Ektoina to substancja, która znajduje wielorakie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i medycznym. Jest składnikiem m.in. kropli do oczu i może stanowić dużą pomoc dla osób zmagających się z objawami alergii. Jakie jest działanie ektoiny i w jaki sposób jest ona pozyskiwana? Sprawdź!
Czym jest ektoina?
Ektoina to naturalny ekstraprotektant pozyskiwany z ekstremofilów [1]. Ujmując rzecz prościej, ektoina jest aminokwasem produkowanym przez mikroorganizmy żyjące w ekstremalnych warunkach – na pustyniach oraz w pobliżu czynnych wulkanów (gejzerów) – czyli tam, gdzie bardzo trudno o wegetację. Ektoina może być również pozyskiwana z bakterii i innych organizmów halofilnych, czyli takich, które zasiedlają wody i gleby o wysokim zasoleniu – słone jeziorach oraz kopalnie węgla i soli.
Drobnoustroje te wykształciły w procesie ewolucji specyficzne mechanizmy przystosowawcze, które czynią je odpornymi na wysokie i niskie temperatury, duże zasolenie, silne promieniowanie UV i inne szkodliwe dla innych mikroorganizmów czynniki. Jednym z tych mechanizmów jest produkowanie ektoiny, która jest organicznym związkiem chemicznym stanowiącym naturalną barierę przed zagrożeniami z zewnątrz.
Zalety ektoiny
Ze względu na swoje właściwości ektoina stanowi naturalny składnik preparatów dla nosa i oczu, jest też stosowana w kosmetyce. Ektoina ma właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Chroni śluzówkę nosa i spojówek oraz skórę przed szkodliwym wpływem alergenów i zanieczyszczeń. Jest składnikiem kropli stosowanych w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, nawilżających kropli do oczu dla alergików oraz kosmetyków i maści zalecanych przy problemach skórnych. Jej zdolność wiązania cząsteczek wody sprawia, że ektoina świetnie działa przy problemie nadmiernej suchości i chroni przed nadmierną utratą wody.
Co więcej, substancja ta wykazuje działanie ochronne przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, co czyni ją cennym składnikiem kosmetyków. Ektoina wspiera organizm w walce z zewnętrznymi zagrożeniami. Niewątpliwą zaletą ektoiny jest również to, że jest substancją bezpieczną – preparaty z jej dodatkiem mogą stosować dzieci oraz kobiety w ciąży.
Preparaty do nosa z ektoiną
Ektoina chroni drogi oddechowe w ten sposób, że zapobiega wysuszeniu i utracie wody z błon śluzowych, które stanowią naturalną barierę przed patogenami i alergenami. Dostępne są krople do nosa na bazie wody morskiej z dodatkiem ektoiny, doskonale nawilżają śluzówkę, a także ampułki z roztworem do inhalacji.
Krople do nosa z ektoiną zaleca się stosować przy skłonności do alergii, sprawdzą się również, jeśli przebywamy w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Krople i aerozole do nosa z ektoiną łagodzą katar sienny i kichanie oraz przynoszą szybką ulgę przy uczuciu zatkanego nosa, ułatwiając oddychanie.
Preparaty z ektoiną dla szczególnych potrzeb skóry
Preparaty, w których występuje ektoina, są zalecane m.in. dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Substancja ta ma też zastosowanie w kosmetyce. Preparaty z ektoiną wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Substancja ta jest składnikiem kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Działa nawilżająco i wzmacnia naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Łagodzi suchość skóry, podrażnienie i świąd oraz stany zapalne. Ma działanie przeciwalergicznie i wzmacnia cały organizm.
Ponadto ektoina może mieć też postać ampułek i suplementów diety szczególnie zalecanych dla osób z atopowym zapaleniem skóry i skłonnością do alergii.
Ektoina na ratunek oczom – jak działają krople do oczu z ektoiną?
Ektoina jest substancją, która jest pomocna także przy objawach alergii ze strony oczu. Łagodzi podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu. Krople do oczu z ektoiną mają właściwości ochronne i przeciwzapalne, doskonale nawilżają powierzchnię gałki ocznej oraz spojówki, a dodatkowo ektoina tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną, która utrudnia kontakt z alergenem. Dodatkowo działanie przeciwzapalne zmniejsza ryzyko alergicznego zapalenia spojówek oraz rozwoju zespołu suchego oka.
Ektoina w postaci kropli do oczu jest odpowiednia przy objawach alergii także dla dzieci i kobiet w ciąży. Preparaty z jej dodatkiem nie mają praktycznie żadnych skutków ubocznych, ale jak w przypadku każdego leku należy uważnie przeczytać ulotkę i stosować je zgodnie z zaleceniami.
Dzięki swoim właściwościom wspierającym działanie naturalnego filmu łzowego krople z ektoiną pomagają zmniejszyć ryzyko przesuszenia powierzchni gałek ocznych i rozwoju zespołu suchego oka. To niebezpieczne dla narządu wzroku schorzenie może stopniowo prowadzić do uszkodzenia struktur oka i pogarszać jakość widzenia [2].
Ektoina pozyskiwana jest ze szczególnych mikroorganizmów, a to sprawia, że zastosowanie ektoiny w wyrobach medycznych i kosmetykach przenosi część jej wyjątkowości na nas.
Bibliografia:
- ALEKSANDRA SZABELAK, MICHAŁ SCHULZ, ADAM BOWNIK, Efekty oddziaływania ektoiny na zwierzęta i człowieka, Med. Weter. 2019, 75 (6), 335-339.
- Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.