Skip to main content
START: TARACZA:

Oczy to narząd, który pracuje bez ustanku cały dzień: od pobudki aż po moment, gdy położymy się spać. Krótkie poranne newsy w telewizorze, skupienie na drodze w samochodzie, wielogodzinna praca przy komputerze, skrolowanie mediów społecznościowych w smartfonie, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – wszystkie te czynniki sprawiają, że oczy mają prawo być zmęczone. Wiesz, jak o nie zadbać, by nie dokuczało im podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie lub uczucie suchości?

Oczy potrafią same regenerować się podczas snu, mają też naturalną zdolność samooczyszczania. Jednak co robić, gdy dojdzie do ich przemęczenia? Zmęczony wzrok to nie tylko niewyraźne widzenie czy drżenie powiek. Może on prowadzić nawet do bólu głowy i światłowstrętu.

Co zrobić, gdy pod powiekami poczujemy tzw. piasek lub swędzenie? Pierwszy odruch to sięgnięcie po krople, które nawilżą śluzówkę i ochronią powierzchnię oka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak to nie jedyny sposób, który pomoże w regeneracji zmęczonego narządu. Poznaj 5 sposób na poprawę kondycji swoich oczu.

1. Stwórz odpowiednie warunki

Nasze oczy w odpowiednich warunkach będą mniej się męczyć. O co należy zadbać w miejscu pracy, żeby wzrok odczuwał mniejsze zmęczenie? Najważniejsze jest prawidłowe ustawienie monitora – najlepiej, gdy najwyższa linijka tekstu znajduje się na wysokości oczu tak, by górny brzeg monitora był poniżej tego poziomu. Pilnujmy, by czcionka była odpowiedniej wielkości, by nie mrużyć oczu i nie przysuwać się do ekranu – optymalna odległość to 70 cm. Pamiętajmy także, że monitor nie powinien znajdować się na tle okna.

Bardzo istotne są przerwy, odchodźmy od swojego stanowiska, czas ten będzie chwilą wytchnienia nie tylko dla naszych oczu, ale także kręgosłupa. Gdy nad czymś myślimy dobrze jest spojrzeć w dal, na przykład przez okno, a rozmowę telefoniczną wykorzystać na przymknięcie oczu. Ogromne znaczenie ma także oświetlenie, powinno być jasne i równomiernie rozłożone, by nie wymagało wytężania wzroku.

2. Pamiętaj o świeżym powietrzu

Nie bez znaczenia jest wilgotność powietrza, która panuje w pomieszczeniu, w którym długo przebywamy. Gdy jest ona niska szybko może dojść do wysuszenia oka. Należy regularnie wietrzyć pokój, nawet zimą, ponieważ spowodowane ogrzewaniem suche powietrze, może wysuszać oczy. Dobrym pomysłem są też spacery, zwłaszcza wieczorne, po wielogodzinnej pracy. Świeże powietrze ma zbawienny wpływ nie tylko na oczy, ale także na cały nasz organizm.

3. Zadbaj o oczy od wewnątrz

Co sprawia, że nasze samopoczucie jest dobre? Zdrowa dieta! Spożywanie produktów, które mają w swoim składzie dużą zawartość kwasów DHA, takich jak ryby i owoce morza, oleje czy orzechy, pozytywnie wpłynie nie tylko na nasz mózg – skorzystają także oczy. Nie każdy wie, że o zdrowe oczy można dbać również od wewnątrz – poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę, a dodatkowo także przez regularną suplementację, zwłaszcza preparatów z kwasami omega-3.

Kwasy tłuszczowe stanowią podstawowy materiał budulcowy błon komórkowych, a kwas DHA (będący jednym z rodzajów kwasów omega-3), jest składnikiem siatkówki oka. Suplementujemy witaminę D, zażywamy witaminy na zdrową skórę, włosy i paznokcie – dlaczego nie skorzystać z tej możliwości, dbając o dobry stan oczu? Na rynku dostępne są wygodne w stosowaniu kapsułki, zawierające kwasy omega-3 (np. Ocuvite Complete).

Dodatkową zaletą będzie zawartość w składzie także witamin (C i E), luteiny, zeaksantyny oraz cynku. Optymalnie dobrane składniki pomagają w utrzymaniu prawidłowego widzenia i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

4. Przynieś ulgę dzięki okładom

Jeśli czeka cię długotrwała praca przy komputerze możesz skorzystać też z domowych sposobów, które przyniosą ulgę zmęczonym oczom. Co położyć na zmęczone oczy? Sprawdzi się napar z czarnej herbaty, rumianku lub świetlika. Komfort i poczucie nawilżenia przyniosą także położone na powieki plasterki świeżego, zielonego ogórka. Możesz wybrać także gotowe kompresy żelowe, które relaksują i chłodzą jednocześnie.

5. Postaw na ćwiczenia

W dobie pandemii dużo mówi się o ćwiczeniach przy biurku, które warto wykonywać na home office. Jednak niewiele osób wie, że podczas pracy można ćwiczyć też… oczy! Zrób chwilę przerwy od pisania maili, usiądź prosto i zakreślaj gałkami duże, jak najszersze kręgi – głowę trzymaj nieruchomo. To proste ćwiczenie powtórz w ciągu dnia kilkukrotnie. Ważne jest także świadome i regularne mruganie oczami.

Wprowadź tych 5 prostych sposobów na wypoczęte oczy do swojej codziennej rutyny, a Twój wzrok będzie Ci za to wdzięczny. Będziesz pracować efektywniej, dłużej, a oczy nie będą nadwyrężone i nie będą dawały negatywnych i nieprzyjemnych sygnałów takich jak suchość, pieczenie oraz zaczerwienienie.

Podziel się ze znajomymi: