Kłucie w oku pod powieką, ból gałki ocznej, ból oka przy mruganiu – to dość częste objawy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Mogą towarzyszyć im takie symptomy jak zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek, pieczenie, łzawienie i zaburzenia widzenia, a także ból głowy. Jest wiele możliwych przyczyn bólu oczu i w żadnym razie nie wolno bagatelizować tych dolegliwości. Dowiedz się, jakie są najczęstsze powody bólu oczu i jak wówczas postępować.
Ból oka: przyczyny i objawy towarzyszące
Rodzaje i przyczyny bólu oka są bardzo zróżnicowane. Jest wiele chorób, które objawiają się bólem gałki ocznej i struktur z nią powiązanych. Należą do nich m.in. jaskra, zapalenie rogówki czy zapalenie nerwu wzrokowego [1]. Ból głowy i oka może być spowodowany przez zapalenie zatok, którego częstą przyczyną jest alergia. Zaczerwienienie oczu, łzawienie i dyskomfort przy poruszaniu gałką oczną to typowe objawy zapalenie spojówek, które także może rozwinąć się na tle alergicznym.
Do częstych przyczyn dolegliwości ze strony narządu wzroku należy również zespół suchego oka [1]. Pojawia się w wówczas uczucie piasku pod powiekami, zwłaszcza przy mruganiu i patrzeniu w bok, oraz charakterystyczne dla tej dolegliwości pieczenie i zmęczenie oczu.
Ból oka może mieć charakter ostry lub przewlekły i może dotyczyć gałek ocznych, oczodołu lub powiek. Ważne, by właściwie opisać objawy podczas wizyty u lekarza – ułatwi to diagnostykę. Ból może być zlokalizowany w różnych miejscach: w samym oku, za gałką oczną w głębi oczodołu lub w powiekach. Objawy towarzyszące to m.in. zaczerwienienie oczu lub brzegów powiek, nadwrażliwość na światło oraz pogorszenie widzenia [1]. Atak jaskry i ostre zamknięcie kąta przesączania powoduje silny ból zarówno oczu, jak i głowy. Może też pojawić się podwójne widzenie i ograniczenie ruchomości gałki ocznej.
Innym objawem towarzyszącym bólowi oczu przy jaskrze jest pojawienie się tęczowych kół wokół źródeł światła, czyli tzw. halo (pojawia się ono także przy zmętnieniu soczewki). W takim przypadku należy możliwie szybko skonsultować się z lekarzem. Nie podjęcie w porę leczenia może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Głęboki ból oka, a także oka i głowy, to niepokojące objawy mogące wskazywać m.in. na rozwój nowotworu gałki ocznej. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zapalenie osłonek nerwu wzrokowego to kolejna przyczyna, która wywołuje bolesność w obrębie narządu wzroku. Ból oka w tym przypadku pojawia się głównie przy patrzeniu w bok.
Kłucie w oku – przyczyny
Kłucie w oku i ból oka przy poruszaniu gałką oczną to najczęściej sygnał, że do oka dostało się ciało obce. Ból w tym przypadku pojawia się przy poruszaniu gałką i ruchach powiek. Problem można dość łatwo zniwelować, przepłukując powierzchnię oka czystą wodą, aplikując krople nawilżające i delikatnie usuwając przyczynę dyskomfortu.
Jeśli jednak objawy po tych zabiegach nie ustępują, pogarsza się ostrość widzenia lub następuje nasilenie dolegliwości, należy udać się na ostry dyżur. Zaniechanie może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Diagnostyka przy bólu oczu
Gdy pojawia się ból ze strony narządu wzroku, diagnostyka obejmuje zazwyczaj badanie dna oka. Lekarz pyta o lokalizację dolegliwości oraz objawy towarzyszące i na ich podstawie stawia wstępną diagnozę oraz wykonuje potrzebne badania. Do standardowych należą ocena stanu spojówek, rogówki, wyglądu tęczówki, kształtu źrenic i ich reakcji na światło oraz głębokości przedniej komory [1].
Nie zawsze da się uniknąć bólu oka, ale w każdym przypadku jest to sygnał, że dzieje się coś, co wymaga naszej uwagi i wizyty u okulisty. Szczególnie niepokojący jest ból oka u dziecka – dokładna diagnostyka jest wówczas konieczna.
Ból oka spowodowany czynnikami zewnętrznymi
Ból oka pojawia się często przy urazie narządu wzroku. Uraz oka może mieć charakter powierzchowny lub poważny. W każdym przypadku należy zasięgnąć porady i pomocy lekarskiej, ponieważ narząd wzroku jest niezwykle wrażliwy, a nawet niewielki uraz spowodowany niegroźnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pyłki roślin czy inne alergeny, może doprowadzić do podrażnienia i stanu zapalnego spojówek [2]. Co ważne, i przy chorobach worka łzowego, i przy zapaleniu spojówek ból oka występuje wraz z objawami takimi jak łzawienie i zaczerwienienie gałki ocznej [3]. Te same objawy mogą wskazywać na problemy spowodowane czynnikami takimi jak przeciążenie wzroku czy zespół suchego oka. Tylko lekarz może ocenić, czy wystarczą krople nawilżające do oczu, czy konieczne będzie dodatkowe leczenie.
Ból oka: jak postępować?
Suchość oka, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku występujące w zespole suchego oka i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych z powodzeniem mogą zniwelować nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym. Warto wybierać te niezawierające konserwantów, na przykład Hyal Drop Multi, Hyal Drop Pro albo intensywnie nawilżające krople do oczu Hyal Drop Ultra. Jeśli ciało obce dostało się do oka i powoduje ból, który nasila się przy mruganiu i poruszaniu okiem, najprostszym sposobem jest zakropienie do woreczka łzowego kropli nawilżających, co pomoże oczyścić powierzchnię oka.
Można też delikatnie usunąć ciało obce za pomocą czystej chusteczki. Gdy to nie pomoże, trzeba zgłosić się do lekarza. Gdy ból i łzawienie oczu są wywołane alergią, zaleca się stosować leki antyhistaminowe oraz krople do oczu z ektoiną (w każdym przypadku przed rozpoczęciem leczenia należy zasięgnąć porady lekarskiej).
Bibliografia: