Skip to main content
START: TARACZA:

Oczy są organem, z którego bardzo intensywnie korzystamy przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Coraz częściej nieodłącznym narzędziem naszej pracy jest komputer, w wolnym czasie oglądamy telewizję lub czytamy. Często używamy też smartfonów i zdarza się, że spędzamy wiele godzin, prowadząc samochód. Wpatrywanie się długo w określony punkt sprawia, że zapominamy o mruganiu, a wysuszone przez klimatyzację czy ogrzewane powietrze dodatkowo nie sprzyja naszym oczom. Silnie obciążamy wzrok, a nasze oczy pracują w trudnych dla nich warunkach.

Wszystko to prowadzi do uczucia zmęczenia oczu i dolegliwości takich jak pieczenie i uczucie obecności ciała obcego. Jak im zapobiegać? Sprawdź!*

Dlaczego oczy stają się suche?

Czynniki, które mogą nasilić suchość oczu, możemy podzielić na:

  • zewnętrzne, takie jak długie korzystanie z komputera, klimatyzacja, ogrzewanie i suche powietrze w pomieszczeniach, dym papierosowy, silny wiatr, noszenie soczewek kontaktowych i prowadzenie samochodu, co powoduje, że rzadziej mrugamy [1];
  • inne, np. niektóre leki (takie jak tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwhistaminowe, betablokery, leki przeciwskurczowe i moczopędne) lub pewne choroby takie jak zespół Sjögrena czy cukrzyca (zbyt wysokie stężenie cukru we krwi), niedobór niektórych składników odżywczych i niedostateczne nawodnienie organizmu, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w obrębie szpary powiekowej czy alergia, która powoduje nadmierne łzawienie i może prowadzić do rozwoju tzw. płaczącego suchego oka [2].

Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju zespołu suchego oka, który jest spowodowany niedostatecznym nawilżeniem gałki ocznej przez płyn łzowy, co może mieć związek z nieprawidłowym składem filmu łzowego, zbyt małą ilością płynu łzowego lub zbyt rzadkim obmywaniem powierzchni oka przez łzy. W niektórych przypadkach produkcja łez jest prawidłowa, a problemem jest zbyt silne parowanie, które sprawia, że powierzchnia oka wysycha.

Wszystkie te sytuacje skutkują niedostateczną ilością filmu łzowego na powierzchni oka, czemu należy przeciwdziałać, ponieważ prawidłowe nawilżenie gałki ocznej jest warunkiem koniecznym zdrowia narządu wzroku.

Bagatelizowanie dolegliwości może doprowadzić do uszkodzenia struktur oka, a nawet do utraty zdolności widzenia. Zespół suchego oka pojawia się zwłaszcza u osób po 50. roku życia, ale może dotyczyć także młodszych grup wiekowych. W każdym przypadku konieczne jest odpowiednie leczenie, tak by nie dopuścić do groźnych konsekwencji.

Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka często powoduje charakterystyczne uczucie piasku pod powiekami [3]. Uczucie ciała obcego w oku związane jest z przerwaniem filmu łzowego, co w przypadku zespołu suchego oka jest bardzo częste.

Problemy z suchością oczu można rozpoznać także po tym, że oczy są podrażnione i zaczerwienione, pojawia się pieczenie oczu, chroniczne zmęczenie i stopniowo pogarsza się jakości widzenia, częściej dochodzi też do stanów zapalnych rogówki i spojówki oraz innych infekcji.

Objawy związane z suchym okiem i nadmiernym odparowywaniem filmu łzowego mogą być bardzo uciążliwe, ale nawet gdy nie odczuwamy nadmiernych dolegliwości, a obserwujemy symptomy takie jak suchość błony śluzowej nosa i szybkie męczenie się wzroku, warto zasięgnąć porady lekarza okulisty.

Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu?

Niezależnie od tego, co jest przyczyną suchości oczu, należy przeciwdziałać jej skutkom. Jeśli pojawiają się objawy wskazujące na zespół suchego oka, należy udać się do lekarza okulisty, który postawi diagnozę i ustali sposób leczenia. Przy zespole suchego oka leczenie objawowe polega na aplikowaniu do worka spojówkowego nawilżających kropli do oczu z kwasem hialuronowym, określanych jako sztuczne łzy [4]. Są one najczęściej dostępne bez recepty i można stosować je także profilaktycznie. Niwelują podrażnienie oczu i przynoszą ulgę przy zaburzeniach powierzchni oka związanych z parowaniem filmu łzowego.

Zaleca się wybierać krople do oczu bez sztucznych barwników i konserwantów, zawierające wyłącznie naturalne składniki, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** lub Hyal-Drop Ultra 4S**, krople o szybkim i długotrwałym działaniu nawilżającym. Skład kropli do oczu jest bardzo ważny, ponieważ niektóre substancje mogą nasilać suchość oczu, więc ich stosowanie w leczeniu ZSO przynosi wręcz odwrotny skutek.

Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop® to leczenie objawów suchego oka. Produkt w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom. Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień.

Warto też wiedzieć, że niedostateczna ilość płynów może być przyczyną suchości oczu, dlatego należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. W ochronie oczu ważną funkcję pełni również dieta oraz noszenie okularów z odpowiednim filtrem, zarówno podczas pracy przy komputerze, jak i na zewnątrz, w słoneczne dni.

Bibliografia:

  1. Poradnik Zespół Suchego Oka, Link
  2. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
  3. Mielczarek, Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  4. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Podziel się ze znajomymi: