Skip to main content
START: TARACZA:

Artykuł zaktualizowany w maju 2023

Objawy alergii w postaci łzawiących, podrażnionych oczu nasilają się zwłaszcza wiosną, ale niektóre osoby cierpią przez cały rok. Jedną z konsekwencji nieleczonej alergii jest zapalenie spojówek, które jest nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością. Pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć! Konieczna jest wizyta u okulisty i odpowiednie leczenie. Sprawdź, na czym ono polega i co przyniesie ulgę, gdy oczy swędzą i łzawią*.

Alergia na pyłki – co powoduje nasilenie objawów?

Alergia to choroba polegająca na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na substancje neutralne dla osób zdrowych [1]. Noszą one nazwę alergenów i mogą wnikać do organizmu drogą pokarmową (alergie pokarmowe), poprzez drogi oddechowe i oczy (alergie wziewne) lub poprzez skórę (alergie kontaktowe, przyczyniające się m.in. do atopowego zapalenia skóry).

Jednym z częstszych rodzajów alergii jest uczulenie na pyłki roślin – traw, bylin i drzew – a także na zarodniki pleśni. Typowe objawy to alergiczny nieżyt nosa, czyli wodnisty katar, zatkany nos i kichanie oraz łzawienie, podrażnienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu [2]. Podobne symptomy mogą powodować także alergie wziewne całoroczne, na przykład na roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt.

Objawy nasilają się po ekspozycji na alergen, a więc przy alergiach sezonowych w okresie pylenia danej rośliny lub uwalniania zarodników pleśni. Nieleczona alergia oczu może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym stanów zapalnych rogówki i spojówek oraz rozwoju zespołu suchego oka. To ostatnie schorzenie powoduje dodatkowe podrażnienie oczu i uczucie piasku pod powiekami, a nieleczone może spowodować m.in. poważne uszkodzenia rogówki [3].

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – typowe objawy

Wiosenne zapalenie spojówek to jedna z częstszych chorób alergicznych oczu. Kiedy oczy swędzą, mamy tendencję do ich pocierania, co powoduje dodatkowe podrażnienia. Łzawiące, wrażliwe oczy są też podatne na infekcje, stąd większe ryzyko stanów zapalnych, w tym atopowego zapalenia spojówek i rogówki oraz kontaktowego zapalenia skóry powiek.

Przy ostrym zapaleniu spojówek typowe objawy ze strony oczu to obrzęk spojówek i zaczerwienienie powiek i spojówek, swędzenie i pieczenie oczu, nieprawidłowa wydzielina z worka spojówkowego i nadwrażliwość na światło [4]. Możliwe jest też przewlekłe zapalenie spojówek.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

W przypadku alergicznego zapalenia spojówek konieczna jest wizyta u okulisty i stosowanie zaleconych przez lekarza kropli do oczu. Należy również podjąć leczenie przyczynowe, czyli zdiagnozować typ alergenów powodujących uczulenie i przyjmować leki przeciwhistaminowe. W leczeniu alergii stosowana jest również immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, ale na jej efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy [5].

Jedną z metod zapobiegania alergicznemu zapaleniu spojówek jest unikanie kontaktu z alergenem, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak nosić okulary przeciwsłoneczne (dotyczy to także osób noszących soczewki kontaktowe), a po przyjściu do domu przemyć oczy roztworem soli fizjologicznej.

Pomocne są również krople do oczu z ektoiną, na przykład Ektin**. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną. Ektoina tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną, utrudniając wnikanie alergenów i łagodzi zaczerwienienie oczu oraz inne objawy ze strony spojówek.

Aby uniknąć zmian skórnych wokół oczu i infekcji nie należy trzeć oczu i powiek. Zwiększy to jedynie zaczerwienie oczu. Pomocne są natomiast chłodne okłady z wody lub soli fizjologicznej. Objawy zwykle ustępują po oczyszczeniu okolic oczu z alergenów, a jeśli tak się nie dzieje, pora na konsultację z okulistą.

Przy alergicznych chorobach oczu konieczna jest diagnostyka i właściwe leczenie. Chorób narządu wzroku nie wolno lekceważyć – to bardzo wrażliwa struktura, podatna na uszkodzenia. Stany zapalne rogówki oraz atopowe zapalenie spojówek należy leczyć na możliwie wczesnym etapie, warto też im przeciwdziałać. Objawy związane z reakcją alergiczną można złagodzić, stosując odpowiednie krople do oczu oraz unikając kontaktu z alergenem.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergia, „mp.pl” [online], Link , data dostępu 09.02.2023.
  2. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
  3. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 09.02.2023.
  4. Ewa Bogacka, Anna Groblewska, Alergiczne zapalenie spojówek, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
  5. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, „pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: