Skip to main content
START: TARACZA:

Kondycja naszych oczu zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich, niezmiernie ważnym dla zdrowia narządu wzroku, jest prawidłowe nawilżenie powierzchni oka. Niestety dość często zdarza się, że ten warunek nie jest spełniony. Dowiedz się, jak temu zapobiegać i czy można temu zaradzić także za sprawą diety.

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to grupa schorzeń polegających na niedostatecznej ilości lub nieprawidłowym składzie filmu łzowego, do którego zadań należy obmywanie i nawilżanie powierzchni oka, dotlenianie i odżywianie rogówki oraz oczyszczanie oczu z alergenów, szkodliwych wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń, a tym samym ochrona przed stanami zapalnymi i mikrouszkodzeniami [1].

Do rozwoju zespołu suchego oka mogą przyczyniać się zaburzenia i zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, noszenie soczewek kontaktowych, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz długotrwała praca przed ekranem komputera. Przyczyną suchości i zaczerwienienia oczu może być także niedobór niektórych składników odżywczych, na przykład witaminy E i kwasów omega-3.

Niewłaściwy skład filmu łzowego powoduje jego nadmierne parowanie, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie oczu i prowadzi do przerwania filmu łzowego. Pojawiają się wówczas charakterystyczne i uciążliwe objawy, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, ból i pieczenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami [2].

Zespół suchego oka należy możliwie najszybciej leczyć objawowo. Nieleczony może prowadzić do pogorszenia jakości widzenia, a nawet spowodować utratę wzroku i zwyrodnienie siatkówki. Ma również niekorzystny wpływ na kondycję spojówki i rogówki.

Jak leczy się zespół suchego oka?

Dyskomfort ze strony oczu to sygnał, że należy odwiedzić lekarza okulistę. W leczeniu zespołu suchego oka ważne jest dokładne rozpoznanie przyczyny tego schorzenia, tak by można było jej zaradzić, choć samo leczenie jest głównie objawowe. Kluczowe są nawilżające krople do oczu nazywane „sztucznymi łzami”, które wspierają działanie naturalnego filmu łzowego i przynoszą ulgę w dolegliwościach [3].

Jednym z przydatnych przy nadmiernej suchości oczu produktów leczniczych są dostępne bez recepty nawilżające krople Hyal-Drop Multi, Hyal-Drop Pro lub Hyal-Drop Ultra 4S z kwasem hialuronowym o szybkim i długotrwałym działaniu nawilżającym. Można stosować je nawet przy nasilonych objawach zespołu suchego oka.

Krople o szybkim i długotrwałym działaniu Hyal przyniosą ulgę, a co równie ważne – nie zawierają środków konserwujących, mogą być zatem stosowane przez osoby szczególnie wrażliwe na te dodatki.

Jaka dieta jest pomocna przy zespole suchego oka?

Zbyt mała ilość filmu łzowego jest czasem spowodowana przez niedostateczne nawodnienie organizmu – zbyt mała ilość płynów może być przyczyną suchości oczu. Dziennie zaleca się wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna, można też pić soki owocowe i warzywne (bez dodatku cukru i konserwantów) oraz herbatki ziołowe. Natomiast słodzone, gazowane napoje, kawa, mocna herbata i alkohol nie należą do produktów korzystnie wpływających na jakość filmu łzowego i nie sprzyjają zdrowiu.

Na jakość filmu łzowego mają natomiast wpływ składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, takie jak witaminy i kwasy tłuszczowe omega, zwłaszcza omega-3 [4]. Dieta dla dobra oczu powinna być zbilansowana i uwzględniać niezbędne witaminy, kwasy omega i minerały.

Należy regularnie jadać warzywa (szpinak, jarmuż, kukurydza, marchew, pomidor, papryka), które zawierają m.in. luteinę i zeaksantynę oraz beta-karoten, owoce, oleje roślinne, mięso i ryby morskie (makrela, śledzie), orzechy, nasiona i ziarna, które są świetnym źródłem m.in. cynku.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach znajdziemy też w produktach mlecznych. Niedobór witamin w diecie może nie tylko przyczyniać się do zespołu suchego oka, ale także przyspieszyć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Można również sięgnąć po suplementy diety opracowane z myślą o zdrowiu oczu. Nie zapominajmy też o roli snu dla dobrej kondycji oczu oraz ich ochronie przed promieniowaniem UV.

 

Bibliografia:

  1. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  2. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  3. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  4. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).

Podziel się ze znajomymi: