Skip to main content
START: TARACZA:

Jak chronić oczy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV i dlaczego to takie ważne? Czy ochrona oczu przed słońcem jest potrzebna tylko wiosną i latem, czy należy o tym pamiętać także jesienią i zimą? Sprawdź, jak chronić swoje oczy przez cały rok i dlaczego ważny jest zakup okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami, najlepiej w salonie optycznym!*

Warunki atmosferyczne szkodliwe dla oczu

Zdrowie oczu to ważna sprawa, a szereg czynników może wystawić je na szwank. Należą do nich m.in. światło słoneczne i warunki atmosferyczne. Mogą one wyrządzić spore szkody nie tylko wiosną czy latem, gdy zwykliśmy dłużej przebywać na zewnątrz. Dobremu widzeniu nie służy wiatr, mróz i suche powietrze. Taka pogoda sprzyja szybkiemu wysychaniu filmu łzowego, który nawilża powierzchnię oka i chroni ją przed uszkodzeniami. To zaś zwiększa ryzyko nie tylko urazów i mikrouszkodzeń, ale także stanów zapalnych spojówek oraz rogówki. Suchość oczu z powodu warunków atmosferycznych może też przyczynić się na dłuższą metę do rozwoju zespołu suchego oka, schorzenia, które nieleczone grozi nawet ślepotą [1].

Oczom szkodzi również światło słońca, które w nadmiarze może spowodować poważne problemy. Promienie słońca są niezbędne m.in. dla produkcji w naszej skórze witaminy D3, ale nadmierna ekspozycja na słońce nie jest wskazana. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje zmiany na poziomie komórkowym, nie tylko w skórze, ale także w narządzie wzroku, przyczyniając się do przyspieszenia procesów starzenia i tworzenia się zmian nowotworowych [2].

Promienie UV to przede wszystkim promienie UVA i UVB. Promienie UVA są równie niekorzystne w nadmiarze, jak UVB, a ich ilość docierająca do powierzchni Ziemi nie zależy od pory roku. Dlatego należy chronić oczy przez cały rok, także zimą, gdy teoretycznie światła słonecznego jest mało.

Kwestia działania promieniowania UV na narząd wzroku nadal jest przedmiotem badań naukowych, które potwierdzają, że nadmierne słoneczne światło powodujące rozszerzanie się źrenicy może przyczyniać się do powstawania niekorzystnych zmian w siatkówce i soczewce oka oraz plamce żółtej oka [2]. Przyspiesza również procesy starzenia, podobnie jak promieniowanie monitora czy telewizora – stąd konieczność ochrony oczu także podczas pracy przy komputerze.

Zarówno przy przebywaniu na słońcu, jak i podczas ekspozycji oczu na wiatr i suche powietrze oraz wskutek długotrwałego wpatrywania się w monitor mogą pojawić się takie objawy jak uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, podrażnienie i łzawienie oczu. Może dojść również do zapalenia spojówek lub rogówki. Warto tym problemom w porę przeciwdziałać i zadbać o odpowiednią ochronę oczu.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Aby chronić wzrok i skórę wokół oczu przed skutkami promieniowania słonecznego, warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, niekoniecznie markowe. Przy zakupie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu chronią przed szkodliwym działaniem słońca, czyli na wartość filtra UV (najlepsze okulary to te z filtrem 400). Okulary chroniące oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania powinny również mieć powłokę antyrefleksyjną i filtr polaryzacyjny, czyli ochronę przed odblaskami [3]. Jest to ważne zwłaszcza dla kierowców.

Filtr polaryzacyjny i powłoka antyrefleksyjna sprawdzą się również, gdy nosimy okulary korekcyjne, a dodatkowo na zewnątrz można zastosować specjalne nakładki na szkła z filtrem UV, który chroni oko i powieki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Dostępne są też soczewki kontaktowe z filtrem UV, a jeśli nosimy zwykłe szkła kontaktowe, nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i nośmy je nie tylko latem. Okulary bez filtra, nawet te z przyciemnionymi szkłami, nie zapewnią nam żadnej ochrony, ponieważ nie będą blokować promieni UV.

Ochrona oczu podczas uprawiania sportu i nie tylko

Zimą nasze oczy są narażone na niekorzystne dla nich czynniki zarówno na zewnątrz, jak i w domu – dotyczy to suchego powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych, podobnie jak klimatyzowanych. Przed szkodliwym promieniowaniem oraz światłem odbijającym się od śniegu, które może spowodować uszkodzenia wzroku, oczy ochronią odpowiednio dobrane okulary. Jeśli jeździmy na nartach, przydatne będą gogle, które zapewnią ochronę oczu także przed wiatrem.

Latem i wiosną ważna jest ochrona oczu podczas sportów takich jak np. jazda na rowerze czy biegania, kiedy do gałki ocznej mogą dostać się drobiny kurzu. Tu także przydatne będą okulary, które obok ochrony oczu przed promieniowaniem UV zapewnią również zabezpieczenie przed wiatrem i unoszącymi się w powietrzu pyłkami oraz kurzem.

Dobrym sposobem jest również stosowanie kropli nawilżających do oczu, które wspomagają ochronne działanie filmu łzowego i dodatkowo nawilżają powierzchnię oka. Przy nadwrażliwości na światło i objawach alergii ze strony oczu warto sięgnąć po krople do oczu z ektoiną, na przykład Ektin**. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Bibliografia:

  1. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.02.2023.
  2. Czajkowski, R. Grabowski, Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę, Ophthatherapy Vol. 6/Nr 2(22)/2019 (s. 65-68).
  3. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, Link

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wybór medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: