Skip to main content

Krople do oczu przynoszą ulgę przy dolegliwościach takich jak podrażnienie, zaczerwienienie czy uczucie piasku pod powiekami. Są również stosowane w leczeniu stanów zapalnych oka oraz w celu złagodzenia objawów alergii. Wybór produktu leczniczego zależy od rodzaju problemów ze strony narządu wzroku i zawsze powinien być poprzedzony konsultacją u lekarza okulisty oraz odpowiednią diagnostyką. Jakie krople stosować przy nadmiernej suchości oczu, a jakie sprawdzą się przy objawach związanych z alergią? Podpowiadamy!

Sztuczne łzy – krople nawilżające do oczu

Mianem „sztucznych łez” określa się krople do oczu, których podstawowym zadaniem jest nawilżenie powierzchni oka i wzmocnienie działania naturalnego filmu łzowego. Są one zalecane do stosowania w zespole suchego oka [1], dolegliwości polegającej na produkcji niedostatecznej ilości filmu łzowego lub jego nieprawidłowym składzie. W takiej sytuacji dochodzi do przesuszenia powierzchni oka, a w konsekwencji do odczuwania dyskomfortu ze strony oczu, zwiększonego ryzyka infekcji oraz stopniowego pogarszania się jakości i ostrości widzenia.

Krople do oczu określane jako „sztuczne łzy” zawierają kwas hialuronowy o silnym działaniu nawilżającym. Przy bardzo nasilonych objawach zespołu suchego oka sprawdzą się na przykład krople Hyal-Drop Multi, Hyal-Drop Pro lub Hyal-Drop Ultra 4S. Są one dostępne bez recepty i mogą być stosowane nawet 90 dni po otwarciu opakowania. Nie zawierają substancji konserwujące i nie powodują podrażnień, są więc odpowiednie dla osób wrażliwych na te dodatki.

Przy objawach alergii dobrym wyborem są natomiast krople do oczu Ektin, które oprócz nawilżającego kwasu hialuronowego zawierają również ektoinę. Tworzy ona na powierzchni oka dodatkową barierę ochronną, wzmacniając działanie filmu łzowego i chroniąc oczy przed działaniem alergenów.

Dlaczego prawidłowe nawilżenie oczu jest tak ważne?

Film łzowy obmywa powierzchnię oka za każdym razem, gdy mrugamy powiekami [2]. Niekiedy zdarza się, że nie robimy tego dostatecznie często – na przykład patrząc w ekran monitora czy prowadząc samochód (mamy wówczas wzrok skupiony na jednym punkcie).

W takiej sytuacji, a także wtedy, gdy nasz organizm produkuje zbyt mało filmu łzowego lub ma on nieprawidłowy skład, dochodzi do nadmiernego wysuszenia powierzchni oka. To niekorzystna, a nawet groźna dla naszych oczu sytuacja. Film łzowy nie tylko nawilża i oczyszcza powierzchnię oka, ale jest też niezbędny do tego, by zarówno ona, jak i rogówka były odpowiednio dotleniane i odżywione [3].

Kiedy łez jest zbyt mało, na powierzchni oka pozostają pyłki i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować mikrouszkodzenia i blizny, co niekorzystnie wpływa na jakość widzenia. Zwiększa się też ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych. Największym problemem jest jednak uszkodzenie rogówki, które może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Jak często można stosować nawilżające krople do oczu?

Sztuczne łzy można stosować tak często, jak jest to potrzebne, by złagodzić dolegliwości i uczucie dyskomfortu. Zazwyczaj aplikuje się je kilka razy dziennie, po 1-2 krople do każdego oka. Uważajmy przy tym, by nie dotknąć powierzchni oka końcówką dozownika.

Regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu jest zalecane przy objawach zespołu suchego oka, a także profilaktycznie dla osób pracujących przy komputerze, noszących soczewki kontaktowe, dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym i gdy często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto jest mieć je ze sobą również w czasie podróży.

Bibliografia:

  1. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  2. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  3. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.

Podziel się ze znajomymi: