Skip to main content
START: TARACZA:

Zespół suchego oka może być objawem wywołanym przez działanie uboczne wielu leków. Sprawdź, jakie leki mają negatywny wpływ na narząd wzroku, mogąc wywoływać suchość oczu, oraz jak zapobiec pogorszeniu wzroku spowodowanemu tą dolegliwością*.

Leki mogące wywoływać suchość oczu

Wśród leków mogących przyczyniać się do suchości oczu i w efekcie do rozwoju zespołu suchego oka wymienia się:

  • leki przyjmowane w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca, w tym beta-blokery,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • niektóre leki przeciwdepresyjne,
  • leki moczopędne i odwadniające,
  • doustne tabletki antykoncepcyjne
  • hormonalną terapię zastępczą stosowaną podczas menopauzy,
  • leki na migrenę,
  • niektóre leki stosowane przy stanach zapalnych dróg oddechowych,
  • niektóre leki psychotropowe,
  • cholinolityki,
  • leki stosowane przy chorobach układu nerwowego, np. w leczeniu choroby Parkinsona [1].

W każdym przypadku stosowania leku, zwłaszcza gdy stosujemy go przez dłuższy czas, zaleca się dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną. Są tam opisane działania niepożądane oraz efekty uboczne stosowania leku. Jeśli wśród nich wymienione jest ryzyko zespołu suchego oka, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie pojawiają się objawy charakterystyczne dla tego schorzenia, takie jak uczucie ciała obcego pod powieką, podrażnienie i zaczerwienienie powierzchni gałki ocznej oraz uczucie pieczenia, swędzenia i zmęczenia oczu [2].

Jeśli tak się dzieje, konieczna jest wizyta u lekarza, który może zmienić lek lub jego dawkowanie. Gdy nie jest to możliwe, zaleca się zasięgnąć porady także lekarza okulisty, który odpowiednio dobierze krople do oczu i podpowie, jak postępować przy wystąpieniu objawów zespołu suchego oka.

Warto przy tej okazji podkreślić, że także stosowanie niektórych kropli do oczu zawierających konserwanty, aplikowanych m.in. w leczeniu jaskry, może przyczynić się do zmniejszenia wydzielania lizozymu, czyli ważnego składnika filmu łzowego.

Ryzyko rozwoju zespołu suchego oka jest też większe u osób z chorobami tarczycy, u pań w okresie okołomenopauzalnym, gdy zmienia się poziom hormonów, oraz z wielu innych przyczyn, jak choćby długotrwała praca przy komputerze czy gdy nosimy soczewki kontaktowe [2]. Leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia objawów tego schorzenia, ponieważ mają bezpośredni wpływ na działanie gruczołów łzowych i zmniejszają wydzielanie łez.

Konsekwencje suchości oczu

Suchość oczu powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami czy zmęczenie oczu. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji i uszkodzeń w obrębie narządu wzroku. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni oka, w tym powierzchni rogówki, którą zmniejszenie ilości łez (warstwy wodnej filmu łzowego) naraża na urazy oraz infekcje podobnie jak ma to miejsce w przypadku spojówki oka.

Mechanizm działania niektórych leków, na przykład hamujących wydzielanie histaminy czy zwiększających poziom estrogenu i hormonów tarczycy w organizmie, powoduje tego rodzaju zmiany w składzie filmu łzowego, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko objawów i konsekwencji związanych z zespołem suchego oka u pacjenta.

Co zrobić, gdy przyjmowane leki powodują suchość oczu?

Podstawowa kwestia, gdy stosujesz leki tego typu, to rozmowa z lekarzem – warto prosić o wskazówki, jak postępować i jak zadbać o nawilżenie oczu. Zaleca się stosowanie nawilżających kropli do oczu takich jak Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro czy Hyal-Drop Ultra 4S z kwasem hialuronowym.

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom, jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym. Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu ograniczają parowanie łez.

Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy takie jak łzawienie i podrażnienie) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach. Stosowanie nawilżających kropli do oczu, czyli tzw. sztucznych łez, jest zalecane w leczeniu objawów zespołu suchego oka przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne [3], można także stosować je profilaktycznie.

Warto też w miarę możliwości unikać czynników mających niekorzystny wpływ na narząd wzroku, takich jak praca przy komputerze i patrzenie w ekran telewizora lub smartfona, przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach i jazda pojazdami z klimatyzacją. Zaleca się również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy, sole mineralne i kwasy tłuszczowe omega-3, poziom nawilżenia organizmu i ilość snu, gdy oczy są równomiernie nawilżane przez film łzowy oraz mogą się zregenerować.

Bibliografia:

  1. Poradnik Zespół Suchego Oka, Link
  2. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
  3. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: