Dieta ma ogromny wpływ na wzrok i prawidłowe widzenie. Sprawdź, jak uzupełnić witaminy i składniki mineralne oraz tłuszcze mające korzystny wpływ na zdrowie oczu i dobry wzrok oraz w jaki sposób uzupełnić ich ewentualne niedobory, gdy stosujesz dietę eliminacyjną.
Wpływ diety na wzrok
Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym narządy wzroku. Dieta bogata w warzywa i owoce oraz inne składniki odżywcze, flawonoidy i antyoksydanty ma ogromny wpływ na ochronę wzroku i spowalnia procesy starzenia [1].
Odpowiednia podaż składników odżywczych ma wpływ na nerw wzrokowy i utrzymuje wiązania kolagenowe w prawidłowej kondycji, oddziałuje również na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych oka (zwłaszcza witamina C wspomaga produkcję kolagenu niezbędnego dla zdrowia naczyń krwionośnych oka).
Z kolei nadmiar soli prowadzący do wzrostu ciśnienia może przyczyniać się do rozwoju jaskry, zaś duża ilość cukru w diecie zwiększa ryzyko do rozwoju cukrzycy typu 2, która prowadzi do retinopatii cukrzycowej [2].
Co powinna zawierać dieta dla oczu?
Dieta korzystna dla oczu powinna zawierać produkty bogate w karotenoidy (witaminę A), a więc m.in. jarmuż, brokuły, szpinak, dynię i marchewkę. Kapusta i czerwona papryka, pietruszka i natka pietruszki oraz inne warzywa i owoce takie jak porzeczki, maliny czy truskawki to z kolei naturalna skarbnica witaminy C, która jest doskonałym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki. Witaminę E i zdrowe kwasy tłuszczowe znajdziemy natomiast w orzechach, pestkach dyni oraz rybach morskich takich jak łosoś czy makrela oraz w owocach morza, a także w olejach roślinnych i oliwie z oliwek. Orzechy włoskie i laskowe, pestki dyni oraz słonecznika to także świetne źródło cynku. Oprócz tego dieta powinna uwzględniać też luteinę i zeaksantynę, które występują naturalnie w plamce żółtej i siatkówce oka człowieka, a w pożywieniu znajdziemy je w m.in. w cykorii, marchewce, żółtkach jaj, warzywach kapustnych, szpinaku, awokado i morelach.
Odpowiednia dieta ma zbawienny wpływ na cały organizm i pomaga zachować dobry wzrok na długie lata i jest obok właściwej higieny oczu i badań kontrolnych podstawą dbania o wzrok. Czerwone, żółte i zielone warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze powinny stanowić większą część codziennej diety.
Jednocześnie należy unikać produktów powodujących podwyższone stężenie glukozy we krwi, ponieważ te składniki diety mają zły wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu i stopniowo uszkadzają wzrok – retinopatia cukrzycowa może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku [3].
Wpływ na nasz wzrok ma również prawidłowe nawodnienie organizmu – dieta dobra dla oczu powinna również uwzględniać około 1,5 litrów płynów dziennie. Prawidłowe nawodnienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na produkcję filmu łzowego, który jest niezbędny dla odpowiedniego nawilżenia twoich oczu. Zaburzenia w produkcji łez to większe ryzyko m.in. zapalenia spojówek i rogówki oraz uszkodzeń powierzchni oka.
Jak dbać o zdrowie swoich oczu, gdy stosujesz dietę eliminacyjną?
Czasami musimy stosować specjalną dietę, która nie dostarcza nam właściwej ilości niektórych składników odżywczych. Co zrobić w takim przypadku, by zadbać o wzrok? Z pomocą przychodzą wówczas suplementy diety takie jak Ocuvite Complete, który zawiera witaminy i cynk potrzebny dla dobrej kondycji oczu oraz kwasy omega-3, luteinę i zeaksantynę. Oczywiście najlepiej, gdy dieta jest bogata w te składniki, ale gdy z jakiegoś powodu nie jest to na dany czas możliwe, suplementacja może być pomocnym rozwiązaniem w zbilansowaniu diety[4].
Szczególną cechą Ocuvite Complete jest wysoka zawartość kwasu DHA (kwas tłuszczowy z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.
Bibliografia:
- Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.). Żywienie człowieka a zdrowie publiczne, PWN, Warszawa 2009: 313-328.
- Retinopatia cukrzycowa. Stanowisko American Diabetes Association, Donald S. Fong, Lloyd Aiello, Thomas W. Gardner, George L. King, George Blankenship, Jerry D. Cavallerano, Fredrick L. Ferris III, Ronald Klein, Diabetes Care 2003, 26, supl. A, S99–S102.
- Brzozowska A., Olędzka A.: Suplementacja jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności. W: Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Red: J. Gawęcki, W. Roszkowski. Warszawa, PWN, 2009.
Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.