Skip to main content
START: TARACZA:

Artykuł zaktualizowany w czerwcu 2023

Oczy alergików nie mają łatwego życia – przez wiele tygodni, szczególnie w sezonie pylenia drzew i bylin, narażone są na kontakt z alergenem, a przez to łzawią, swędzą, są zaczerwienione i podrażnione, może pojawić się również alergiczne zapalenie spojówek. Jak chronić oczy i łagodzić uciążliwe dolegliwości? Podpowiadamy, jakie krople do oczu sprawdzą się najlepiej w walce z alergenami i złagodzą objawy związane z uczuleniem*.

Alergie sezonowe i całoroczne – coraz poważniejszy problem zdrowotny

Alergia co roku dotyka coraz większą grupę osób – szacuje się, że do 2025 r. ponad 50% wszystkich Europejczyków będzie skarżyć się na przynajmniej 1 typ alergii1. Choroba ta polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego [2]. Komórki tuczne, które pełnią w naszym organizmie rolę „policjantów” tropiących zagrożenia i alarmujących układ immunologiczny, błędnie rozpoznają czynniki dla zdrowych osób neutralne jako niebezpieczne. Powoduje to uruchomienie mechanizmów obronnych, przede wszystkim dochodzi do wyrzutu do krwi histaminy, hormonu, który odpowiedzialny jest za reakcję alergiczną.

Wyróżnia się alergie sezonowe i całoroczne. Inny podział to alergie kontaktowe, pokarmowe i wziewne, przy czym może dochodzić do reakcji krzyżowych, np. na alergeny pokarmowe i wziewne [3]. Uczuleni możemy być na pyłki roślin – bylin, traw i drzew (alergie wziewne, sezonowe), ale także na sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego (alergie całoroczne).

W wielu przypadkach pojawiają się dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych (katar, zatkany nos) oraz ze strony oczu, takie jak pieczenie, przekrwienie spojówek, świąd i łzawienie, uczucie piasku w oczach, obrzęk powiek oraz swędzenie skóry w okolicach oczu. Te symptomy są charakterystyczne dla alergii wziewnych [3], które mogą powodować też znacznie poważniejsze problemy, m.in. zmiany skórne wokół oczu, kontaktowe zapalenie skóry powiek, alergiczne zapalenie spojówek i rogówki oraz atopowe zapalenie skóry.

Objawów alergicznego zapalenia spojówek i innych dolegliwości w wyniku kontaktu z alergenem nie wolno lekceważyć. Zalecana jest wizyta u lekarza okulisty oraz u alergologa i stosowanie leków przeciwhistaminowych dostępnych w aptece także bez recepty. Leki te hamują uwalnianie histaminy i zazwyczaj objawy ustępują po ich zastosowaniu.

Co na łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu – przeciwalergiczne krople do oczu

Krople do oczu na alergię łagodzą objawy takie jak łzawienie oczu, pieczenie i swędzenie, zaczerwienione powieki i światłowstręt. Ich stosowanie zmniejsza ryzyko stanów zapalnych rogówki i spojówek oraz rozwoju zespołu suchego oka, który może pojawić się na tle alergicznym. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Niektóre krople do oczu zawierające substancje konserwujące mogą dodatkowo powodować podrażnienie i przesuszenie powierzchni oka.

W badaniu „Chroń oczy przed alergią” [4] zrealizowanym przez Bausch & Lomb sp. z o. o., dystrybutora wyrobów medycznych marki  EKTIN** zapytano Polaków, czy używają kropli do oczu i które najczęściej wybierają. Aż 94% badanych zmagających się z alergią stosowało w ostatnim roku taki produkt. Najczęściej wybierają krople bez recepty, np. typu sztuczne łzy – po nie sięgnęło 64% badanych. Blisko połowa (46%) wybrała specjalistyczne przeciwalergiczne wyroby medyczne.

Te statystyki cieszą, bo jak wskazują eksperci, rzeczywiście krople do oczu to podstawa w przypadku osób borykających się z objawami alergii. – Dobrze byłoby zastosować dwuskładnikowe krople na alergię, które wypłuczą alergen i ustabilizują film łzowy, a dodatkowo utworzą barierę ochronną, hamującą proces zapalny. Takie działanie zapewniają krople zawierające kwas hialuronowy i ektoinę – tłumaczy dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, w tym alergii oczu, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.

Warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające kwas hialuronowy i ektoinę, takie jak EKTIN. To substancje naturalne, a więc bezpiecznie. Krople EKTIN nie zawierają konserwantów i są dostępne bez recepty. Leczą i zapobiegają objawom alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń, łagodzą dolegliwości związane z alergią, a dodatkowo dbają o nawilżenie oczu. Ektoina tworzy na powierzchni oka barierę ochronną, nie przepuszczając alergenu wywołującego uczulenie. Krople EKTIN należy zakrapiać do worka spojówkowego za każdym razem, gdy odczuwamy objawy związane z uwolnieniem histaminy. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Leki przeciwalergiczne w postaci kropli mogą też zawierać ketotifen, skwalan, kromoglikan sodu lub składnik taki jak olopatadyna, która stabilizuje błony śluzowe.

Po spacerze – weź prysznic

Piękna wiosenna pogoda sprzyja spacerom oraz aktywnościom na zewnątrz i trudno się dziwić, że chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak alergicy po powrocie ze spaceru powinni od razu umyć oczy, twarz, a przed spaniem – również włosy, by alergeny „przyniesione” ze spaceru nie były wcierane w poduszkę, a potem z poduszki przenoszone do oczu.

Dobrym pomysłem jest też przemycie oczu – najlepiej robić to, aplikując większą ilość kropli do oczu typu „sztuczne łzy” (np. Hyal-Drop Multi wyrób medyczny, który zapewnia szybkie nawilżenie oczu, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym i łzawiącym oczom.  Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym.).

Okulary – chronią nie tylko przed słońcem

Kolejnym sposobem na ochronę oczu przed alergią jest noszenie okularów – przeciwsłonecznych lub korekcyjnych (a nawet „zerówek” w przypadku osób bez wady wzroku). Te oczywiście należy wybierać z pomocą specjalisty (okulisty, optyka, optometrysty). – Przestrzegam przed kupowaniem okularów w przypadkowych miejscach. Takie produkty często mogą nie mieć właściwych filtrów UV, a przypadkowe, niedobrane przez specjalistę okulary korekcyjne mogą prowadzić do bólu głowy, pogorszenia widzenia i pogłębienia wady wzroku – przestrzega dr Anna Groblewska.

Okulary tworzą naturalną, mechaniczną tarczę ochronną dla oka – alergeny zatrzymują się wówczas na szkłach i nie przenikają do oka. Warto jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu po każdym spacerze – najlepiej umyć je wodą, wytrzeć i wypolerować przeznaczoną do tego ściereczką z mikrofibry.

Odpowiednie dbanie o oczy pomoże przetrwać sezon alergiczny i cieszyć się wiosną bez uciążliwych dolegliwości.

Źródła

  1. Według prognoz The European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI).
  2. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergia, „pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
  3. Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI realizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2021.
  4. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 20.02.2023.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: