Skip to main content
START: TARACZA:

Artykuł zaktualizowany w sierpniu 2023

Lato kojarzy się ze słońcem, spacerami i pachnącym świeżością powietrzem. Dla alergików to jeden z najtrudniejszych momentów w roku. Pogoda i długi dzień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a to nasila nieprzyjemne objawy uczulenia – świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Lato to intensywny okres pylenia wielu roślin, a pyłki traw unoszą się dosłownie wszędzie. Jeśli czujesz, że Twoje oko przybiera postawę obronną, sprawdź, czy to nie jest alergia na pyłki roślin, i dowiedz się, jak łagodzić objawy.

Alergia latem – czy to uczulenie na pyłki?

Latem przyroda jest w pełnym rozkwicie i to właśnie na ten czas przypada apogeum pylenia. Alergicy często odczuwają pierwsze symptomy uczulenia już wiosną, gdy w powietrzu unoszą się pyłki brzozy, topoli i innych drzew. Jednak warto podkreślić, że stężenie pyłków stale ulega zmianie, a kalendarz pylenia poszczególnych roślin różni się w zależności od regionu (sezon pylenia zaczyna się później na przykład w wyższych partiach gór). Z tego względu uporczywe objawy, takie jak m.in. alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), zaczerwienienie i łzawienie oczu, a czasem także duszności, mogą pojawiać się u uczuleniowców w różnym czasie.

Swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, alergiczne zapalenie spojówek, uporczywy katar, kichanie czy kaszel – to reakcja obronna organizmu na kontakt z cząsteczką, na którą jest nadwrażliwy. Taki alergen traktowany jest przez nasz układ immunologiczny jak wróg, którego za wszelką cenę należy unicestwić. Nasilenie reakcji alergicznej zależy od stężenia pyłków w powietrzu oraz od wrażliwości organizmu w danym czasie.

Uciążliwe i męczące dolegliwości nie miną same – konieczne jest leczenie, czyli przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Zaleca się również unikanie przebywania na zewnątrz w czasie, gdy utrzymuje się najwyższe stężenie pyłków, czyli w słoneczne i wietrzne dni.

Co pyli w czerwcu?

Pierwszy miesiąc lata jest najtrudniejszym dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki – te pochodzące z traw i pokrzywy osiągają maksimum. Grzyby z rodzaju Cladosporium i Alternaria są w tym czasie najbardziej aktywne i pozostaną takie aż do końca lata – ich zarodniki należą do najczęstszych winowajców objawów alergii w okresie lata. Z zimowego uśpienia powracają też do życia zboża – w szczególności żyto. Do pylenia dołącza babka i komosa. Szczaw także jest rośliną, której alergeny latem sięgają zenitu – pyli całą wiosnę i lato. Pylenie rozpoczyna również czarny bez, a z końcem miesiąca dołącza do niego lipa drobnolistna. Te rośliny będą uczulać alergików także w pierwszej połowie lipca.

Co pyli w lipcu?

W lipcowym powietrzu alergicy odczują wysokie stężenie pyłków bylicy pospolitej. Najmocniej pylą również wszechobecne chwasty. Pyłki lipy dadzą się we znaki osobom na nie wrażliwym. Na wysokim poziomie pozostają także alergeny pokrzywy, komosy i szczawiu. Nie odpuszczają również unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów. Lipiec to dalszy czas pylenia grzybów z rodzaju Cladosporium oraz Alternaria.

Co pyli w sierpniu?

To miesiąc, w którym do roślin pylących dołącza ambrozja. W tych tygodniach pokrzywa i komosa wciąż bardzo mocno utrudnią codzienność alergikom. Osoby uczulone na trawy mogą odetchnąć z ulgą – cząsteczki tych roślin powoli zmniejszają swoje stężenie w powietrzu, tak samo jak babka. Szczaw z końcem sierpnia przestaje produkować pyłki.

Co pyli we wrześniu?

Ze względu na chłodniejsze dni dłużej przebywamy w domu i rzadziej wietrzymy pomieszczenia, zatem do listy alergenów dołączają roztocza kurzu domowego. Ostatni letni miesiąc jest także przełomem dla alergików – większość roślin przestaje pylić z końcem września. Jednak do połowy miesiąca trawy, bylica i ambrozja wciąż utrzymają wysokie stężenie pyłków. Zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria powoli wyciszają swoją aktywność, natomiast Cladosporium nieustannie pozostaje w pełnym rozkwicie.

Jak pomóc oczom alergika

Suche powietrze i wysokie temperatury to idealne warunki do pylenia roślin. Niestety, najczęstszą ich ofiarą są oczy. Warto ochronić je już w pierwszej chwili, gdy odczujemy dyskomfort, i zastosować krople do oczu dla alergików z ektoiną. To naturalna substancja, która tworzy tarczę ochronną na powierzchni oka i utrudnia kontakt z alergenem. Ważna jest też zawartość kwasu hialuronowego, który nawilży podrażnione oko. Lato jest trudnym czasem dla uczuleniowców, jednak z kalendarzem pylenia roślin pod ręką i odpowiednią prewencją, przejdziesz przez tę porę roku, puszczając alergii oczko.

Źródła:

  1. https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/
  2. https://dlapacjentow.pta.med.pl/baza-wiedzy/kalendarz-pylenia/

Podziel się ze znajomymi: