Skip to main content
START: TARACZA:

Czy można poprawić wzrok za pomocą ćwiczeń? Okazuje się, że proste ćwiczenia mogą nie tylko zapobiegać nadmiernemu zmęczeniu oczy, ale także korzystnie wpłynąć na jakość widzenia. Przedstawiamy ćwiczenia na wzrok, które pomagają mięśniom gałek ocznych się rozluźnić i zrelaksować oraz polepszają widzenie.

Ćwiczenia na poprawę wzroku – czy to możliwe?

Narząd wzroku jest wrażliwy na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Część z nich, jak na przykład praca przy komputerze, prowadzenie samochodu czy oglądanie przez dłuższy czas telewizji powoduje zmęczenie oczu, może też przyczyniać się do ich suchości. Dzieje się tak z przynajmniej dwóch powodów: patrząc intensywnie w jeden punkt (ekran lub drogę przed szybą samochodu) napinamy mięśnie twarzy i szyi oraz męczymy mięśnie oczu. Zapominamy też mrugać powiekami, co jest niezbędne dla równomiernego rozprowadzania filmu łzowego i nawilżenia powierzchni oka [1].

W dłuższej perspektywie czasowej może to przyczyniać się nie tylko do chronicznego zmęczenia oczu, ale także do ich podrażnienia, pieczenia, łzawienia i innych objawów związanych z zespołem suchego oka [2]. Regularne wykonywanie ćwiczeń na oczy pozwala rozluźnić mięśnie i daje odprężenie. Pomaga też uniknąć przesuszenia powierzchni gałek ocznych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko związanych z tym konsekwencji. Każdy okulista potwierdzi, że gimnastyka oczu jest ważnym elementem higieny narządu wzroku.

Poznaj proste ćwiczenia na zmęczone oczy

Gdy oczy są zmęczone, najczęściej przychodzi nam na myśl zamknięcie ich na jakiś czas i zrobienie okładów z esencji herbacianej albo naparu z rumianku. To dobre sposoby – już samo zamknięcie na chwilę oczu pozwala im odpocząć i poprawić ich nawilżenie przez film łzowy. Na odprężenie sprawdzi się również masaż oczu. W tym celu należy zamknąć oczy i masować powieki górne i dolne delikatnymi okrężnymi ruchami. Zapewnia to oczom relaks po intensywnej pracy.

Przydatne są też ćwiczenia oczu, które odprężają i pomagają rozluźnić mięśnie gałek ocznych. Wystarczy przenosić wzrok na przedmioty znajdujące się w różnej odległości. Soczewka oka musi dostosować się do tych zmian, co wspiera akomodację i pozwala oczom odpocząć (mięśnie oka męczą się, gdy przez długi czas patrzysz w jeden punkt).

Dobrym ćwiczeniem na zmniejszenie napięcia mięśni gałek ocznych jest też nabranie powietrza i napięcie mięśni twarzy i szyi z zamkniętym oczami. Wstrzymujemy powietrze na kilka sekund. Następnie należy wypuścić powietrze, jednocześnie szeroko otwierając oczy i usta. Ćwiczenie to powtarzamy kilka razy.

Warto spróbować również jogi dla oczu – ćwiczenie te są proste i nie wymagają żadnego wysiłku, jedynie regularnego stosowania. A jeśli pracujesz przy komputerze, pamiętaj, by przynajmniej raz na 15 minut zrobić sobie przerwę. Przenieś wzrok na odległość kilku metrów – najlepiej jest spojrzeć za okno. Gdy czujesz ból oczu, pomogą proste ćwiczenia relaksujące. Stań w wygodnej pozycji. Spójrz w prawo i w lewo, w górę i w dół, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w odwrotną stronę. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia pomoże utrzymać wzrok w dobrej kondycji.

Proste ćwiczenia na poprawę wzroku – trening oczu na dobry wzrok

Istnieją ćwiczenia na oczy, które mogą poprawić wzrok. Wprawdzie wady wzroku i konieczność noszenia okularów nie znikną dzięki nim w magiczny sposób, ale ćwiczenia te mogą przyczynić się do korekcji wzroku za sprawą wzmocnienia mięśni gałki ocznej. Wiele z nich czerpie inspirację z metody Batesa, amerykańskiego okulisty, który uważał, że codzienne ćwiczenia są konieczne dla zdrowia oczu i w istotny sposób mogą poprawić wzrok. Ćwiczenia te przyczyniają się do regeneracji struktur oka, wzmacniają mięśnie i jednocześnie zapewniają relaks dla oczu.

Jednym z najlepszych ćwiczeń jest kreślenie w wyobraźni znaku nieskończoności i wodzenie za nim oczami. Można też wyobrazić sobie ołówek wychodzący z czubka naszego nosa i rysować za jego pomocą dowolne kształty. W drugim etapie ćwiczenia należy wodzić oczami za narysowanym w wyobraźni kształtem. Najzdrowszą dla oka figurą geometryczną jest koło. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia pomaga wzmocnić mięśnie oczu.

Innym ćwiczeniem Batesa jest tzw. palming. Usiądź wygodnie na krześle. Rozgrzej dłonie, pocierając je o siebie. Następnie dłońmi zasłoń oczy, tak by osiągnąć efekt kojącej czerni. Oddychaj głęboko i spokojnie. Przypomnij sobie kształty i kolory widzianych przedmiotów i odtwarzaj je w wyobraźni za zamkniętymi powiekami przez 10 minut. Następnie odsłoń oczy. Ćwiczenie to przynosi głębokie odprężenie oczu i wspiera ich regenerację, co przekłada się na lepsze widzenie.

Krótkowidze powinni natomiast wypróbować następujące ćwiczenie: ołówek, długopis lub własny palec należy zbliżyć do twarzy (powinien być w jednej linii z nosem) i skupić wzrok na tym przedmiocie. Powoli zbliżamy ołówek/ palec do nosa, a następnie kierujemy ołówek i oczy w prawo, a potem w lewo. Oddychaj normalnie, nie poruszaj głową, i mrugaj powiekami w normalnym tempie.

Ćwiczenia oczu dla dzieci

Warto od najmłodszych lat uczyć, jak dbać o oczy. Ćwiczenia oczu dla dzieci także czerpią z metod Batesa. Jedną z nich jest szybkie spojrzenie na kostki do gry. Następnie należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie liczbę oczek na każdej z widzianych kostek. Wykonanie tego ćwiczenia wspomaga szybkie ruchy oczu, uczy spostrzegawczości i poprawia kondycję oczu.

Ćwiczenia na dobry wzrok to wiele, ale nie wszystko

Warto ćwiczyć i dbać o sprawność wzroku. Ćwiczenia poprawiające wzrok zajmują nie więcej niż kilkanaście minut dziennie, a regularne ćwiczenie wzroku daje ogromne korzyści. Wpływają korzystnie na leczenie krótkowzroczności oraz poprawiają widzenie [3]. Oprócz tego, aby zadbać o dobry stan oczu, należy także zwrócić uwagę na to, by nasza dieta dostarczała im niezbędnych składników odżywczych, wysypiać się oraz nawadniać organizm.

Dobrym sposobem na nawilżenie oczu, zwłaszcza gdy przez wiele godzin dziennie musimy skupiać wzrok na ekranie komputera, jest zaś stosowanie kropli do oczu z kwasem hialuronowym. Warto wybierać produkty niezawierające konserwantów, które mogą powodować podrażnienia.

 

Bibliografia:

  1. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, Link
  2. Poradnik Zespół Suchego Oka, Link
  3. Elżbieta Szczygieł i in., Fizjoterapia wbokulistyce – przegląd literatury, Medical Rehabilitation / Rehabilitacja Medyczna (Med Rehabil) 2023, 27 (1): 41-48.

Podziel się ze znajomymi: