Skip to main content
START: TARACZA:

Alergiczne zapalenie spojówek może pojawiać się sezonowo, gdy jesteśmy narażeni na kontakt z alergenem, ale może też dręczyć nas przez cały rok – wszystko zależy od rodzaju alergenu, który wywołuje reakcję uczuleniową. W niektórych przypadkach podrażnienie jest tak silne, że stan zapalny utrzymuje się nawet wówczas, gdy poziom alergenu w powietrzu spada. Jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek, jak je leczyć i czy można mu zapobiegać? Sprawdź!

Na czym polega alergiczne zapalenia spojówek i jakie są jego przyczyny?

Alergiczne zapalenie spojówek to choroba oczu powodowana przez kontakt z substancjami, które wywołują reakcję alergiczną organizmu [1]. Układ odpornościowy błędnie rozpoznaje neutralną dla zdrowych osób substancję jako zagrożenie i zapoczątkowuje reakcję obronną, która polega na zwiększeniu poziomu histaminy we krwi i indukowaniu stanu zapalnego w miejscu styczności z alergenem. W przypadku alergii wziewnych są to przede wszystkim błony śluzowe nosa i gardła oraz spojówki oczu.

Objawy charakterystyczne dla alergicznego zapalenia spojówek

Charakterystyczne dla alergicznego zapalenia spojówek symptomy to swędzenie oczu, zaczerwienienie (przekrwienie) spojówek i łzawienie [1]. Ostre alergiczne zapalenie spojówek powoduje obrzęk spojówek i silne łzawienie [2]. Oczy mogą być opuchnięte tak bardzo, że utrudnia to widzenie.

Zapaleniu spojówek na tle alergicznym, zwłaszcza o charakterze przewlekłym, może towarzyszyć zmęczenie i pieczenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami. Objawy te mogą wskazywać na rozwój zespołu suchego oka, który wymaga leczenia objawowego, by zapobiegać groźnym dla narządu wzroku konsekwencjom.

Jak diagnozuje się alergiczne zapalenie spojówek?

W przypadku pojawienia się objawów mogących świadczyć o alergicznym zapaleniu spojówek zalecana jest wizyta u lekarza okulisty jedynie w przypadku, gdy obrzęk spojówek jest nagły i silny oraz nie występują inne objawy takie jak kichanie czy katar. Jeśli zapalenie spojówek jest jednym z objawów alergii i nie ma ostrego przebiegu, diagnozę stawia najczęściej lekarz pierwszego kontaktu lub alergolog.

Przy przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek diagnoza nierzadko stawiana jest dopiero wówczas, gdy lekarz szuka przyczyny rozwoju zespołu suchego oka, który jest częstą konsekwencją nieleczonej alergii [1].

Czy alergiczne zapalenie spojówek można wyleczyć?

W leczeniu i profilaktyce alergicznego zapalenia spojówek najważniejsza zasada polega na unikaniu kontaktu z alergenem [1]. Przy alergiach sezonowych zaleca się śledzić komunikaty dotyczące stężenia pyłków w powietrzu i w miarę możliwości unikać przebywania na zewnątrz, zwłaszcza w słoneczne i wietrzne dni. Metodą ochrony przed pyłkami jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych z dużymi oprawkami.

Osoby uczulone na sierść zwierząt czy inne substancje, z którymi kontakt możliwy jest niezależnie od pory roku, powinny unikać przebywania w miejscach, gdzie zwiększa się ryzyko kontaktu z nimi, i szczególnie dbać o higienę (często zmieniać ubrania, odkurzać mieszkanie, brać prysznic po przyjściu do domu, płukać oczy roztworem soli fizjologicznej).

W przyczynowym leczeniu alergii i alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosowane są leki antyhistaminowe, zarówno doustne, jak i aplikowane do worka spojówkowego. Mogą przyczyniać się one, podobnie jak same objawy alergii ze strony oczu, do rozwoju zespołu suchego oka. Dlatego zaleca się stosowanie nawilżających kropli do oczu z kwasem hialuronowym i ektoiną, na przykład Ektin. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu magazynuje wodę i uwalnia ją w tych obszarach oka, gdzie jest to potrzebne. Ektoina tworzy na powierzchni oka barierę ochronną i utrudnia kontakt z alergenem.

W leczeniu alergii stosowana jest również immunoterapia alergenowa, jednak na efekty tego leczenia trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Bibliografia:

  1. Ewa Bogacka, Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie, „mp.pl” [online] Link, data dostępu 01.08.2022.
  2. Monika Świerczyńska-Krępa, Magdalena Wiercińska, Alergiczne zapalenie spojówek: ostre, okresowe i przetrwałe. Przyczyny, objawy i leczenie, „mp.pl” [online] Link, data dostępu 01.08.2022

Podziel się ze znajomymi: