Skip to main content
START: TARACZA:

Wiosna to trudny czas dla oczu. Budzące się do życia drzewa i inne rośliny wyglądają pięknie, ale o tej porze roku wiele z nich intensywnie pyli, co powoduje u osób uczulonych na nie dokuczliwe objawy, pojawia się też intensywne promieniowanie UV. Jak pomóc naszym oczom na wiosnę? Poznaj kilka wskazówek, jak chronić oczy o tej porze roku!

Jak chronić oczy w okresie wiosennym?

Wiosna to przede wszystkim wzmożone promieniowanie UVA i UVB. Warto zaopatrzyć się w dobre okulary z filtrem i stosować je zwłaszcza w słoneczne dni. Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu przyczyniają się do coraz częstszych przypadków alergii wziewnych.

W Polsce ten problem dotyczy aż 8 milionów osób, a liczba ta ma tendencję rosnącą. Reakcja uczuleniowa na czynniki dostające się do organizmu wraz z oddechem powoduje objawy takie jak kichanie, wodnisty katar, zatkany nos oraz zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, czasem zdarza się także pokrzywka skórna.

Do najczęstszych alergenów wziewnych należą pyłki bylin, traw i drzew, a te pojawiają się w dużej ilości właśnie wiosną. Alergicy nie mają wtedy łatwego życia, a symptomy bywają bardzo dokuczliwe. Należy pamiętać, że nieleczona alergia nie mija samoistnie – problem zazwyczaj narasta i może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak rozwój astmy czy zespołu suchego oka. Dlatego należy jak najszybciej zaradzić objawom, a także w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenami. Okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się także w tym celu.

W jaki sposób zaradzić objawom alergii ze strony oczu?

Dokładne informacje o pyleniu danego gatunku drzew czy bylin znaleźć można na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – warto śledzić te informacje, by w miarę możliwości ograniczyć ryzyko silnej reakcji uczuleniowej. Nie zawsze możemy pozostać w domu, ale zaleca się unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego pylenia roślin, a więc wcześnie rano i w godzinach popołudniowych (17-18).

Pomocne jest też mycie rąk i twarzy po przyjściu do domu (najlepiej wziąć prysznic) oraz zmiana ubrania. Preparaty antyhistaminowe redukują symptomy zarówno ze strony układu oddechowego, jak i łzawienie i swędzenie oczu, pomocniczo zastosować warto także nawilżające krople do oczu.

Jakie krople do oczu wybrać na wiosnę?

Przede wszystkim warto nawilżyć oczy. Na wiosnę warto wybrać krople z nawilżającym kwasem hialuronowym oraz dodatkiem ektoiny. Chodzi o złagodzenie objawów uczulenia, ochronę przed szkodliwymi czynnikami i wzmocnienie działania naturalnego filmu łzowego, który obmywa, nawilża i dotlenia narząd wzroku.

Przy łzawieniu i podrażnieniu oczu na tle alergicznym łatwo o nieprawidłowości w produkcji łez, co w efekcie może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia, a na dalszym etapie do uszkodzeń powierzchni oka oraz rogówki.

Dobrym wyborem są krople Ektin z kwasem hialuronowym i ektoiną, która tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną i utrudnia kontakt z alergenem. Krople te są zaliczane do tzw. sztucznych łez i są pomocne również przy zespole suchego oka. Można używać ich nawet do 6 miesięcy po otwarciu, tak często, jak jest to potrzebne.

Dbam o oczy wiosną – 5 sposobów na zmęczone oczy wiosną

Podsumujmy: na wiosnę należy przede wszystkim zadbać o nawilżenie i ochronę oczu przed promieniami UV. Zaleca się nosić okulary z filtrem, także jeśli nosimy soczewki kontaktowe. Działanie czynników uczulających można złagodzić, stosując nawilżające krople z ektoiną.

Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu i diecie. W naszym menu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy i minerały oraz zawierające luteinę, na przykład brokuły i jarmuż. Warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie podczas pracy. Jeśli pojawią się stany zapalne spojówki czy niepokojące objawy ze strony gałki ocznej, należy odwiedzić okulistę.

Podziel się ze znajomymi: