Wodnisty katar, zaczerwienione, łzawiące oczy i zatkany nos – te objawy zna każda osoba uczulona na pyłki drzew i traw, a także roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Jak radzić sobie z symptomami alergii wziewnych i jak chronić oczy przed podrażnieniami i nadmiernym wysuszeniem? Podpowiadamy!
Czym jest alergia i jak reakcja uczuleniowa wpływa na kondycję oczu?
Alergia to nadmierna reakcja obronna organizmu spowodowana kontaktem z substancjami, które przez układ odpornościowy zdrowej osoby postrzegane są jako neutralne [1]. Wyróżnia się alergie wziewne, kontaktowe i pokarmowe [2]. Uciążliwe objawy daje każda z tych alergii, przy czym przykre symptomy ze strony oczu dotyczą zwykle alergii wziewnych, takich jak uczulenie na pyłki drzew, traw i bylin, zarodniki grzybów i pleśni, sierść zwierząt czy roztocza kurzu.
Objawom ze strony układu oddechowego towarzyszy najczęściej podrażnienie, zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu. Te przykre symptomy mogą mieć poważne konsekwencje dla kondycji oczu, ponieważ nadmierne łzawienie może doprowadzić do zmniejszenia się ilości i zmian w składzie filmu łzowego, a co za tym idzie – do przesuszenia powierzchni oka. To zaś otwarta droga do podrażnień i mikrouszkodzeń, a także dla szkodliwych mikroorganizmów.
Warto też wiedzieć, że film łzowy o prawidłowym składzie jest niezbędny do tego, by rogówka była dobrze odżywiona i dotleniona [3]. Zespół suchego oka, który może się rozwinąć na tle alergicznym, może doprowadzić do stanów zapalnych spojówek i rogówki, a także do pogorszenia zdolności widzenia.
Czynniki zwiększające ryzyko reakcji alergicznej – jak ich unikać?
Alergie wziewne na pyłki traw, drzew i bylin wzmagają się w słoneczne, suche i wietrzne dni. To wówczas rośliny pylą najbardziej intensywnie, a alergeny przenoszone są na duże odległości. W dni, kiedy warunki pogodowe sprzyjają pojawieniu się intensywnych objawów alergii, gdy wiemy, że stężenie pyłków roślin, na które jesteśmy uczuleni, jest wysokie, zaleca się w miarę możliwości pozostać w domu i powstrzymać się od wietrzenia mieszkania.
Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, po powrocie do domu warto zmienić ubranie i wziąć prysznic, tak by zmyć ze skóry i włosów alergeny. Zaleca się też śledzić komunikaty na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego [4], które informują, jakie rośliny lub grzyby znajdują się w danym czasie w okresie intensywnego pylenia/uwalniania zarodników.
W przypadku uczulenia na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego można zmniejszyć uciążliwość alergii, zachowując szczególną higienę w miejscu zamieszkania. Warto też podjąć zalecone przez lekarza leczenie alergii i rozważyć zastosowanie immunoterapii alergenowej, czyli odczulania.
Jak radzić sobie z objawami alergii ze strony oczu?
Przy objawach alergii ze strony oczu można profilaktycznie zastosować krople nawilżające, które wzmocnią działanie naturalnego filmu łzowego chroniącego powierzchnię oka przed wysychaniem i podrażnieniami. Dobrym wyborem są krople do oczu Ektin z ektoiną, która tworzy tarczę ochronną na powierzchni oka i utrudnia kontakt z alergenem. Zawarty w kroplach kwas hialuronowy nawilża powierzchnię oka i przynosi uczucie ukojenia. Przy nadmiernej suchości oczu warto też zadbać o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu.
Bardzo ważne jest również unikanie czynników zwiększających ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka, takich jak częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, smartfona czy telewizora oraz dym papierosowy [5].
Bibliografia:
- Alergie, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 12.05.2022.
- Monika Świerczyńska- Kępa, Alergeny wziewne „mp.pl” [online], Link, data dostępu 12.05.2022.
- Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
- Kalendarz Pylenia Roślin w Polsce PTA, Link, data dostępu 12.05.2022.
- https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html