Skip to main content
START: TARACZA:

Film łzowy o prawidłowym składzie jest niezbędny, by nawilżać powierzchnię oka, w tym rogówkę. Zaburzenia w wytwarzaniu filmu łzowego mogą mieć wiele przyczyn, a nieprawidłowości objawiają się jako tzw. zespół suchego oka. Sprawdź, jak zadbać o wzrok, jak powinna wyglądać dieta, by film łzowy miał prawidłowy skład oraz jakie krople do oczu stosować, by zapewnić im właściwy poziom nawilżenia.

Czym jest film łzowy?

Film łzowy to płyn wydzielany przez gruczoły łzowe. Jest on rozprowadzany po powierzchni oka za każdym razem, gdy mrugamy powiekami. Film łzowy chroni oko przed negatywnymi czynnikami, oczyszczając je z pyłków, alergenów i drobin kurzu oraz innych zanieczyszczeń, ale przede wszystkim nawilża powierzchnię oka i bierze udział w transporcie składników odżywczych i tlenu do powierzchni rogówki.

Film łzowy składa się z warstwy wodnej oraz warstwy lipidowej. Parowaniu łez zapobiega wydzielina produkowana przez gruczoły Meiboma, czyli gruczoły łojowe znajdujące się w tarczkach powiek. Gruczoły Meiboma syntezują i produkują lipidy oraz białka, które zapobiegają nadmiernemu parowaniu łez [1]. Reasumując: film łzowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, a wszelkie nieprawidłowości dają o sobie znać w dość krótkim czasie.

Jak objawiają się problemy w produkcji filmu łzowego i co może je powodować?

Film łzowy wpływa na zdrowie narządu wzroku, a gdy zbyt szybko wysycha (co może mieć związek z nieprawidłowościami odnośnie do ilości łez lub ich struktury), pojawiają się charakterystyczne objawy, takie jak uczucie ciała obcego w oku, pieczenie, łzawienie i podrażnienie oczu. Są to symptomy typowe dla zespołu suchego oka, schorzenia, które bezwzględnie wymaga leczenia.

Przyczyną nieprawidłowości w produkcji filmu łzowego i zespołu suchego oka mogą być zmiany hormonalne (na przykład w czasie menopauzy), przyjmowanie niektórych leków, częste przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, noszenie soczewek kontaktowych czy długotrwała praca przy komputerze [2].

Do szybszego wysychania łez może przyczyniać się suche powietrze, ale bardzo ważna jest też warstwa lipidowa wydzieliny gruczołów łzowych, na którą duży wpływ ma dieta. Innymi słowy, musimy dostarczać organizmowi w odpowiedniej ilości składniki odżywcze potrzebne do tego, by film łzowy kształtował się właściwie [3].

Terapia zespołu suchego oka polega przede wszystkim na leczeniu objawów, w tym na stosowaniu kropli nawilżających do oczu nazywanych sztucznymi łzami [4]. Niezbędna jest wizyta w gabinecie okulistycznym i odpowiednia diagnostyka, która polega m.in. na badaniu czasu przerwania filmu łzowego. Badanie to jest bezbolesne i powinno być przeprowadzane także podczas wizyty kontrolnej, by zapobiec ewentualnym problemom z suchością oczu.

Jak zadbać o film łzowy za sprawą diety?

Aby łzy spełniły swoje podstawowe zadanie, jakim jest nawilżanie i ochrona powierzchni gałki ocznej, musimy zadbać o ich ilość oraz prawidłową strukturę lipidową. Można to zrobić za sprawą diety, która dostarcza odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach.

Co jeść, by wspomóc wydzielanie łez? Przede wszystkim warzywa i owoce, które zawierają sporo wody, witamin i składników mineralnych. Należy też przyjmować odpowiednią ilość płynów – pamiętajmy, że łzy w przeważającej części składają się z wody.

Dla produkcji filmu łzowego o właściwej strukturze istotne jest dostarczanie wraz z dietą kwasów omega-3, które są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, nie tylko wzroku. Spośród produktów zawierających spore ilości kwasów omega-3 wymienić można tłuste ryby morskie, takie jak śledź, łosoś czy makrela. Włączenie ich do diety jest bardzo wskazane.

Co jednak zrobić, gdy nasze nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia lub stosujemy dietę eliminacyjną? W takich przypadkach wskazane jest przyjmowanie suplementów diety zawierających substancje odżywcze potrzebne dla zdrowia oczu, takie jak witaminy C i E, cynk, oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe [5].

Dobrym wyborem jest suplement diety Ocuvite Complete. Szczególną cechą tego produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia. Ocuvite Coomplete zawiera także cynk i luteinę oraz witaminy potrzebne dla zachowania dobrej kondycji oczu.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb. 

 

Bibliografia:

  1. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K., Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. Poradnik Zespół Suchego Oka, Link
  3. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  4. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenia Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.
  5. Brzozowska A., Olędzka A., Suplementacja jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności. W: Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Red: J. Gawęcki, W. Roszkowski. Warszawa, PWN, 2009.

Podziel się ze znajomymi: