Dobra kondycja narządu wzroku to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Na co dzień często zapominamy o przestrzeganiu zasad zapewniających naszym oczom odpoczynek, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i właściwe nawilżenie. To duży błąd, który może mieć niekorzystne dla naszego wzroku konsekwencje. Sprawdź, jak dbać o oczy każdego dnia!
Dlaczego dbanie o oczy i ich prawidłowe nawilżenie oczu jest tak ważne?
Oczy umożliwiają postrzeganie zewnętrznego świata: czytanie, oglądanie filmów i cieszenie się pięknymi widokami. Aby mogły służyć nam przez długie lata, trzeba odpowiednio o nie dbać. Narząd wzroku intensywnie pracuje przez większą część doby i wymaga odpoczynku oraz pielęgnacji.
Oczy są też bardzo wrażliwym organem, narażonym na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak alergeny, zanieczyszczenia powierza czy szkodliwe drobnoustroje. Chroni je przed nimi film łzowy, który obmywa gałkę oczną, usuwa z niej zanieczyszczenia oraz nawilża, odżywia i dotlenia powierzchnię oka, w tym rogówkę [1].
Aby mógł spełniać swoje zadania, musi być produkowany w odpowiedniej ilości i mieć właściwy skład. Zbyt mała produkcja łez lub zbyt szybkie parowanie filmu łzowego sprawia, że oczy stają się suche i narażone na podrażnienia oraz infekcje. Suchość oczu powoduje szereg uciążliwych objawów, takich jak zaczerwienienie i pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, a w dalszym etapie pogorszenie jakości widzenia.
Jak prawidłowo dbać o oczy: podstawowe zasady
1. Właściwa dieta
Dla dobrej kondycji narządu wzroku niezbędne jest dostarczanie wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dla oczu ważne są przede wszystkim witaminy A, C, E i D oraz witaminy z grupy B, cynk, selen i kwasy omega-3. Szkodzi im nadmiar cukru i żywność przetworzona [2]. Aby zadbać o kondycję narządu wzroku, zaleca się włączyć do diety codzienną porcję warzyw i owoców, oleje roślinne, ryby, kasze, brązowy ryż, orzechy i pestki słonecznika.
2. Ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem i ekranem komputera
Niebieskie światło emitowane przez komputery, smartfony i telewizor działa niekorzystnie na narząd wzorku. Męczy oczy, a zbyt rzadkie mruganie powiekami podczas patrzenia w ekran może przyczyniać się do wysuszenia powierzchni oczu. Warto w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed monitorem, a jeśli nie jest to możliwe (pracujemy przy komputerze), należy robić przerwy przeznaczone na regenerację i odpoczynek dla oczu [3].
3. Krople nawilżające do oczu
Objawy suchości oczu można łagodzić, stosując krople do oczu. Doraźnie sprawdzą się krople nawilżające określane jako sztuczne łzy [4]. Dobrym wyborem są krople do oczu z kwasem hialuronowym, bez dodatku konserwantów.
4. Prawidłowa higiena przy noszeniu soczewek kontaktowych
Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny szczególnie dbać o higienę oczu. Zalecane jest profilaktyczne stosowanie kropli nawilżających powierzchnię oka [3].
5. Ochrona oczu przed promieniowaniem UV
Dobre okulary z atestowanym filtrem UV to podstawa ochrony oczu w słoneczne dni. Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia i może powodować suchość oczu.
6. Ograniczenie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach
Klimatyzacja to kolejny czynnik, który przyczynia się do rozwoju zespołu suchego oka. Dobrze jest ograniczyć jej stosowanie, także w samochodzie.
7. Suplementy diety dla dobrej kondycji oczu
Suplementy nie zastąpią zdrowej diety, ale mogą stanowić dodatkowe wsparcie dla narządu wzroku. Można sięgnąć na przykład po OCUVITE Complete, suplement diety zawierający kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminę C i E, luteinę i zeaksatynę, które korzystnie wpływają na kondycję oczu.
8. Odpowiednia ilość snu
W czasie snu oczy regenerują się, podobnie jak cały nasz organizm. Dorosły człowiek powinien spać minimum 7-8 godzin dziennie.
Bibliografia:
- Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
- Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
- Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.