodatkowo zadbać o dobrą kondycję narządu wzroku i zmniejszyć ryzyko niekorzystnych zmian w obrębie rogówki, można sięgnąć po suplement diety taki jak Ocuvite Complete, zawierający w swoim składzie starannie dobrane witaminy, minerały i kwasy omega-3 niezbędne dla właściwego funkcjonowania narządu wzroku. Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.
Bibliografia:
- Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
- Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
- Edward Wylęgała, Zapalenie rogówki, Link, data dostępu 17.01.2023.
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.