Skip to main content
START: TARACZA:

Menopauza to zwykle niezbyt przyjemny czas dla kobiety. Zmiany hormonalne powodują szereg objawów, które nie ograniczają się bynajmniej do uderzeń gorąca. Jedną z dolegliwości mogących pojawić się w okresie menopauzy jest suchość oczu. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może to prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka, schorzenia o groźnych dla narządu wzroku konsekwencjach. Sprawdź, jak radzić sobie z tym problemem*.

Czym jest menopauza?

Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety, kiedy następuje spadek żeńskich hormonów płciowych i stopniowe wygaszenie czynności jajników. Precyzyjnie rzecz ujmując, menopauza to czas po wystąpieniu ostatniej miesiączki, ale potocznie określa się w ten sposób znacznie dłuższy okres, obejmujący nawet kilka lat, kiedy organizm przygotowuje się do ustania comiesięcznego cyklu. Obniża się wówczas poziom estrogenów i progesteronu, czemu towarzyszą zwykle uciążliwe dolegliwości związane z uderzeniami gorąca, nadmierną potliwością czy trudnościami ze snem.

Standardowo menopauza (określana również jako klimakterium) występuje między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Średni wiek ostatniej miesiączki w Polsce to około 50–51 lat [1].

Menopauza a kondycja narządu wzroku – co jest przyczyną problemów?

Okres okołomenopauzalny dla wielu pań wiąże się również z dolegliwościami związanymi z zespołem suchego oka. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które mają wpływ także na skład filmu łzowego i produkcję łez, które nawilżają powierzchnię oczu.

Niedobór estrogenów powoduje m.in. suchość pochwy i skóry, a nawet objawy podobne do zespołu Sjögrena, który charakteryzuje się niedostatecznym poziomem nawilżenia błon śluzowych. Spadek żeńskich hormonów płciowych w organizmie kobiety wiąże się zatem także z przesuszeniem spojówek; gruczoły łzowe nie spełniają zatem swojego podstawowego zadania, jakim jest ich nawilżenie, a to niekorzystnie wpływa na narząd wzroku.

Wśród objawów zespołu suchego oka wymienia się uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu oraz zwiększone zmęczenie oczu [2]. Z uwagi na nieprawidłowości w wydzielaniu łez w czasie klimakterium i u kobiet po menopauzie mogące doprowadzić do tzw. dry eye, zwiększa się ryzyko stanów zapalnych spojówek oraz infekcji i uszkodzenia rogówki. Z tego względu objawów suchego oka podczas menopauzy w żadnym razie nie wolno lekceważyć.

Trzeba też podkreślić, że zespół suchego oka może mieć wiele różnych przyczyn [3], niekoniecznie związanych ze zmianą poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety w czasie menopauzy. To typowy objaw tego etapu życia, ale może pojawić się w każdym innym czasie.

Jak w okresie okołomenopauzalnym zadbać o wzrok?

Zmiany związane z menopauzą w organizmie kobiety dzieją się stopniowo, ale gdy tylko zauważymy niepokojące objawy ze strony narządu wzroku (uczucie ciała obcego w oku, pieczenie, podrażnienie oka), należy udać się do lekarza. Pomocne przy zespole suchego oka w okresie menopauzy jest stosowanie kropli do oczu z kwasem hialuronowym. Warto wybrać te o całkowicie naturalnym składzie, bez dodatku konserwantów, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** czy Hyal-Drop Ultra 4S**.

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom, jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym.

Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu ograniczają parowanie łez. Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy takie jak łzawienie i podrażnienie) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach.

Nawilżające krople do oczu, czyli tak zwane sztuczne łzy, zalecane w leczeniu zespołu suchego oka [4], można stosować za każdym razem, gdy pojawiają się objawy podobne do opisanych powyżej. Warto też zamknąć oczy na kilka minut, tak by film łzowy równomiernie nawilżył powierzchnię oka.

 

Bibliografia

  1. Ewelina stefanowicz, Menopauza, Link, data dostępu 27.02.2023.
  2. Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D., Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.
  3. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
  4. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: