Skip to main content
START: TARACZA:

Artykuł zaktualizowany w maju 2023

Gdy przyroda budzi się do życia wiosną, wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni, rośliny wchodzą w okres pyleń i rozkwitu, który potrwa aż do późnej jesieni. Wielu z nas z wielkim optymizmem dostrzega pierwsze pączki na drzewach, jednak wiosenne miesiące są szczególnie trudne dla alergików. Jeżeli dokucza Ci katar, podrażnienie spojówek, swędzenie i zaczerwienienie oczu lub inne objawy charakterystyczne dla alergii, sprawdź, na co możesz być uczulony i jak możesz zadbać o swoje oczy. Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, co pyli w marcu, kwietniu i maju, a także czerwcu – czyli wiosną i latem*.

Czym jest alergia i jak rozpoznać alergię na pyłki?

Alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na różnego rodzaju substancje, które u zdrowych osób nie wywołują żadnych objawów [1]. Alergia na pyłki roślin to tak zwana alergia wziewna [2]. Ilość pyłków w powietrzu stale ulega zmianie, a do wzrostu zachorowań na alergię przyczyniają się m.in. zmiany klimatu.

Pierwsze oznaki pylenia mogą pojawić się w powietrzu już nawet w połowie lutego, a najintensywniejszy okres stężenia pyłków w powietrzu przypada od marca do sierpnia. Jej najczęstsze objawy to alergiczny nieżyt nosa, czyli kichanie, wodnisty katar, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu [2].

Organizm pokazuje w ten sposób, że jest na nie nadwrażliwy, a objawy nasilają się przy każdym kontakcie z alergenem. Dochodzi do stanu zapalnego błon śluzowych nosa, może rozwinąć się również alergiczne zapalenie spojówek. Przy nieleczonej alergii jedną z konsekwencji jest astma na tle alergicznym, może też dojść do zapalenia rogówki oka. Dlatego warto wiedzieć, co nas uczula, należy też podjąć odpowiednie leczenie.

Co pyli na wiosnę – marzec

Wczesna wiosna to czas, gdy przyroda budzi się z zimowego snu. W marcu zaczyna pylić wiele drzew, m.in. leszczyna i olcha. Do życia budzą się również cisy i topola, której alergeny odczuć można już w drugiej połowie miesiąca. Intensywnie pylą również wierzby – jednak tu dobra informacja dla wszystkich uczuleniowców – ze względu na dużą cząsteczkę pyłku, reakcje alergiczne na tę roślinę zdarzają się stosunkowo rzadko.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to trudny miesiąc dla alergików. Wiosenne alergie dają się wówczas we znaki osobom uczulonym na pyłki brzozy oraz topoli. W tym czasie okres pylenia rozpoczyna również jesion, grab, w powietrzu unoszą się też pyłki dębu. Do życia budzą się także zarodniki grzybów Cladosporium oraz Alternaria.

Co pyli w maju?

To czas, kiedy rozpoczyna się okres kwitnących traw. W pierwszych tygodniach tego pięknego miesiąca alergeny buku, brzozy i dębu również pozostają w wysokim stężeniu. Osoby uczulone na babkę oraz szczaw powinny również mieć się na baczności. Podczas tego miesiąca wiele łez mogą wycisnąć z nas szczaw i pokrzywa, która jest nie tylko popularnym chwastem, ale również jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Warto zaznaczyć, że pylenie zaczynają także rośliny iglaste, takie jak sosna i świerk.

Co pyli w czerwcu?

To miesiąc, który jest prawdziwym wyzwaniem dla niejednego alergika – stężenie pyłków traw, szczawiu oraz pokrzywy osiąga maksimum, a do życia budzi się także komosa i żyto oraz czarny bez. To również okres największej aktywności grzybów Cladosporium oraz Alternaria – stężenie zarodników tych grzybów jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września. Do rodziny aktywnie pylących roślin dołącza z końcem miesiąca lipa drobnolistna.

A jak zadbać o oczy? Sprawdź kalendarz pylenia i stosuj ochronne krople!

Walka z alergią może być ciężka, nierówna i niestety bardzo męcząca. Szybka reakcja na pierwsze objawy alergii pozwoli ją złagodzić. W momencie, kiedy oczy pieką czy swędzą, warto zastosować krople do oczu z ektoiną, np. Ektin**. Ektoina to naturalna substancja pozyskiwana od niektórych mikroorganizmów, która tworzy na powierzchni oka naturalną tarczę ochronną i utrudnia wnikanie alergenu do organizmu [3].

Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Warto też zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin [4] i unikać wychodzenia z domu w godzinach popołudniowych i wcześnie rano, gdy stężenie pyłków jest największe. Po przyjściu do domu warto natomiast wziąć prysznic, by pozbyć się alergenów znajdujących się na skórze i włosach. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko uciążliwych objawów alergii.

Z alergią da się żyć, choć nie jest to najprostsze. Znając swój organizm i biorąc pod uwagę kalendarz pyleń, możesz pomóc sobie w zaplanowaniu aktywności i cieszyć się wiosną.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergia, „mp.pl” [online], Link , data dostępu 09.02.2023.
  2. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
  3. https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/
  4. Kalendarz pylenia PTA, Link

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: