Skip to main content
START: TARACZA:

Sezonowe alergie, zanieczyszczone powietrza, upalne i wietrzne dni z dużą ilością słońca – te i inne czynniki mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie oczu oraz przykre uczucie piasku pod powiekami. Może to być związane zarówno z drobinami kurzu i alergenami osadzającymi się na powierzchni oka, jak i jej suchością. Podrażnione oczy w pierwszej kolejności dobrze jest przemyć, by usnąć to, co powoduje dyskomfort. Podpowiadamy, jak to zrobić – czy wystarczy zwykła woda, czy lepiej jest zastosować preparat z apteki.

Przyczyny podrażnienia oczu

Jest wiele możliwych przyczyn podrażnienia oczu. Do najczęstszych należą alergie – sezonowe i całoroczne, zarówno wziewne, jak i pokarmowe [1]. Mogą one powodować zapalenie spojówek; pojawia się wówczas wydzielina, oczy pieką, łzawią i są zaczerwienione [2]. Podrażnienie i łzawienie oczu stanowią charakterystyczne objawy przy suchości oczu, które również mogą przyczyniać się do stanów zapalnych spojówek. Przy zespole suchego oka jednym z powikłań jest dodatkowo możliwość pojawienia się zapalenia rogówki [3].

Suchość oczu może być spowodowana alergią (nadmierne łzawienie nie nawilża powierzchni oka, wręcz przeciwnie – wysusza ją) oraz wieloma innymi czynnikami. Może też pojawić się w wyniku czynników atmosferycznych, takich jak upał i silny wiatr. Przy wietrznej pogodzie łatwiej też o kontakt powierzchni oka z alergenami i drobinami kurzu, które działają na rogówkę drażniąco.

Niezależnie od przyczyny podrażnienie oczu sprawia dyskomfort i niesie za sobą ryzyko rozwoju infekcji. Dlatego należy jak najszybciej mu zaradzić. Najlepiej udać się do okulisty, który doradzi odpowiednią metodę postępowania w danym przypadku.

Czym przemywać podrażnione oczy – sól fizjologiczna, woda czy napary ziołowe?

W aptece dostaniemy gotowy roztwór soli fizjologicznej. Ma on wiele zastosowań – można przemywać nim rany, nadaje się również do przemywania oczu. Sól fizjologiczna ma właściwości nawilżające i przeciwzapalne oraz działanie obkurczające – zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Jest łagodna dla oczu, można więc za jej pomocą delikatnie oczyścić je z kurzu i alergenów oraz ropnej wydzieliny. Można stosować ją do przemywania oczu oraz powiek u dzieci i niemowląt [3]. Sól fizjologiczna jest również odpowiednia dla osób ze skłonnością do alergii, ponieważ nie powoduje uczuleń.

Rumianek i inne zioła stosowane do okładów i przemywania oczu mają potwierdzone długą praktyką działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Napar z rumianku stosowany jest tradycyjnie do przemywania oczu niemowląt. Znany jest również domowy sposób okładów z zaparzonej herbaty na zmęczone i podrażnione oczy. Rumianek i inne napary ziołowe mogą jednak powodować uczulenia, dlatego zaleca się ostrożność przy ich stosowaniu. Do przemywania oczu przy skłonności do alergii zdecydowanie lepiej sprawdzi się izotoniczny roztwór soli fizjologicznej.

Można też przemyć je zwykłą wodą, ale istnieje przy tym ryzyko dodatkowego wysuszenia oka (zależnie od środków uzdatniających wodę). Pamiętajmy też, że podrażnione oko jest bardziej narażone na infekcje – w wodzie z kranu mogą być obecne bakterie.

Krople do oczu na podrażnienie spowodowane alergią

Zapalenie spojówek na tle alergicznym jest częstą przypadłością, nie tylko w sezonie pylenia roślin. Aby zapobiegać temu schorzeniu, warto przy pierwszych objawach takich jak podrażnienie i łzawienie zastosować krople do oczu z ektoiną i kwasem hialuronowym. Zarówno kwas hialuronowy, jak i ektoina mają działanie nawilżające, dzięki czemu niwelują suchość oka i spowodowane nią podrażnienie. Dodatkowo ektoina tworzy na powierzchni oka barierę ochronną, która utrudnia kontakt z alergenem.

Ektoina to naturalna substancja pozyskiwana z wyjątkowo odpornych na niekorzystne warunki zewnętrzne mikroorganizmów. Chroni oko nie tylko przed alergenami w postaci pyłków, ale także przed szkodliwym działaniem promieni UV. To dobre rozwiązanie dla oczu alergika zwłaszcza wiosną i latem.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska- Krępa, Alergia, „mp.pl” [online], Link , data dostępu 22.05.2023.
  2. Ewa Bogacka, Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie, „mp.pl” [online], Link.
  3. Porady lekarza rodzinnego Zdrowe oczy, Link.

Podziel się ze znajomymi: