Stan zapalny spojówek pojawia się w wyniku kontaktu z zewnętrznym czynnikiem, zwanym alergenem. Organizm, w reakcji obronnej, zaczyna wytwarzać przeciwciała. Zostają pobudzone komórki zapalne, które produkują substancje, powodujące nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie, łzawienie czy swędzenie. Co może być potencjalnym alergenem, który negatywnie wpływa na oczy? Jak się przed nimi bronić?
Alergiczne zapalenie spojówek atakuje powieki, spojówki oraz rogówkę, przeważnie obustronnie. Zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi formami alergii, na przykład nieżytem nosa. Dolegliwości te częściej dotykają ludzi młodych. Jednak jest to bardzo powszechny problem, ma go nawet, co piąta osoba na świecie.
Według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) aż 150 mln Europejczyków zmaga się z przewlekłą chorobą alergiczną. Natomiast za 5 lat, już co druga osoba z nas będzie cierpiała na przynajmniej jeden typ alergii. Jej przebieg może być:
- ostry – nagła i silna reakcja na alergen, np. po styczności z sierścią zwierząt,
- okresowy – powtarza się w określonych miesiącach, związany głównie z pyleniem roślin (alergen zewnątrzpochodny),
- przewlekły – pojawia się stale, po kontakcie z czynnikiem alergizującym wewnątrzpochodnym, takim jak kurz czy roztocze.
Nie mamy wpływu na pylenie roślin, nie da się także całkowicie uchronić przed wszechobecnym kurzem, roztoczami i unoszącym się w powietrzu smogiem. Można jednak zadbać o swoje oczy i starać się je chronić. Jak zniwelować negatywny wpływ alergenów i uwolnić się przed przykrymi objawami alergicznego zapalenia spojówek?
Wiosenne łzawienie z pyłkami
Alergia na pyłki ma przebieg sezonowy, pojawia się, gdy pylą rośliny. Najtrudniejszy czas dla osób podatnych na te czynniki to okres od końca lutego, nawet do wczesnej jesieni. Jedynym sposobem uniknięcia dolegliwości jest brak kontaktu z alergenem, co oznaczałoby niemożność wyjścia na zewnątrz, a nawet wietrzenia pomieszczeń.
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek to nie jedyny objaw alergii na pyłki, zwykle współwystępuje z wodnistym katarem, napadami kichania, suchością w jamie ustnej oraz ogólnym złym samopoczuciem. Czasami objawy te mogą być mylone z przeziębieniem.
Jak przygotować się na sezon pyleń? Przede wszystkim warto wykonać testy, by dowiedzieć się, które pyłki roślin nas uczulają i zapoznać się z kalendarzem pylenia. W danym okresie należy unikać spacerów na świeżym powietrzu, w sąsiedztwie pól, łąk i lasów. Można także chronić usta, nos i oczy za pomocą maseczki i okularów, które ograniczą dostęp pyłków. Mieszkanie warto wietrzyć tylko nocą, gdy ich stężenie jest mniejsze.
Kiedy objawy alergii jednak dadzą o sobie znać najlepiej zniwelować je już na samym początku, sięgając po krople do oczu. Jeśli mają w swoim składzie naturalną cząsteczkę Ectoin®, pokonają pieczenie, łzawienie i świąd, zmniejszając stan zapalny, stabilizując błonę komórkową i przynosząc ulgę.
Wszędobylski kurz i roztocze
Dywan, fotel, zasłony, pościel, materac – to tam żyją maleńkie, niezauważalne gołym okiem pajęczaki, zwane roztoczami kurzu domowego. Żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego najbardziej upodobały sobie powierzchnie łóżka. W nocy lub po porannej pobudce masz problemy z górnymi drogami oddechowymi: czujesz drapanie w gardle, z nosa leci wodnista wydzielina, kichasz, masz duszności, a dodatkowo oczy są zaczerwienione i łzawią? To może być alergia na odchody pozostawiane przez roztocza.
Nie da się całkowicie wyeliminować kurzu i roztoczy z mieszkania. Jednak ich liczba znacząco zmniejszy się, gdy otoczenie będzie systematycznie sprzątane, tekstylia prane w temperaturze co najmniej 60°C, a następnie trzymane w zamkniętych pudełkach. Należy także ograniczyć liczbę dywanów, zasłon i koców. Trzeba również często wietrzyć mieszkanie, utrzymywać niską wilgotność i temperaturę.
Gdy dolegliwości dadzą o sobie znać, warto jak najszybciej sięgnąć po krople do oczu, które będą wspierać proces regeneracji wrażliwej spojówki i bezzwłocznie złagodzą nieprzyjemne objawy.
Jak chronić oczy przed smogiem?
Temat smogu pojawia się najczęściej w sezonie grzewczym, ponieważ ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza powstaje na skutek działalności człowieka, głównie palenia w piecach węglowych i emitowania spalin. Dużo mówi się o negatywnym wpływie smogu na drogi oddechowe. Wiele osób, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, stara się przed nim bronić, zakładając maseczki z filtrem.
Jednak unoszący się pył ze szkodliwymi związkami chemicznymi dostaje się także do oczu, wywołując na przykład zapalenie spojówek. Może pojawić się uczucie zmęczenia (tzw. piasek pod powiekami) i podrażnienie oczu: pieczenie, swędzenie, a nawet światłowstręt.
Niestety korzystanie z oczyszczacza powietrza, założenie okularów lub soczewek kontaktowych nie zapewnią oczom pełnego zabezpieczenia przed smogiem. Dlatego należy działać zapobiegawczo, chroniąc narząd wzroku przed przykrymi konsekwencjami.
Już zawczasu warto sięgnąć po przeciwalergiczne krople do oczu, które wypłuczą alergeny, zmniejszą dolegliwości, ale też stworzą na oku ochronną tarczę.
Najlepiej, by w ich składzie pojawił się kwas hialuronowy, tak jak np. w kroplach dla alergików. Ektin (wyrób medyczny) dodatkowo nawilży gałkę oczną, wystawioną codziennie na wiele negatywnych czynników.