Skip to main content
START: TARACZA:

Cukrzyca to poważne schorzenie metaboliczne zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Możliwe powikłania cukrzycy dotyczą również wzroku. W przebiegu choroby dość często pojawia się retinopatia cukrzycowa, która ma bardzo niekorzystny wpływ na narząd wzroku i nie tylko pogarsza widzenie, ale może prowadzić nawet do całkowitej utraty zdolności widzenia. Sprawdź, co powoduje zbyt wysoki poziom cukru, jak leczy się cukrzycę i w jaki sposób chory może uniknąć  poważnych powikłań ze strony oczu.*

Czym jest cukrzyca – przyczyny i objawy cukrzycy

Cukrzyca to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniach wydzielania insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę [1], co powoduje wysoki poziom cukru we krwi. Wyróżnia się cukrzycę typu 1 (insulinozależną), która jest chorobą wrodzoną, i cukrzycę typu 2 (insulinoniezależną) oraz tzw. cukrzycę ciążową i cukrzycę wtórną [2]. Do rozwoju choroby w przypadku cukrzycy typu 2 przyczyniają się złe nawyki żywieniowe, stres i brak aktywności fizycznej.

Cukrzyca określana jest jako choroba cywilizacyjna – na świecie żyją miliony osób chorujących na cukrzycę, przy czym tylko część z nich otrzymała rozpoznanie. Choroby, jaką jest cukrzyca, nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Wysoki poziom glukozy uszkadza przede wszystkim układ nerwowy, ale zagrożony jest cały organizm. Cukrzyca niszczy narządy wewnętrzne i zaburza ich funkcjonowanie.

Przy nieleczonej cukrzycy może dojść do zaburzeń czucia i krążenia oraz martwicy kończyn (tzw. stopa cukrzycowa), zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz nawracających infekcji, by wymienić tylko niektóre problemy zdrowotne.

Jak wygląda diagnozowanie i leczenie cukrzycy?

Objawy charakterystyczne dla cukrzycy to duże pragnienie i częste oddawanie moczu, zmęczenie i senność, duży apetyt i utrata masy ciała oraz zaburzenia ostrości wzroku. Objawy te powinny skłonić do wizyty u lekarza i wykonania badań laboratoryjnych na oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

Terapia cukrzycy polega na przyjmowaniu leków normalizujących cukier, w tym insuliny. Kontrolowana cukrzyca jest przewlekłą chorobą, a najważniejsze jest zapobieganie jej powikłaniom, dlatego pacjent w czasie trwania choroby musi pozostawać pod opieką lekarza diabetologa.

Cukrzyca a wzrok

Najogólniej można powiedzieć, że cukrzyca niszczy wzrok. Do powikłań ocznych cukrzycy należą zaburzenia ostrości widzenia i zmiany w ciele szklistym oraz siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa), a także w plamce żółtej. Retinopatia cukrzycowa ma charakter postępujący i może prowadzić nawet do ślepoty [3]. Charakterystyczne objawy retinopatii cukrzycowej to:

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • gorsze widzenie w ciemności,
  • pojawianie się w polu widzenia ciemnych plamek.

Te objawy powinny skłonić do pilnej wizyty u okulisty oraz do wykonania badań w kierunku cukrzycy. Przypomnijmy: nieleczona cukrzyca może prowadzić nawet do utraty zdolności widzenia [3].

Jak dbać o kondycję oczu w cukrzycy

Rozpoznanie cukrzycy to sygnał, że należy szczególnie dbać o oczy i zwracać baczną uwagę na wszelkie zaburzenia wzroku. Długi czas trwania cukrzycy to zwiększone ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych i niekorzystnych zmian w gałce ocznej. Każdy diabetyk powinien regularnie wykonywać badania kontrolne w gabinecie okulistycznym, w tym badanie dna oka oraz ostrości widzenia i diagnostykę w kierunku chorób oczu, takich jak jaskra i zaćma.

Podwyższony poziom cukru we krwi predysponuje także do występowania suchości oczu i zespołu suchego oka, co stanowi dodatkową przyczynę pogarszającego się wzroku zarówno u chorych na cukrzycę typu 2, jak i u chorych z cukrzycą typu 1. To zaś prowadzi do niekorzystnych zmian w obrębie narządu wzroku: zmian w siatkówce, rogówce i na powierzchni oka, zaburzeń widzenia, a nawet utraty widzenia.

Dla osób z cukrzycą zalecane jest też regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu z kwasem hialuronowym, takich jak Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** lub Hyal-Drop Ultra 4S**. Są one dostępne bez recepty i zawierają wyłącznie naturalne składniki, bez konserwantów, które mogłyby mieć dodatkowe działanie drażniące i wysuszające powierzchnię oka. Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop®to leczenie objawów suchego oka. Produkt w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom.

Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Stosowanie nawilżających kropli do oczu może spowolnić proces pogarszającego się wzroku w cukrzycy, pamiętajmy jednak, że w przebiegu cukrzycy najważniejsze jest unormowanie glukozy we krwi, czyli leczenie przyczynowe.

Bibliografia:

  1. Paweł Drągowski i in, CUKRZYCA JAKO PROBLEM SPOŁECZNY I EKONOMICZNY, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (39) 2014.
  2. Cukrzyca, https://www.sw.gov.pl/assets/14/10/38/1895fc766adb42c2366e40db2c01f91d5d3b9324.pdf
  3. Retinopatia cukrzycowa. Stanowisko American Diabetes Association, Donald S. Fong, Lloyd Aiello, Thomas W. Gardner, George L. King, George Blankenship, Jerry D. Cavallerano, Fredrick L. Ferris III, Ronald Klein, Diabetes Care 2003, 26, supl. A, S99–S102.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Podziel się ze znajomymi: