Menopauza to zwykle niezbyt przyjemny czas dla kobiety. Zmiany hormonalne powodują szereg objawów, które nie ograniczają się bynajmniej do uderzeń gorąca. Jedną z dolegliwości mogących pojawić się w okresie menopauzy jest suchość oczu. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może to prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka, schorzenia o groźnych dla narządu wzroku konsekwencjach. Sprawdź, jak radzić sobie z tym problemem*.
Czym jest menopauza?
Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety, kiedy następuje spadek żeńskich hormonów płciowych i stopniowe wygaszenie czynności jajników. Precyzyjnie rzecz ujmując, menopauza to czas po wystąpieniu ostatniej miesiączki, ale potocznie określa się w ten sposób znacznie dłuższy okres, obejmujący nawet kilka lat, kiedy organizm przygotowuje się do ustania comiesięcznego cyklu. Obniża się wówczas poziom estrogenów i progesteronu, czemu towarzyszą zwykle uciążliwe dolegliwości związane z uderzeniami gorąca, nadmierną potliwością czy trudnościami ze snem.
Standardowo menopauza (określana również jako klimakterium) występuje między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Średni wiek ostatniej miesiączki w Polsce to około 50–51 lat [1].
Menopauza a kondycja narządu wzroku – co jest przyczyną problemów?
Okres okołomenopauzalny dla wielu pań wiąże się również z dolegliwościami związanymi z zespołem suchego oka. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które mają wpływ także na skład filmu łzowego i produkcję łez, które nawilżają powierzchnię oczu.
Niedobór estrogenów powoduje m.in. suchość pochwy i skóry, a nawet objawy podobne do zespołu Sjögrena, który charakteryzuje się niedostatecznym poziomem nawilżenia błon śluzowych. Spadek żeńskich hormonów płciowych w organizmie kobiety wiąże się zatem także z przesuszeniem spojówek; gruczoły łzowe nie spełniają zatem swojego podstawowego zadania, jakim jest ich nawilżenie, a to niekorzystnie wpływa na narząd wzroku.
Wśród objawów zespołu suchego oka wymienia się uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu oraz zwiększone zmęczenie oczu [2]. Z uwagi na nieprawidłowości w wydzielaniu łez w czasie klimakterium i u kobiet po menopauzie mogące doprowadzić do tzw. dry eye, zwiększa się ryzyko stanów zapalnych spojówek oraz infekcji i uszkodzenia rogówki. Z tego względu objawów suchego oka podczas menopauzy w żadnym razie nie wolno lekceważyć.
Trzeba też podkreślić, że zespół suchego oka może mieć wiele różnych przyczyn [3], niekoniecznie związanych ze zmianą poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety w czasie menopauzy. To typowy objaw tego etapu życia, ale może pojawić się w każdym innym czasie.
Jak w okresie okołomenopauzalnym zadbać o wzrok?
Zmiany związane z menopauzą w organizmie kobiety dzieją się stopniowo, ale gdy tylko zauważymy niepokojące objawy ze strony narządu wzroku (uczucie ciała obcego w oku, pieczenie, podrażnienie oka), należy udać się do lekarza. Pomocne przy zespole suchego oka w okresie menopauzy jest stosowanie kropli do oczu z kwasem hialuronowym. Warto wybrać te o całkowicie naturalnym składzie, bez dodatku konserwantów, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** czy Hyal-Drop Ultra 4S**.
Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom, jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym.
Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu ograniczają parowanie łez. Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy takie jak łzawienie i podrażnienie) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach.
Nawilżające krople do oczu, czyli tak zwane sztuczne łzy, zalecane w leczeniu zespołu suchego oka [4], można stosować za każdym razem, gdy pojawiają się objawy podobne do opisanych powyżej. Warto też zamknąć oczy na kilka minut, tak by film łzowy równomiernie nawilżył powierzchnię oka.
Bibliografia
- Ewelina stefanowicz, Menopauza, Link, data dostępu 27.02.2023.
- Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D., Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.
- Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
- Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.
Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.