Skip to main content

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla klasycznych okularów korekcyjnych. Czasami nosimy je także jako element ozdobny, na przykład by podkreślić lub zmienić kolor tęczówek. Stosowanie na co dzień soczewek kontaktowych wymaga jednak odpowiedniej higieny i zadbania o oczy. Dowiedz się, jak zapewnić im właściwe nawilżenie!

Soczewki kontaktowe i prawidłowe nawilżenie oczu – dlaczego należy o nie zadbać?

Prawidłowa korekcja wady wzroku jest bardzo ważna. Jeśli tego nie dopilnujemy, wada będzie się pogłębiać, mogą też pojawiać się bóle głowy i oczu. Alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe – skutecznie i w dyskretny sposób korygujące wady wzroku. Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych nie jest jednak korzystne dla kondycji narządu wzroku. Może spowodować podrażnienia i suchość oczu.

Film łzowy, który jest naturalnym czynnikiem oczyszczającym i nawilżającym oczy, nie ma możliwości, by skutecznie obmywać powierzchnię oka. Skutkuje to między innymi niedotlenieniem rogówki, która staje się bardziej podatna na uszkodzenia [1]. Jeśli stosujemy soczewki na co dzień, należy zadbać o dodatkowe nawilżenie powierzchni oka, by uniknąć pogorszenia jakości widzenia spowodowanego suchością oczu.

Jak zapewnić oczom właściwy poziom nawilżenia?

Dla osób noszących soczewki kontaktowe przydatne są krople nawilżające nazywane sztucznymi łzami. Zaleca się stosować je nawet kilka razy dziennie, tak by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia powierzchni oczu [2].

Dobrym wyborem są krople nawilżające z naturalnymi składnikami, takimi jak kwas hialuronowy. Nie powinny one zawierać konserwantów ani sztucznych barwników, które mogą dodatkowo podrażniać oczy. Stosowanie kropli nawilżających to dobry sposób na zapobieganie podrażnieniom, zaczerwienieniu oczu i uczuciu piasku pod powiekami.

Higiena i ochrona oczu, gdy nosisz szkła kontaktowe

Osoby noszące szkła kontaktowe powinny szczególnie dbać o higienę i przestrzegać terminu wymiany soczewek [1]. Przed ich nałożeniem i zdjęciem należy dokładnie umyć ręce.  Soczewki zaleca się pielęgnować specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu. Warto też regularnie odwiedzać okulistę i nie stronić od badań kontrolnych.

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed komputerem i telewizorem, rozsądnie używać klimatyzacji w domu, pracy i samochodzie, wysypiać się i prowadzić zdrowy tryb życia. W słoneczne dni oczy należy chronić, nosząc okulary z filtrem UV. Intensywne światło słoneczne niekorzystnie działa na narząd wzroku i może przyspieszać procesy starzenia oraz przyczyniać się do parowania filmu łzowego i przesuszenia powierzchni oka.

Dieta dla oczu – nie zapomnij o niej, nosząc soczewki kontaktowe!

To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm, także na nasze oczy. Dla dobrej kondycji narządu wzroku szczególnie ważne są kwasy omega-3, luteina, cynk oraz witaminy A, C i E. W naszej diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, kasze, orzechy, oleje roślinne i ryby [3]. Dobrze zbilansowana dieta to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Dla dodatkowego wsparcia dla oczu można sięgnąć po suplement diety, taki jak OCUVITE Complete zawierający kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminę C i E, luteinę i zeaksatynę. Zdrowa dieta, odpowiednia higiena i ochrona oczu to niezbędne kwestie w dbaniu o narząd wzroku, gdy nosimy soczewki kontaktowe!

Bibliografia:

  1. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
  1. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.
  2. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).

Podziel się ze znajomymi: