Skip to main content
START: TARACZA:

Praca przy komputerze męczy oczy i sprawia, że stają się wysuszone, co może powodować dyskomfort, a nawet uszkodzenie powierzchni oka. Co zrobić, gdy przed komputerem spędzamy wiele godzin dziennie? Jak zadbać o oczy, by zminimalizować wpływ wpatrywania się w monitor? Podpowiadamy!

Dlaczego praca przed komputerem męczy wzrok i niekorzystnie wpływa na kondycję oczu?

Długotrwałe patrzenie w ekran włączonego komputera jest dla naszego wzroku bardzo męczące. Po pierwsze, oczy „nie lubią” wpatrywania się w jeden punkt. Dodatkowo patrząc w ekran komputera, a także smartfona i telewizora, rzadziej mrugamy, co powoduje wysychanie spojówek i rogówki. Film łzowy nawilżający oczy rozprowadzany jest po powierzchni oka podczas ruchu powiek. Zapewnia  narządowi wzroku ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, infekcjami i uszkodzeniami, a także odżywia i dotlenia rogówkę [1].

Niedostateczne nawilżenie oczu sprawia, że częściej pojawiają się stany zapalne, oczy są podrażnione i zaczerwienione, pieką, a podczas mrugania mamy uczucie piasku pod powiekami. Te objawy są charakterystyczne dla zespołu suchego oka [2] i powinny skłonić nas do podjęcia jak najszybciej środków zaradczych.

Wypada jeszcze wspomnieć o niekorzystnym działaniu na wzrok niebieskiego światła emitowanego przez ekran komputera. Podobnie jak promieniowanie UV przyspiesza ono procesy starzenia i może uszkadzać komórki gałki ocznej.

Pamiętaj o nawilżeniu oczu!

Zapewnienie oczom właściwego nawilżenia, gdy przez długi czas pracujemy przed komputerem, to jedna z podstawowych zasad dbania o ich kondycję. Pracując przed ekranem komputera, nie zapominajmy o odpowiednio częstym mruganiu powiekami. To skuteczny sposób, by zapewnić ciągłość filmu łzowego i zapobiec rozwojowi zespołu suchego oka i jego konsekwencjom [3].

Jeśli mimo mrugania z odpowiednią częstotliwością czujemy, że oczy stają się nadmiernie suche, warto sięgnąć po krople nawilżające.

Dobrym wyborem są te z całkowicie naturalnymi składnikami, takimi jak kwas hialuronowy, bez dodatku środków konserwujących. Można stosować je profilaktycznie nawet kilka razy dziennie, za każdym razem, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort związany z suchością oczu.

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy

Gdy przez wiele godzin pracujemy przed komputerem w biurze lub domu, niezwykle ważne jest odpowiednie dostosowanie stanowiska pracy.

  • Monitor powinien być umieszczony w odległości 50-70 cm od oczu i nieco poniżej ich poziomu, co przynosi ulgę mięśniom odpowiedzialnym za poruszanie gałkami ocznymi. [4].
  • Zaleca się używać monitory o przekątnej minimum 14 cali i właściwie dobrać rozmiar czcionki, tak by nie męczyć nadmiernie wzroku.
  • Jeśli nosimy okulary, przydatne są te z powłoką antyrefleksyjną.
  • Zadbajmy też o odpowiednie oświetlenie, wilgotność powietrza i temperaturę w pomieszczeniu (zbyt wysoka temperatura otoczenia przyspiesza parowanie filmu łzowego).

Zapewnij oczom chwilę odpoczynku!

Kiedy pracujemy przy komputerze, bardzo ważne jest robienie przerw nie tylko po to, by coś zjeść i rozprostować kręgosłup. Także oczy podziękują nam za krótki odpoczynek. Co 20 minut zaleca się przenieść wzrok na punkt oddalony o kilka metrów. Można na przykład wyjrzeć przez okno – zieleń ma działanie kojące i doskonale odpręża wzrok. Co godzinę należy też robić 5 minut przerwy w pracy.

Dieta dla oczu, gdy długo pracujesz przy komputerze

Właściwa dieta jest bardzo ważna dla oczu. Warto o nią zadbać, zwłaszcza gdy narażamy oczy na długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera. Można wówczas dodatkowo przyjmować suplementy diety ze składnikami korzystnie wpływającymi na kondycję narządu wzroku, na przykład OCUVITE Complete z kwasami omega-3, cynkiem, witaminami C i E oraz luteiną i zeaksatyną. Pamiętajmy również o prawidłowym nawodnieniu organizmu!

Bibliografia:

  1. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  2. Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.
  3. Karolina Janin et alia, Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  4. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

Podziel się ze znajomymi: