Artykuł zaktualizowany w lipcu 2023
Czasem szczególnie trudnym dla osób borykających się z alergią wziewną jest właśnie wiosna. Pierwsze ciepłe dni i przyroda budząca się do życia zachęcają do spacerów, aktywności na powietrzu. Nieżyt nosa, salwy kichnięć, niekończący się katar, suchość lub łzawienie i to nieznośne swędzenie oczu – brzmi znajomo? Niestety, oznacza to także, że w powietrzu znajdują się też pyłki roślin, więc kontakt z alergenem jest nieunikniony. Zobacz, jak możesz przygotować się do walki z alergią, by jak najmniej odczuć jej skutki.
Czym właściwie jest alergia?
Alergia, którą nazywamy także uczuleniem, to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu (układu odpornościowego) na substancje takie jak m.in. pyłki, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni lub niektóre pokarmy, na przykład zawierające białka mleka krowiego. Takiego „wroga” dla organizmu nazywamy alergenem. Wyróżnia się alergie wziewne, pokarmowe oraz alergie skórne. Zdarza się również uczulenie na słońce. W przypadku alergii wziewnych reakcja alergiczna objawia się jako cieknący katar, wysypka, duszności, kaszel lub swędzenie, pieczenie czy suchość oczu. Objawami alergii na pyłki mogą być także zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie czy wysypka. To, w jaki sposób zareaguje nasz organizm, zależy od stopnia jego wrażliwości oraz stężenia alergenów.
Alergia może być sezonowa lub całoroczna. Pierwsze symptomy alergii sezonowej na pyłki drzew i traw pojawiają się już w lutym i trwają aż do późnej jesieni. Na szczęście jest kilka sposobów, by ułatwić sobie życie z alergią i ustrzec się przed jej dokuczliwymi objawami.
Sposoby na alergię
Nadwrażliwość na pyłki roślin dotyka coraz więcej osób. Bardzo utrudnia życie, jednak stosując się do kilku wskazówek, możemy pomóc sobie w trudnym okresie wzmożonego pylenia. Walka z alergią nie jest prostą sprawą, jednak przygotowując się do niej w odpowiedni sposób mamy bardzo dużą szansę na to, by przejść przez ten trudny czas, redukując do minimum uciążliwe objawy.
Można to zrobić, przestrzegając 4 prostych kroków:
- Miej pod ręką kalendarz pyleń – to pomoże unikać dłuższej aktywności na świeżym powietrzu w czasie, gdy alergeny, na które reaguje twój organizm, będą najbardziej nasilone w powietrzu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili dla siebie w lesie lub parku, wybierz się na spacer po deszczu, gdy powietrze jest najbardziej czyste. Sprawdzanie kalendarza pyleń to dobry sposób, by nie narazić się na intensywną ekspozycję na czynniki, które nas uczulają.
- Zacznij stosować krople do oczu dla alergików w momencie pierwszych objawów – to bardzo istotne między innymi dlatego, że oczy są jedną z dróg, przez które alergeny wnikają do organizmu. Krople do oczu łagodzą objawy takie jak pieczenie, łzawienie i świąd. Najlepiej, gdy mają w swoim składzie Ectoin®, naturalną cząsteczkę, która tworzy tarczę ochronną na oku, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Ważny jest także kwas hialuronowy, który poprawia komfort oka dzięki silnym właściwościom nawilżającym.
- Bierz prysznic i często zmieniaj ubrania – alergeny osadzają się na wszelkich powierzchniach i materiałach. Dlatego w okresie pylenia po powrocie do domu zmień ubranie i weź prysznic. Dzięki temu zmyjesz pyłki ze swojego ciała, a zmiana ubrań pozwoli na uniknięcie ponownego kontaktu z zanieczyszczoną tkaniną. To dobry sposób, by w okresie pylenia łagodzić objawy alergii takie jak kichanie.
- Unikaj tapicerowanych mebli – alergeny drażniące drogi oddechowe wprost uwielbiają takie pokrycie mebli. Jeśli nie możesz lub nie chcesz zrezygnować z miękkich tkanin i tapicerki, możesz wypróbować pokrowce przeciw roztoczom. Także osoby uczulone na sierść zwierząt domowych powinny dokładać wszelkich starań, by w ich domowym otoczeniu było jak najmniej tapicerowanych mebli.
- Zadbaj o jakość powietrza w domu – przede wszystkim regularnie sprzątaj mieszkanie. Możesz też kupić odpowiedni filtr, który oczyści powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, ale także z pyłków i niepożądanych alergenów. Osoby uczulone na alergeny wziewne z pewnością docenią to rozwiązanie, które sprawdzi się także w przypadku alergii na kurz. Pomoże ono złagodzić najczęstsze objawy uczulenia.
Leczenie alergii – czy to konieczne? Metody leczenia alergii
Leczenie alergii jest niezbędne. Jeśli bagatelizujemy choroby alergiczne, objawy uczulenia nie zmniejszą się z czasem, wręcz przeciwnie. Co więcej, mogą pojawić się poważne problemy ze strony układu oddechowego, w tym objawy astmy, w przypadku alergii pokarmowych problemy ze strony układu trawiennego, a przy alergii skórnej na przykład atopowe zapalenie skóry. Nieleczona alergia może nasilić się do tego stopnia, że kontakt z czynnikiem uczulającym spowoduje gwałtowną reakcję organizmu określaną jako anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego konieczne jest podanie adrenaliny.
Diagnostyką alergii zajmuje się lekarz alergolog, ale można zgłosić się także do lekarza pierwszego kontaktu. Wskazane są testy skórne lub testy z krwi, które pomogą określić rodzaj alergenów powodujących reakcję uczuleniową. Pacjent powinien przyjmować leki przeciwhistaminowe, które w okresie pylenia roślin zmniejszą objawy alergicznego nieżytu nosa i podrażnienie oczu. Niektóre leki przeciwhistaminowe są dostępne bez recepty, ale zawsze należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca się też unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi, czyli ekspozycji na alergeny. Możliwe jest również odczulanie, czyli immunoterapia. Na jej efekty trzeba jednak poczekać nawet kilka miesięcy.