Skip to main content
START: TARACZA:

Wiatr i mróz to częste przyczyny łzawienia oczu zimą. Jak radzić sobie z nadmiernym łzawieniem oczu na wietrze i jakie krople do oczu stosować zimową porą? Czy alergie objawiające się m.in. nadmiernym łzawieniem występują również zimą? Sprawdź!

Co powoduje nadmiar łez zimą?

Zima to trudna pora roku dla naszego organizmu. Nagłe zmiany temperatury po wyjściu na zewnątrz i powrocie do domu, ogrzewanie pomieszczeń, wiatr, mróz oraz słońce odbijające się od śniegu – wszystko to może powodować dyskomfort i dolegliwości związane z narządem wzroku. Łzawienie na wietrze to jedna z najczęstszych zimowych przypadłości. Jest to spowodowane przesuszeniem powierzchni oka, które reaguje wzmożoną produkcją łez.

Podobny mechanizm działa podczas długotrwałego przebywania w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach. Suchość oczu może spowodować także ekspozycja na światło słoneczne, noszenie soczewek kontaktowych, a także długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, smartfona czy telewizora.

Wbrew obiegowej opinii w sezonie zimowym nie mają lekko również osoby cierpiące na alergię, zwłaszcza gdy uczulenie powodują roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. W zimowe dni większość czasu spędzamy w pomieszczeniach i rzadziej wietrzymy mieszkania, więc objawy związane z reakcją alergiczną, takie jak łzawienie i pieczenie oczu oraz swędzenie brzegów powiek, mogą się nasilać.

Choroby objawiające się łzawieniem, takie jak zapalenie spojówek, także nie znikają wraz ze spadkiem temperatur. Co więcej, podrażnienia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przesuszenie powierzchni oczu oraz narażenie na czynniki wywołujące uczulenie mogą zwiększać ryzyko infekcji [1].

Czym objawia się zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to grupa schorzeń charakteryzujących się nieprawidłowościami w produkcji filmu łzowego, który ma za zadanie przede wszystkim obmywać gałkę oczną i nawilżać oraz dotleniać rogówkę. Do typowych objawów zespołu suchego oka należą uciążliwe pieczenie i zmęczenie oczu, uczucie obecności ciała obcego/ piasku pod powiekami oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka należą choroby takie jak cukrzyca, zmiany hormonalne w czasie menopauzy, uwarunkowania genetyczne zaburzające wydzielanie łez, stres, praca przy komputerze oraz przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach [2].

Do rozwoju zespołu suchego oka mogą też przyczynić się warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr i suche, mroźne powietrze. Objawom związanym z tym schorzeniem może towarzyszyć światłowstręt i ból oczu. Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić m.in. do uszkodzenia rogówki, pogorszenia ostrości widzenia, a nawet utraty wzroku, dlatego należy jak najwcześniej zgłosić się do okulisty i podjąć leczenie.

Jak radzić sobie z nadmiernym łzawieniem zimą?

Nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe to sposób, w jaki nasz organizm reaguje na wysuszenie i podrażnienie powierzchni oka. Zalecanym sposobem, by wspomóc narząd wzroku, jest regularne stosowanie kropli nawilżających. Dobrym wyborem są na przykład dostępne bez recepty krople z kwasem hialuronowym Hyal, które nie zawierają konserwantów mogących dodatkowo drażnić oko. Tak zwane sztuczne łzy niwelują uczucie suchości i przeciwdziałają objawom związanym z zespołem suchego oka [3].

W sezonie zimowym zaleca się też noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV – nie jest to ochrona zarezerwowana jedynie na wiosnę i lato. Okulary chronią narząd wzroku nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale także przed wiatrem. Oczy należy też chronić przed działaniem dymu papierosowego, który ma właściwości drażniące (podobnie działa smog).

Jeśli natomiast zauważymy, że z worka spojówkowego wydobywa się wydzielina inna niż łzy, wskazuje to na stan zapalny. Trzeba wówczas pilnie udać się na wizytę do lekarza okulisty.

Bibliografia:

  1. Ewa Bogacka, Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie, Link, data dostępu 16.11.2022.
  2. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  3. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

Podziel się ze znajomymi: