Skip to main content
START: TARACZA:

Długie godziny spędzone przed monitorem komputera nie służą dobrej kondycji oczu. Jak zadbać o wzrok w pracy, by uniknąć dolegliwości takich jak zmęczenie i pieczenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami? Poznaj najważniejsze zasady higieny pracy odnośnie do wzroku.

Prawidłowe nawilżenie oczu a praca przy komputerze

Długie godziny spędzone na wpatrywaniu się w ekran komputera zdecydowanie nie działają na korzyść naszych oczu. Monitor emituje światło niebieskie, które przyspiesza procesy starzenia się komórek i może powodować uszkodzenia narządu wzroku. Dlatego osobom pracującym przy komputerze zaleca się noszenie okularów ochronnych.

Patrząc przez dłuższy czas w jeden punkt, męczymy też oczy i zapominamy o odpowiednio częstym mruganiu powiekami. Odruch ten jest potrzebny, by równomiernie rozprowadzać film łzowy na powierzchni oka, dlatego zbyt rzadkie mruganie powiekami może doprowadzić do przesuszenia, a w konsekwencji do rozwoju zespołu suchego oka. To uciążliwa dolegliwość, która nieleczona stopniowo prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia [1], a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Dlatego warto zadbać o to, by oczy były prawidłowo nawilżone.

Osobom pracującym przy komputerze, a także noszącym soczewki kontaktowe zaleca się profilaktyczne stosowanie tzw. sztucznych łez, czyli kropli nawilżających do oczu [2]. Najlepszym wyborem są krople z kwasem hialuronowym, niezawierające konserwantów. Można aplikować je tak często, jak jest to potrzebne. Chronimy w ten sposób oczy przed przesuszeniem, a przy okazji łagodzimy podrażnienia związane np. z sezonową alergią. Do zespołu suchego oka może też przyczynić się przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, więc jeśli w pracy mamy klimatyzację, nawilżające krople do oczu są przydatnym rozwiązaniem.

Podaruj oczom chwilę odpoczynku

Kiedy pracujemy przy komputerze, a nawet wówczas, gdy wypełniamy druki i czytamy dokumenty na papierze, oczom należy się odpoczynek. Co około 20 minut przenieśmy wzrok na bardziej oddalony punkt – wystarczy 20 sekund [3]. Można na przykład wyjrzeć przez okno – widok zieleni ukoi i wzrok, i nerwy. Co godzinę warto też zrobić sobie 5-minutową przerwę i pozwolić oczom odpocząć [3].

Przydatne są również ćwiczenia odprężające dla oczu. Wystarczy chwila, by przynieść im ulgę i zadbać o to, by zanadto się nie męczyły. Pamiętajmy też o odpowiednim ustawieniu monitora: powinien znajdować się w odległości 50-70 cm i nieco poniżej poziomu oczu. Takie ustawienie przynosi ulgę mięśniom poruszającym gałką oczną, pozwala też zmniejszyć wielkość szpary powiekowej, co redukuje parowanie filmu łzowego [3]. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie.

Właściwa dieta dla oczu – zadbaj o podaż witamin i odpowiednie nawodnienie

Zdrowa dieta, czyli urozmaicony i zbilansowany codzienny jadłospis to obok niezbędnej dawki ruchu podstawa dobrej kondycji organizmu. Dla zdrowia oczu potrzebne są zwłaszcza witaminy A, C, E i D, witaminy z grupy B oraz cynk, selen i kwasy omega-3.

Warto wziąć do pracy odpowiednio skomponowany zestaw na drugie śniadanie lub wybrać wartościowy posiłek, udając się na lunch. Dla wzroku korzystnie zadziała codzienna porcja warzyw i owoców, włączenie do menu ryb, brązowego ryżu, kasz i pieczywa pełnoziarnistego, orzechów i olejów roślinnych. Dla dobra oczu i całego organizmu unikajmy natomiast żywności przetworzonej i z nadmiarem cukru [4].

Można też sięgnąć po suplementy diety, które będą dodatkowym wsparciem dla narządu wzroku. Dobrym wyborem jest Ocuvite Complete z kwasami tłuszczowymi omega-3, cynkiem, witaminę C i E, luteiną i zeaksatyną. W pracy nie zapominajmy też o nawadnianiu organizmu. Lepszym rozwiązaniem niż kolejna kawa jest szklanka wody mineralnej lub soku (bez dodatku cukru).

Bibliografia:

  1. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  2. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.
  3. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
  4. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).

Podziel się ze znajomymi: