Artykuł zaktualizowany w kwietniu 2023
Praca w domu wymaga samozaparcia, organizacji czasu oraz odpowiedniego planu. Niekiedy najbardziej przeszkadzają nam w niej nie domowe sprawy, ale… alergia. Piekące, łzawiące i swędzące oczy, które są dodatkowo podrażnione wielogodzinną pracą przed komputerem, to zmora wielu osób. Znamy kilka sposobów na to, jak możesz sobie pomóc w tym niełatwym czasie, bez wychodzenia z domu*.
Czym jest alergia?
Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, spowodowana kontaktem z alergenem, którym może być dowolna substancja, neutralna dla osoby zdrowej. Wyróżnia się alergie wziewne, alergie kontaktowe oraz alergie pokarmowe [1].
Gdy dochodzi do reakcji alergicznej, organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, dochodzi też do wyrzutu histaminy, hormonu odpowiedzialnego za stan zapalny. Pojawiają się wówczas takie objawy jak nieżyt nosa i wodnista wydzielina z nosa, kichanie, swędzenie i podrażnienie oczu (alergie wziewne, m.in. na roztocza kurzu domowego), pokrzywka i obrzęk, bąbel i zaczerwienienie skóry w miejscu kontaktu z alergenem (alergie kontaktowe, na przykład na metale lub lateks) oraz ból brzucha i problemy ze strony układu pokarmowego (alergie na pokarm, na przykład na mleko krowie, a konkretnie białka mleka krowiego czy orzeszki ziemne). W przypadku alergii wziewnych częstym powikłaniem jest zapalenie spojówek oraz astma na tle alergicznym.
Ryzyko wystąpienia alergii nie mija z czasem, wręcz przeciwnie – objawy występują z większym nasileniem, a w skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia [2]. Pojawia się wówczas silny obrzęk, duszność i niemiarowa akcja serca – na wstrząs anafilaktyczny szczególnie narażone są osoby uczulone na jad owadów, ale może on wystąpić przy każdym rodzaju alergii.
Skłonność do alergii i objawy alergii mogą pojawić się w każdym wieku. Przy rozpoznaniu alergii zalecane są testy skórne i oznaczenie przeciwciał IGE, co pozwala precyzyjnie określić rodzaj alergenu. Konieczne jest również leczenie, które zazwyczaj polega na podawaniu leków antyhistaminowych, możliwe jest też odczulanie [3]. Wyleczenie alergii jest możliwe, jest to jednak proces długotrwały.
Uczulenie na pyłki roślin – wyzwanie dla układu oddechowego
Wśród alergenów wziewnych prym wiodą pyłki roślin powodujące objawy ze strony dróg oddechowych i oczu. Pierwsze objawy alergii na pyłki pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie, ale tego rodzaju alergia może wystąpić w każdym wieku – zachorowaniu sprzyja między innymi coraz bardziej zanieczyszczone powietrze. Wdychanie powietrza z alergenami powoduje przewlekły stan zapalny błony śluzowej nosa i nieprzyjemne swędzenie oraz podrażnienie oczu.
Symptomy alergii na pyłki z początku występują okresowo, w czasie pylenia danej byliny lub drzewa. Jeśli jednak choroba alergiczna nie jest leczona, może dojść do dalszego rozwoju alergii i powikłań takich jak astma oskrzelowa czy zespół suchego oka.
Alergenom stop!
Wiosną i latem chcemy zaczerpnąć świeżego powietrza. Praca zdalna nam to ułatwia, ponieważ możemy pracować w ogrodzie, na balkonie czy z otwartym na oścież oknem. To jednak wzmaga objawy alergii u osób uczulonych na pyłki.
Swędzenie i łzawienie oczu, niekończące się serie kichnięć, cieknący katar – w ten sposób Twój organizm daje znać o tym, że właśnie podjął walkę z alergenem. Objawy bardzo mocno utrudniają pracę i skupienie, ale można je złagodzić, stosując kilka prostych wskazówek. Ważne jest, by w miarę możliwości unikać alergenów.
1. Staraj się nie pracować przy otwartym oknie
Porządnie wywietrz mieszkanie rano i późnym wieczorem, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo najmniejsze, w porównaniu z godzinami popołudniowymi. Nie narazisz się wówczas na nadmierny kontakt z alergenami, a ogólne objawy alergii, o ile wystąpią, będą łagodniejsze.
2. Zadbaj o czystość
Postaraj się porządnie zetrzeć kurze w pokoju, w którym pracujesz, przynajmniej raz na kilka dni. Usuń także wszelkie przedmioty i tkaniny, które szczególnie go gromadzą, a nie są Ci niezbędne w codziennych czynnościach. Poprawi to jakość wdychanego i wydychanego powietrza.
3. Zainwestuj w filtr powietrza
To urządzenie, które wychwyci roztocza, alergeny i zanieczyszczenia krążące w domu. Dzięki temu unikniesz kontaktu z uczulającymi drobinkami w możliwie najbardziej skuteczny sposób.
4. Zastosuj krople do oczu dla alergików
Te z zawartością ektoiny tworzą na powierzchni oka ochronną tarczę, przez którą alergeny nie przenikną do organizmu. Przyniosą ulgę w swędzeniu i łzawieniu, dodatkowo nawilżą przemęczone pracą i alergią oko, na przykład krople do oczu Ektin**.
Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości.
5. Zadbaj o ciało
Przemywaj twarz i okolice oka wodą nawet kilka razy dziennie – zmyjesz w ten sposób osadzające się na buzi pyłki i zabezpieczysz się przed wniknięciem alergenu do organizmu. Możesz też wziąć chłodny prysznic.
6. Śledź komunikaty dla alergików
Na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego znajdziesz kalendarz pylenia roślin [4], a na stronach z prognozą pogody informacje o stężeniu pyłków w powietrzu danego dnia. Unikaj wychodzenia na zewnątrz i intensywnego wietrzenia pomieszczeń w okresie największego pylenia roślin, na które jesteś uczulony.
Praca zdalna to wyzwanie dla alergika, ale może stać się łatwiejsza przy odrobinie wysiłku i systematyczności.
Bibliografia:
- Monika Świerczyńska-Kępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
- Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, Link, data dostępu 09.02.2023.
- Edyta Jura-SzołtyS, BarBara rogala, Immunoterapia alergenowa w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48.
- Kalendarz pylenia PTA, Link
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.
Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.