Skip to main content
START: TARACZA:

Wakacje to z założenia czas odpoczynku i beztroski. Zaczerwienione, piekące i łzawiące oczy z pewnością się do tego nie przyczynią, warto więc zawczasu wiedzieć, jak zadbać o nie latem i jak chronić je przed czynnikami mogącymi spowodować uciążliwe dolegliwości. Dowiedz się, co sprawia, że latem pojawia się dyskomfort ze strony oczu i jak temu zaradzić.

Co sprawia, że latem odczuwamy dyskomfort związany z oczami?

Oczy to delikatny narząd o skomplikowanej budowie. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje między innymi właściwego nawilżenia zapewnianego przez tak zwany film łzowy [1]. Latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a słońce operuje intensywnie, łatwo o przesuszenie powierzchni oczu, nawet jeśli film łzowy produkowany jest w odpowiedniej ilości. Oczy mogą ulec przesuszeniu także podczas dłuższej podróży klimatyzowanym samochodem, pociągiem, autobusem czy samochodem.

Lato to również trudny czas dla alergików. Alergie wziewne na pyłki traw i innych roślin objawiają się najczęściej wodnistym katarem oraz łzawieniem, swędzeniem i zaczerwieniem oczu [2]. Ten zestaw symptomów może skutecznie utrudnić, a nawet zniweczyć wakacyjny odpoczynek i sprawić, że zamiast radować się piękną pogodą, jesteśmy rozdrażnieni i odczuwamy silny dyskomfort.

Jak chronić oczy podczas wakacji?

Podstawą ochrony oczu latem są okulary z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepszy wybór to okulary z atestowanym filtrem w 100 procentach blokującym promieniowanie UVA i UVB. Okulary przeciwsłoneczne dostępne są w wielu kolorach, więc z pewnością wybierzemy odpowiednie zarówno do naszego typu urody, jak i indywidualnych potrzeb.

Warto wiedzieć, że kolor szkieł ma konkretne właściwości – np. brązowy i bursztynowy jest odpowiedni dla osób wrażliwych na blask, zielony poprawia kontrast przy słabym świetle, a różowy podbija naturalne kolory i filtruje niebieskie światło.

Latem powinniśmy również zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu. Zalecane jest nawadnianie organizmu, czyli wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, także podczas podróży. Dobrze jest też profilaktycznie zastosować krople nawilżające do oczu, które wzmocnią działanie naturalnego filmu chroniącego powierzchnię oka przed wysychaniem i podrażnieniami. Dla alergików sprawdzą się na przykład krople do oczu Ektin zawierające ektoinę, która tworzy tarczę ochronną na powierzchni oka i utrudnia kontakt z alergenem. Zawarty w kroplach kwas hialuronowy nawilża powierzchnię oka i przynosi uczucie ukojenia.

Latem i wiosną warto też śledzić komunikaty dla alergików na temat stężenia pyłków danej rośliny dostępne na stronach z prognozą pogody oraz na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, co jest pomocne w unikaniu intensywnego kontaktu z alergenami danego dnia.

Wakacyjna dieta na dobrą kondycję oczu

Lato i wakacje to czas, kiedy mamy pod dostatkiem produktów spożywczych zawierających składniki odżywcze szczególnie cenne dla zdrowia oczu, a więc warzyw i owoców bogatych w witaminy oraz składniki mineralne. Warto jadać je nawet kilka razy dziennie. Podczas wyprawy nad morze można zaś nawet codziennie zamawiać porcję ryby zasobnej w kwasy omega-3 i witaminę D.

Nie zapominajmy też o spożywaniu olejów roślinnych, najlepiej tłoczonych na zimno, oraz kasz, pełnoziarnistego pieczywa i brązowego ryżu.

I wreszcie – w wakacje zazwyczaj mamy więcej czasu na odpoczynek, a zatem poświęćmy go również na wysypianie się. Sen to świetny czas na regenerację oczu [3]. Sprawia, że nasze widzenie staje się na powrót ostre, a oczy nabierają blasku. Odpoczywajmy zatem na zdrowie i dobrze wykorzystajmy wakacyjny czas!

 

Źródła:

  1. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergeny wziewne „mp.pl” [online], Link, data dostępu 05.04.2022.
  3. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

Podziel się ze znajomymi: