Skip to main content
START: TARACZA:

Kwas hialuronowy nieodzownie kojarzy się z medycyną estetyczną, jako skuteczna broń w walce ze starzejącą się skórą. Jednak to nie jego jedyne zastosowanie, a bogate właściwości sprawiają, że coraz szerzej używany jest w innych dziedzinach, gdzie z powodzeniem wspiera leczenie wielu schorzeń. Czym tak właściwie jest kwas hialuronowy, czy jest w pełni bezpieczny dla zdrowia? Poznaj fakty i mity na jego temat!

Jak łagodzić objawy?

Kwas hialuronowy (HA) to związek chemiczny, a dokładniej mówiąc cukier złożony. Przede wszystkim charakteryzuje się zdolnością wiązania wody i to nawet jej bardzo dużych ilości (1 gram HA – 6 litrów wody). Bierze udział w tworzeniu włókien kolagenowych, jest elementem mazi stawowej, a także filmu łzowego. Najczęściej wykorzystywany przy zabiegach estetycznych i w kosmetyce, jako preparat odmładzający, ale także chroniący skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie – FAKT

Ten polisacharyd naturalnie występuje nie tylko u ludzi, ale we wszystkich żywych organizmach. Znajduje się nawet w strunach głosowych, płynach ustrojowych, nerkach czy ciałku szklistym oka. Jednak największe jego stężenia, bo ponad 50%, jest w skórze, gdzie przyjmuje postać hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. To ona odpowiada za jej sprężystość i nawodnienie.

Codziennie dochodzi do rozpadu cząsteczek, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Jednak niestety wraz z wiekiem liczba ta maleje, skóra traci napięcie, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Kwas hialuronowy powstaje w laboratorium – FAKT

Powstałe niedobory tego związku można uzupełniać, ponieważ kwas hialuronowy pozyskuje się w warunkach laboratoryjnych. Następnie staje się zewnętrznym źródłem, w postaci kremów, tabletek, kropli lub zastrzyków.

Pierwsze wyizolowania HA pobierano z tkanek zwierząt, między innymi z grzebieni kogutów. Jednak proces oczyszczania był skomplikowany, a pochodzenie zwierzęce powodowało reakcje alergiczne. Obecnie kwas produkuje się w warunkach biotechnologicznych, wykorzystując zjawisko fermentacji mikrobiologicznej, korzystając ze szczepu bakterii gatunku Streptococcus equi.

Kwas hialuronowy służy jedynie jako wypełniacz zmarszczek – MIT

W medycynie estetycznej hialuronian sodu jest stosowany najczęściej. Dzięki zgodności z chemiczną budową komórek ludzkich, jest bezpieczny i znacząco poprawia wygląd, wypełniając zmarszczki. Dzięki swoim właściwościom z powodzeniem wykorzystywany jest także w takich dziedzinach medycyny, jak chirurgia (przyspiesza gojenie się ran), otolaryngologia (regeneruje struny głosowe), reumatologia (wspomaga leczenie zwyrodnienia stawów) i okulistyka (łagodzi podrażnienia i nawilża gałkę oczną).

Zmniejszająca się ilość kwasu w organizmie dotyczy nie tylko skóry, ale także innych tkanek, w których się znajduje. Dlatego z wiekiem zaczynają się problemy ze stawami, gdy zaczyna brakować mazi stawowej, także częściej pojawiają się dolegliwości związane z oczami, takie jak uczucie „suchego oka”, gdy rogówka i spojówka ulegają wysychaniu.

Dolegliwość ta pojawia także, gdy zbyt dużo czasu spędza się przed ekranem monitora lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po krople do oczu, które mają w swoim składzie kwas hialuronowy, na przykład Ektin. Do niwelowania objawów zespołu suchego oka, najczęściej zaleca się wyroby medyczne właśnie z tym związkiem chemicznym, ponieważ poprawia on komfort gałki ocznej, dzięki silnym właściwościom stabilizującym oraz nawilżającym (wiązania wody).

Kwas hialuronowy często powoduje alergię – MIT

Kwas hialuronowy zastosowany w preparatach ma chemiczną budowę identyczną z tym występującym w ludzkim organizmie naturalnie. Dlatego jest to związek, który powoduje reakcje alergiczne niezwykle rzadko. Nazywa się go substancją biozgodną, a więc całkowicie bezpieczną. Ze względu na naturalny charakter często stosowany jest w kroplach i bez przeszkód można nawilżać nim suche i zmęczone oczy, nie obawiając się zaczerwienienia czy nieprzyjemnych podrażnień.

Warto zwrócić uwagę, by wyrób medyczny nie miał konserwantów, jak na przykład Ektin, który posiada naturalny skład i jest dostępny bez recepty. Nadaje się do wrażliwych oczu, może być stosowany u osób noszących soczewki kontaktowe i u dzieci.

Podziel się ze znajomymi: