Skip to main content
START: TARACZA:

Dobra kondycja oczu to coś, o co warto zadbać.  Najlepszy sposób to wyrobić zdrowe nawyki, dzięki którym na długie lata zachowamy ostrość widzenia i unikniemy kłopotów takich jak podrażnienia, uczucie piasku pod powiekami czy ból i zmęczenie oczu. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zdrowe oczy – koniecznie weź je pod uwagę w codziennym życiu, w domu, pracy i podczas podróży!

Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu

Powierzchnia oka powinna być kilkanaście razy w ciągu minuty obmywana przez film łzowy – za każdym razem, gdy mrugamy powiekami. Odpowiednie nawilżenie przez film łzowy o prawidłowym składzie jest niezbędne, by chronić oko przed zanieczyszczeniami, alergenami i szkodliwymi drobnoustrojami, a także by odżywić i dotlenić rogówkę. Dzięki niemu powierzchnia oka jest oczyszczana i bardziej odporna na uszkodzenia oraz rozwój stanów zapalnych.

O prawidłowe nawilżenie oczu warto zadbać, stosując profilaktycznie krople nawilżające, czyli tak zwane sztuczne łzy, zalecane również w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka [1]. Krople nawilżające są przydatne zwłaszcza dla osób pracujących przy komputerze, noszących soczewki kontaktowe, przyjmujących niektóre leki, zwiększające ryzyko zespołu suchego oka oraz dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym, kiedy z uwagi na zmiany hormonalne może pojawić się nadmierna suchość oczu.

Krople nawilżające, najlepiej z kwasem hialuronowym i bez zawartości konserwantów, warto też stosować w podróży, z uwagi na klimatyzację. Przy objawach alergii ze strony oczu przydatne będą natomiast krople z ektoiną.

Unikaj czynników sprzyjających pojawieniu się zespołu suchego oka

Przesuszeniu oczu, a w konsekwencji rozwojowi zespołu suchego oka sprzyjają okoliczności takie jak przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach (także używanie klimatyzacji podczas jazdy samochodem), długotrwałe patrzenie w ekran komputera, telewizora lub smartfona, a także przebywanie w zadymionych miejscach i palenie papierosów.

Nie jesteśmy w stanie wyeliminować przynajmniej części tych sytuacji z naszego życia (mowa głównie o klimatyzacji i używaniu sprzętów elektronicznych, palenie papierosów można i zaleca się rzucić!), ale możemy ograniczyć je do rozsądnego minimum.

Osoby pracujące przy komputerze powinny zaopatrzyć się w okulary z ochronnym filtrem oraz zadbać o robienie krótkich przerw co około 20 minut, tak by oczy mogły odpocząć i się zregenerować [2]. Nie zapominajmy też o ćwiczeniach relaksujących wzrok i odpowiednio częstym mruganiu powiekami – patrząc w monitor, zazwyczaj robimy to zbyt rzadko, co powoduje wysychanie powierzchni oka [2].

Wprowadź korzystne zmiany do swojej diety

Dobra kondycja oczu zależy również od tego, co jemy na co dzień. Dla oczu ważne są zwłaszcza witaminy A, E, C, i D oraz witaminy z grupy B, a także cynk, selen, luteina i kwasy omega-3. By ich dostarczyć, w naszym menu powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, ryż i makarony, kasze, oleje roślinne, ryby morskie, nabiał i orzechy [3]. Najlepiej jest kierować się zasadami zdrowego żywienia lub tzw. piramidy żywieniowej.

Zaleca się też unikanie spożywania nadmiernej ilości cukru (pamiętajmy, że znajduje się on nie tylko w słodyczach, ale też w słodkich napojach, dosładzanych sokach i jogurtach smakowych, a nawet w ketchupie!) oraz produktów wysokoprzetworzonych.

Dla uzupełnienia diety, na przykład wówczas, gdy stosujemy dietę eliminacyjną, w podróży czy gdy nosimy soczewki kontaktowe, można sięgnąć po suplementy. Dobrym wyborem jest Ocuvite Complete z kwasami tłuszczowymi omega-3, luteiną, cynkiem i witaminami C i E. Dla oczu ważne jest też prawidłowe nawodnienie organizmu, więc nie zapominajmy, by dziennie pić przynajmniej 1,5 litra płynów, najlepiej czystej wody.

Wysypiaj się, by zregenerować oczy

Sen to czas na regenerację organizmu, także narządu wzroku. Dla osoby dorosłej optymalny czas snu to 7-8 godzin dziennie.

 

Bibliografia:

  1. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  2. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
  3. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).

Podziel się ze znajomymi: