Skip to main content
START: TARACZA:

Artykuł zaktualizowany w kwietniu 2023

W składach produktów i wyrobów medycznych, ale także kosmetykach często pojawiają się substancje aktywne, których nazwy brzmią zagadkowo. Jedną z nich jest ektoina, naturalna cząsteczka wspierająca ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, która odpowiednio zaaplikowana ma istnie zbawienne działanie. Zobacz, gdzie ją znajdziesz i w czym może Ci pomóc!*

Czym jest ektoina?

Ektoina jest substancją naturalną (aminokwasem) produkowaną przez kilka grup mikroorganizmów, takich jak ekstremofilne bakterie, np. Halobacterium halobium, Halomonas elongata, H. halmophila, H. variabilis, H. boliviensis, Bacillus alcalophilus, B. agaradhaerens [1]. Bakterie te żyją w ekstremalnie trudnych warunkach na pustyni i w pobliżu gejzerów, słonych jeziorach, kopalniach węgla i soli i są wyjątkowo odporne na skrajnie niesprzyjające i trudne warunki środowiska naturalnego, takie jak susza, bardzo wysokie czy niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Ich barierą ochronną przed szkodliwymi warunkami jest właśnie ektoina.

Ektoina tworzy tarczę ochronną, wiąże wodę, działa ochronnie i przeciwzapalnie. Jej działanie i właściwości tworzenia barier dla szkodliwych czynników znajdują zastosowanie w produktach kierowanych między innymi do alergików i osób z problemami skórnymi.

Ektoina na pomoc alergikom

Właściwości ochronne i przeciwzapalne organicznej substancji, jaką jest ektoina, szybko zauważył przemysł farmaceutyczny, wykorzystując ją między innymi do leczenia objawów alergii. Krople do nosa z ektoiną oraz inhalacje z dodatkiem ektoiny łagodzą objawy takie jak przewlekły wodnisty katar i kichanie oraz uczucie zatkanego nosa, substancja ta ma też zbawienny wpływ na osoby borykające się z objawami alergii ze strony oczu, takimi jak podrażnienie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Krople do oczu z ektoiną (np. Ektin**) tworzą tarczę ochronną na powierzchni oka, która nie pozwala na wniknięcie alergenu [2]. Ma to korzystny wpływ na narząd wzroku i zmniejsza ryzyko m.in. alergicznego zapalenia spojówek. Działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne ektoiny wykorzystano również w aerozolach do nosa stosowanych w leczeniu alergii.

Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Ektonia ma dodatkowo działanie nawilżające i łagodzi stany zapalne. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, preparaty z ektoiną można stosować jako pomoc w objawach alergii u dzieci i kobiet w ciąży [3]. Ektoina w postaci kropli ma tę zaletę, że preparaty z jej dodatkiem nie mają praktycznie żadnych skutków ubocznych, ale jak w przypadku każdego leku należy uważnie przeczytać ulotkę i sprawdzić ewentualne przeciwwskazania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy preparaty z tym organicznym związkiem stosowane są u najmłodszych pacjentów.

Ektoina – naturalna substancja, gdy skóra potrzebuje wsparcia

Ektoina z powodzeniem stosowana jest również w dermatologii, głównie do leczenia atopowego zapalenia skóry oraz w dermokosmetykach. Właściwości ektoiny znalazły szerokie zastosowanie w preparatach na problemy skórne oraz w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym. Ektoina wspomaga działanie płaszcza hydrolipidowego skóry, wiąże cząsteczki wody i działa nawilżająco oraz ochronnie. Jest składnikiem preparatów łagodzących suchość skóry, podrażnienie i świąd oraz stany zapalne, a także kremów intensywnie nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Ponadto ektoina dostępna jest w postaci ampułek i suplementów diety – chodzi zarówno o jej działanie przeciwalergiczne, jak i wszystkie inne zalety tej naturalnej substancji, które wspierają kondycję błon śluzowych, skóry i całego organizmu.

Zastosowania ektoiny są liczne i warto skorzystać z dobroczynnych właściwości tej substancji produkowanej przez gatunki bakterii (m.in. bakterie halofilne i ekstremolity) wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki środowiska. Ta substancja łagodzi podrażnienia, chroni przed alergenami i wspiera komórki oraz DNA skóry, a także zapewnia jej odpowiednie nawilżenie, chroniąc przed utratą wody. Właściwość wiązania cząsteczek wody przez ektoinę jest wykorzystywana także w kroplach stosowanych przy zespole suchego oka, który często występuje przy alergii.

Bibliografia:

  1. ALEKSANDRA SZABELAK, MICHAŁ SCHULZ, ADAM BOWNIK, Efekty oddziaływania ektoiny na zwierzęta i człowieka, Med. Weter. 2019, 75 (6), 335-339.
  2. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin/
  3. https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: