Skip to main content
START: TARACZA:

Ludzki organizm to skomplikowany system wzajemnie oddziałujących na siebie układów i narządów wewnętrznych, których funkcjonowanie zawiadywane jest poprzez produkowane w określonych ilościach substancje, czyli hormony. Zaburzenia w jednym z układów, narządów czy w wydzielaniu hormonów mają mniejszy lub większy wpływ na wiele organów, nie tylko na wydzieloną część organizmu.

Także na kondycję narządu wzroku ma wpływ wiele czynników, a z wyglądu oka można odczytać nie tylko zmiany chorobowe związane z tym narządem, ale także otrzymać wskazówki dotyczące ogólnego stanu zdrowia.

Oko – niezwykle czuły aparat optyczny

Ludzkie oko składa się z wielu struktur, takich jak spojówki, twardówka, rogówka, soczewka, źrenica, ciałko szkliste i siatkówka, z których każda pełni określoną funkcję w procesie widzenia [1]. Oko reaguje nie tylko na światło wpadające do niego z zewnątrz, ale także na różnego typu zmiany zachodzące w organizmie, m.in. w układzie krwionośnym, układzie nerwowym czy na wzrost ciśnienia tętniczego. Z tego względu wygląd poszczególnych struktur narządu wzroku może dać ogólne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.

Co ma wpływ na zdrowie oczu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby narządu wzroku występują u 285 milionów osób na całym świecie. Wiele osób cierpi na upośledzenie widzenia, z czego 39 milionów osób jest niewidoma [2]. Na kondycję narządu wzroku ma wpływ wiele różnych czynników, takich jak: wiek, to, ile czasu spędzamy przed komputerem i czy np. chronimy oczy przed promieniowaniem UV.

Postępujący proces starzenia sprzyja występowaniu lub nasilaniu się już istniejących chorób, w tym chorób narządu wzroku [3]. W kontekście wzroku na szczególną uwagę zasługuje też dieta – to, co jemy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia, w tym na nasze oczy.

O kondycję narządu wzroku można dodatkowo zadbać, stosując suplement diety o starannie dobranym składzie, taki jak Ocuvite Complete zawierający witaminy, cynk, kwasy omega-3, luteinę i zeaksantynę. Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.

Zdrowie oczu w dużej mierze jest również uzależnione od ogólnego stanu zdrowia organizmu – na przykład na choroby siatkówki i zespół suchego oka w większym stopniu narażone są osoby chorujące na cukrzycę [4].

Czy z wyglądu oka można odczytać informacje na temat ogólnego stanu zdrowia?

Badania okulistyczne mają na celu głównie ocenę kondycji narządu wzroku. Niemniej jednak na podstawie wyglądu oka doświadczony lekarz może wyczytać informacje będące wskazówką do poszerzonej diagnostyki w kierunku chorób ogólnoustrojowych. Co jednak bardzo ważne, nie wszystkie zmiany w wyglądzie tęczówki świadczą o chorobie, podobnie jak nie wszystkie stany chorobowe powodują zmiany w jej obrębie.

Irydologia nie jest uznawana przez akademicką medycynę za pełnoprawną dziedzinę nauk medycznych i tego typu badanie może służyć jedynie jako wskazówka do dalszej diagnostyki.

Zmieniony wygląd oka zazwyczaj wskazuje jednak na jakiegoś typu nieprawidłowości w ogólnym stanie zdrowia. Na przykład rozszerzone źrenice mogą świadczyć o problemach z układem nerwowym, zaś zniekształcone i nierówne wskazują na zaburzenia w ukrwieniu mózgu. Przy podejrzeniu urazów mózgu lekarz sprawdza też reakcję źrenic na światło.

Ważnych informacji o zdrowiu dostarczyć może wygląd spojówki i rogówki. Zaczerwienienie oczu może świadczyć m.in. o niedoborach witamin. Badanie dna oka jest wskazane między innym przy chorobach takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby hematologiczne i autoimmunologiczne, nowotwory, i wiele innych schorzeń [5].

Podkreślmy raz jeszcze: ludzki organizm traktowany powinien być holistycznie, a diagnostyka w obrębie narządu wzroku może nakierować lekarza, by zalecić dodatkowe badania w kierunku chorób metabolicznych lub autoimmunologicznych, mogących mieć niekorzystny wpływ na stan oczu.

Bibliografia:

  1. B. Kostek, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Link
  2. Visual impairment and blindness, WHO, Fact Sheet N°282, Updated August 2014, Link; cyt. za: B. Samoliński, J. Gierczyński, Choroby narządu wzroku wyzwaniem dla zdrowia publicznego i zdrowego starzenia się, [w:] Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się, Raport Fundacji na rzecz
    Zdrowego Starzenia się, www.zdrowestarzenie.org
  3. Małgorzata Dzięgielewska, Krzysztof Dzięgielewski, Choroby oczu ludzi starszych a ich jakość życia, Link
  4. Paweł Drągowski i in, CUKRZYCA JAKO PROBLEM SPOŁECZNY I EKONOMICZNY, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (39) 2014.
  5. Paulina Glasner, Konrad Siebert, Leopold Glasner, Nowoczesne metody obrazowania dna oka , Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 2, 73–78.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Podziel się ze znajomymi: