Skip to main content
START: TARACZA:

Wiele osób przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruje się głównie ich wyglądem i ceną. Oczywiście, piękne okulary zdobią i są miłym dla oka gadżetem, ale czy faktycznie chronią wzrok? By się o tym przekonać, warto zwrócić uwagę na określone parametry okularów i niekoniecznie będzie to metka z ceną. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się dobre okulary przeciwsłoneczne i dlaczego warto je nosić nie tylko latem.

Okulary przeciwsłoneczne – przydatna ochrona przez cały rok!

Promieniowanie UVA i UVB, które dociera do naszych oczu wraz ze światłem słonecznym, może wyrządzić sporo szkód dla narządu wzroku, choć jego wpływ na kondycję oczu nie jest jeszcze dokładnie znany nauce [1]. Wiadomo, że promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe przede wszystkim dla siatkówki. Pamiętajmy przy tym, że soczewka oka się starzeje, dlatego wraz z upływem lat gorzej chroni fotoreceptory siatkówki przed promieniowaniem UV.

Promieniowanie ultrafioletowe dociera do powierzchni Ziemi, a zatem także do naszych oczu, niezależnie od pory roku i poziomu zachmurzenia.

Oczywiście w pochmurne dni raczej nie wyjdziemy na zewnątrz w okularach przeciwsłonecznych, ale już jesienią, wiosną czy nawet zimą warto zakładać je, gdy świeci słońce. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko przedwczesnego starzenia się narządu wzroku i niekorzystnych zmian oraz chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie spojówek czy czerniak (nowotwór złośliwy, który może zaatakować także narząd wzroku).

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

W sklepach stacjonarnych i internetowych jest ogromny wybór okularów z przyciemnianymi szkłami. Można dobrać je w zależności od fantazji, gustu i oczywiście odpowiednio do możliwości finansowych.

Czy jednak tanie okulary przeciwsłoneczne na pewno spełnią swoje zadanie? Czy lepsze szkła to te najciemniejsze, a nie na przykład różowe czy zielone? Dobra wiadomość jest taka, że dobre okulary przeciwsłoneczne, czyli takie, które zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB (a przy okazji także UVC) wcale nie muszą być bardzo drogie, mogą też mieć modny kształt, choć zalecane są te o nieco większych oprawkach.

Kupując okulary przeciwsłoneczne, zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

  • Procent blokowanego promieniowania ultrafioletowego – dobre okulary powinny blokować przynajmniej 99 procent promieni UVA i UVB [2].
  • Oznaczenie filtra UV – najlepszy jest filtr 400, który blokuje 100 procent promieniowania ultrafioletowego [2].
  • Czy okulary mają powłokę antyrefleksyjną i filtr polaryzacyjny – dobre powinny je mieć: zwróćmy na to uwagę, zwłaszcza gdy będziemy używać okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem lub podczas uprawiania sportów zimowych (polaryzacja i antyrefleks chronią przed odblaskami, co zapobiega nadmiernemu zmęczeniu oczu).
  • Trwałość szkieł i oprawek.
  • Sprawdźmy przede wszystkim, czy wybrane okulary mają  oznaczenie CE, czyli czy są zgodne z wymaganiami europejskiego prawodawstwa zharmonizowanego.

Osoby noszące okulary korekcyjne także bez problemu mogą zadbać o ochronę wzroku, choćby stosując specjalne nakładki na szkła. Dostępne są również soczewki kontaktowe z filtrem UV, co może być świetnym rozwiązaniem dla osób nielubiących  noszenia okularów.

Jak dodatkowo chronić wzrok?

W bardzo słoneczne dni warto zapewnić oczom dodatkową ochronę, na przykład nosząc kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Warto stosować również profilaktycznie nawilżające krople do oczu, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub gdy spędzamy czas w klimatyzowanych/ ogrzewanych pomieszczeniach, co zwiększa ryzyko przesuszenia oczu [3].

W czasie podróży i przy większym narażeniu narządu wzroku na czynniki ryzyka można też sięgnąć po suplementy diety wspierające wzrok, na przykład Ocuvite Complete.

 

Bibliografia:

  1. J. Czajkowski, R. Grabowski, Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę, Ophthatherapy Vol. 6/Nr 2(22)/2019 (s. 65-68).
  2. Poradnik dla Konsumentów/ UOKiK – okulary przeciwsłoneczne, online/ pdf do pobrania
  3. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, Link

Podziel się ze znajomymi: