Skip to main content
START: TARACZA:

Zdrowe oczy to ważna sprawa. Dlatego nawet jeśli nic nam z ich powodu nie dolega i jesteśmy przekonani, że nasz wzrok jest prawie sokoli, warto regularnie stawiać się na wizyty kontrolne u okulisty. Jak często to robić, dlaczego to tak istotne i jakie badania wykona lekarz? Dowiedz się więcej na temat profilaktyki chorób oczu.

Jak często odwiedzać okulistę?

Rekomenduje się, by wszystkie dorosłe osoby w wieku 18-60 lat przynajmniej raz na dwa-trzy lata badały wzrok. Wizyta kontrolna u okulisty pozwala zdiagnozować na wczesnym etapie ewentualne nieprawidłowości. To ważne, ponieważ im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że przyniesie ono spodziewane efekty. W przypadku dzieci i młodzieży badanie narządu wzroku zaleca się przeprowadzać raz w roku, częściej niż raz na dwa lata powinni też badać wzrok seniorzy.

Do okulisty należy natomiast zgłosić się niezwłocznie, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony oczu, takie jak zaburzenia ostrości widzenia, ból i pieczenie czy łzawienie oczu, światłowstręt lub wydzielina wskazująca na stan zapalny.

Przekładanie wizyty i próby leczenia tych problemów na własną rękę mogą przyczynić się do ich zaostrzenia i doprowadzić do poważnych konsekwencji z utratą wzroku włącznie. Okulistę warto odwiedzić również wówczas, gdy często boli nas z niewyjaśnionych przyczyn głowa.

Kto powinien przede wszystkim pamiętać o wizytach kontrolnych u okulisty?

Na problemy ze strony narządu wzroku, zwłaszcza na pojawienie się zespołu suchego oka, są szczególnie narażone niektóre grupy osób, na przykład seniorzy, panie w wieku okołomenopauzalnym, osoby chorujące na cukrzycę i niektóre choroby genetyczne, przyjmujące na stałe leki, m.in. na nadciśnienie, antydepresyjne, przeciwhistaminowe czy doustnie środki antykoncepcyjne, oraz osoby pracujące przy komputerze [1].

Przyjmuje się, że praca powyżej 4 godzin dziennie przy monitorze komputera obliguje do przeprowadzania minimum co 4 lata badań kontrolnych, które mają na celu ocenę kondycji narządu wzroku [2].

Badanie okulistyczne osób pracujących przy monitorze powinno być przeprowadzane przez Ośrodki Medycyny Pracy, ale jeśli pracujemy przy komputerze w biurze czy domu, warto wybrać się do okulisty częściej niż raz na przepisowe cztery lata.

Jakie badania wykonuje okulista podczas wizyty kontrolnej?

Podczas wizyty profilaktycznej u okulisty lekarz przede wszystkim bada ostrości wzroku do dali i bliży bez korekcji szkłami oraz ostrości wzroku do dali i bliży z korekcją. Przeprowadzane jest również badanie zdolności konwergencji, przezierności soczewek, stanu powierzchni oka oraz przedniego i tylnego odcinka oka [2].

Jednym z podstawowych badań kontrolnych u okulisty, szczególnie w przypadku osób po 40. roku życia i chorujących na cukrzycę, jest tonometria, czyli zmierzenie ciśnienia śródgałkowego. Pozwala ono wykryć m.in. jaskrę.

W niektórych przypadkach okulista może zlecić i przeprowadzić dodatkowe badania, na przykład badanie dna oka, optyczną tomografię siatkówki i nerwu wzrokowego i badanie pola widzenia. Taka poszerzona diagnostyka pozwala wykryć wiele chorób, nie tylko oczu, we wczesnym stadium, co ułatwia ich leczenie.

Jak zadbać o oczy na co dzień?

Oprócz wizyt kontrolnych u okulisty bardzo ważne jest również odpowiednie dbanie o oczy na co dzień, zwłaszcza jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, na przykład pracujemy przy komputerze/monitorze czy nosimy soczewki kontaktowe. Oczy potrzebują odpoczynku i czasu do regeneracji, a więc w przypadku osób dorosłych 7-8 godzin snu dziennie. Warto też zadbać o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu.

Profilaktycznie można też stosować krople nawilżające z kwasem hialuronowym, które wspomagają działanie naturalnego filmu łzowego chroniącego powierzchnię oka i rogówkę. Warto wybrać krople nawilżające bez dodatku konserwantów, na przykład Hyal Drop Multi. Dla osób cierpiących na alergie powodujące objawy takie jak łzawienie czy pieczenie oczu odpowiednie będą krople do oczu z ektoiną.

 

Bibliografia:

  1. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, „mp.pl” [online] data dostępu 01.08.2022
  2. Witold Stopyra, Praca przy monitorach, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 01.08.2022

Podziel się ze znajomymi: