Skip to main content
START: TARACZA:

Artykuł zaktualizowany w czerwcu 2023

Oczy, podobnie jak cały organizm, potrzebują składników odżywczych, by funkcjonować prawidłowo. Dowiedz się, jakie witaminy i mikroelementy mają wpływ na narząd wzroku, jaka dieta jest dobra dla wzroku i jakie suplementy warto zastosować, by wspomagać widzenie.

Jakie składniki odżywcze są ważne dla prawidłowego widzenia?

Oczy to niezwykle wrażliwy organ, dzięki któremu funkcjonuje nasz zmysł wzroku.

  • Narząd wzroku jest usieciowiony drobnymi naczyniami krwionośnymi, dlatego ważna jest m.in. witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych [1].
  • W utrzymaniu prawidłowego widzenia pomaga witamina A, istotna jest również witamina E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym [1].
  • Ważną funkcję w ochronie wzroku pełnią także kwasy tłuszczowe omega-3. Zwłaszcza DHA oraz i luteina, której najwyższy stopień koncentracji w organizmie zaobserwowano w plamce żółtej oka, a którą zawierają niektóre produkty spożywcze takie jak żółtka jajek, oleje roślinne, owoce i warzywa.
  • Dla zdrowia oczu ważna jest też witamina B2 oraz składniki mineralne takie jak cynk [1].

Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów w diecie pełni ważną funkcję w ochronie wzroku i wzmocnieniu oczu.

Dieta dla zdrowych oczu – witaminy na wzrok

Korzystny wpływ na kondycję oczu ma dieta bogata w witaminy, składniki mineralne i kwasy tłuszczowe omega-3. Zaleca się włączyć do diety produkty o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, takie jak papryka czerwona i zielona, kapusta, porzeczki czarne i czerwone, dzika róża oraz borówki. Brokuły, dynia, szpinak, marchew i jarmuż, zawierają także witaminę A i cały zestaw innych składników odżywczych będących doskonałymi przeciwutleniaczami zwalczającymi wolne rodniki, dlatego nie powinno zabraknąć ich w diecie, jeśli chcemy zachować zdrowy wzrok. Zbilansowana dieta to podstawa! Niedobór witamin w diecie jest niekorzystny dla całego organizmu, ma również wpływ na skład filmu łzowego i kondycję narządu wzroku [2].

W codziennym menu powinny znaleźć się również migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy włoskie i oleje roślinne bogate w witaminę E oraz zdrowe kwasy tłuszczowe. Dieta na dobrą jakość wzroku powinna zawierać cynk, który znajdziemy na przykład w orzechach, żółtych serach, kaszy gryczanej, jajach, rybach i brązowym ryżu.

Ograniczyć warto natomiast tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i biały cukier [2] – w codziennej diecie tych składników powinno być jak najmniej. Pamiętajmy też, że oczy wymagają odpowiedniego nawodnienia, co oznacza konieczność wypijania przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie.

Suplementy diety na wsparcie kondycji wzroku

Suplementy diety, określane też czasem jako witaminy na wzrok, to dobry sposób na uzupełnienie diety. Starannie skomponowany zestaw składników mineralno-witaminowych wspiera wzrok i jest przydatny zwłaszcza w podróży, gdy narażeni jesteśmy na zmęczenie oczu. Poziom witamin mających wpływ na jakość widzenia może być niewystarczający z różnych względów: niewłaściwych nawyków żywieniowych lub diety eliminacyjnej [3].

Suplementacja powinna uwzględniać witaminy mające działanie przeciwutleniające i wspierające prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, kwasy omega-3,  i cynk . Dobrym wyborem jest na przykład preparat Ocuvite Complete zawierający w pojedynczej porcji 180 mg kwasów tłuszczowych omega-3, cynk, witaminę C i E, luteinę i zeaksatynę.

Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia. Przy zespole suchego oka zaleca się dodatkowo regularne stosowanie kropli nawilżających z kwasem hialuronowym.

Dobry wzrok na długie lata? Tak, to możliwe, jeśli odpowiednio zadbasz o dietę, sen i profilaktykę zdrowia oczu. Witaminy dla oczu w postaci tabletek z apteki to dodatkowe wsparcie  które może przyczynić się do utrzymania prawidłowego widzenia i dobrej kondycji twoich oczu.

 

Bibliografia:

  1. Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.), Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN, Warszawa 2009: 313-328.
  2. Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  3. Brzozowska A., Olędzka A., Suplementacja diety jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Podziel się ze znajomymi: