Skip to main content
START: TARACZA:

Ludzkie oko jest bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne i podatne na infekcje. Oczy mogą zacząć ropieć, a powieki stają się opuchnięte na przykład z powodu zapalenia spojówek będącego skutkiem np. alergii lub zatarcia. Czym przemywać oczy, by złagodzić te dolegliwości? Czy wystarczy sól fizjologiczna, a może lepiej sprawdzą się okłady z naparów ziołowych? Poznaj domowe sposoby na problemy ze strony oczu i dowiedz się, kiedy wskazana jest konsultacja z okulistą i stosowanie kropli lub innych leków.*

Czym przemywać oczy – czy sól fizjologiczna jest bezpieczna?

Oczy są naturalnie obmywane i oczyszczane przez film łzowy, jednak w niektórych sytuacjach ta ochrona okazuje się niewystarczająca. Podrażnienia i zaczerwienienie oczu może być skutkiem ich suchości, co zdarza się zwłaszcza u osób pracujących przy komputerze, przebywających w klimatyzowanych, zadymionych lub ogrzewanych pomieszczeniach, a także u osób noszących szkła kontaktowe. Ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka, bo tak fachowo nazywa się ta grupa schorzeń, wzrasta również przy stosowaniu niektórych leków, na przykład na depresję, nadciśnienie czy leków antyhistaminowych, przy zaburzeniach hormonalnych, w przebiegu niektórych chorób, takich jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów [1].

Problemy ze strony oczu, takie jak ropna wydzielina zbierająca się w kącikach, pieczenie i świąd, mogą też świadczyć o infekcji bakteryjnej lub wirusowej spojówek lub rogówki, której ryzyko zwiększa zarówno suchość oczu, jak i objawy związane z reakcją uczuleniową przy kontakcie z alergenem, który powoduje podrażnienie spojówek. W każdym przypadku dolegliwości należy skonsultować z lekarzem okulistą, który zdiagnozuje ich przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Dodatkowo warto stosować sól fizjologiczną, by usunąć zarówno wydzielinę, jak i drażniące oko pyłki i kurz. Roztworem soli fizjologicznej można delikatnie przepłukać oko, można też przemyć je wacikiem lub gazikiem nasączonym w roztworze [2]. To metoda w pełni bezpieczna i można stosować ją również do oczyszczenia ropiejących oczu u dziecka, także noworodka i niemowlaka.

Pamiętajmy jednak, by nie pocierać zbyt mocno wacikiem powiek, ponieważ może to dodatkowo podrażnić narząd wzroku.

Sól fizjologiczna do oka przyda się również wówczas, gdy dostało się do niego ciało obce. Taka sytuacja zawsze jednak wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy nie udało się samodzielnie usunąć ciała obcego. Bezwzględnie skonsultować się z lekarzem należy także wówczas, gdy problemom z oczami towarzyszy światłowstręt oraz ból głowy lub oka.

Domowe sposoby na ropiejące oczy

Sól fizjologiczną do przemywania gałki ocznej u dzieci i dorosłych można kupić w aptece. Dostaniemy tam również zioła o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych, na przykład rumianek, z których można samodzielnie sporządzić napary do pielęgnacji oczu [2]. Przestudzony napar z rumianku do przemywania powiek to jeden ze sprawdzonych domowych sposobów na stany zapalne i ropiejące oko u niemowlaka.

Jedną z najczęstszych przyczyn ropienia oczu noworodka jest zablokowanie kanału łzowego i zapalenie woreczka łzowego, co spowodowane jest niedostateczną drożnością dróg oddechowych. Delikatne przemywanie oczu dziecka roztworem soli fizjologicznej lub wywarem z rumianku pomoże pozbyć się wydzieliny ropnej i objawów towarzyszących ropiejącym oczom. Rumianek można stosować również przy alergicznym zapaleniu spojówek, pod warunkiem, że nie występuje uczulenie na tę roślinę.

Nawilżające krople do oczu – kiedy i jakie stosować?

Infekcje wirusowe i bakteryjne oczu wymagają stosowania odpowiednio dobranych przez lekarza kropli dostępnych na receptę – w przypadku zakażeń bakteryjnych kropli z antybiotykiem. Objawów stanu zapalnego nie wolno lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do lekarza. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem łzawienie, zaczerwienienie i ropienie oczu.

Natomiast przy objawach takich jak uczucie piasku pod powiekami i łzawienie oczu, które wskazują na zespół suchego oka, można zastosować nawilżające krople do oczu nazywane sztucznymi łzami, które dostępne są bez recepty. Zazwyczaj zawierają one kwas hialuronowy, który ma silne właściwości wiążące wodę i na długi czas zapewnia nawilżenie powierzchni oka. Sztuczne łzy są zalecane w leczeniu objawów zespołu suchego oka [3], można też stosować je profilaktycznie.

Warto wybrać produkt o naturalnym składzie, czyli bez dodatku konserwantów, na przykład nawilżające krople do oczu Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** lub Hyal-Drop Ultra 4S**, które przynoszą szybką i długotrwałą ulgę przy objawach związanych z suchością oczu. Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop®to leczenie objawów suchego oka. Produkt w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom. Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień.

Bibliografia:

  1. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  2. Porady lekarza rodzinnego Zdrowe oczy, Link
  3. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Podziel się ze znajomymi: