Skip to main content
START: TARACZA:

Oczy alergików nie mają łatwego życia – przez wiele tygodni, szczególnie w sezonie pylenia narażone są na kontakt z alergenem, a przez to łzawią, swędzą, są zaczerwienione i podrażnione. Jak prawidłowo chronić je i zmniejszać uciążliwe dolegliwości?

Problem alergii co roku dotyka coraz większą grupę osób – szacuje się, że do 2025 r. ponad 50% wszystkich Europejczyków będzie skarżyć się na przynajmniej 1 typ alergii1. W wielu przypadkach cierpią oczy, które na skutek kontaktu z alergenami – pieką, swędzą i łzawią.

Krople to podstawa! 

W badaniu „Chroń oczy przed alergią”2 zrealizowanym przez markę EKTIN zapytano Polaków czy używają kropli do oczu i które najczęściej wybierają. Aż 94% badanych, którzy są alergikami, stosowało w ostatnim roku taki produkt. Najczęściej wybierają krople bez recepty, np. typu sztuczne łzy – po nie sięgnęło 64% badanych alergików. Blisko połowa (46%) wybrało specjalistyczne wyroby medyczne dla alergików.

Te statystyki cieszą, bo jak wskazują eksperci, rzeczywiście krople do oczu to podstawa w przypadku alergików. – Dobrze byłoby zastosować te dwuskładnikowe, które wypłuczą alergen i ustabilizują film łzowy, a dodatkowo utworzą barierę ochronną, hamującą proces zapalny. Takie działanie zapewniają krople zawierające kwas hialuronowy i ektoinę – tłumaczy dr n.med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.

Kwas hialuronowy i ektoina to substancje naturalne, a więc bezpiecznie. Oczywiście warto sięgać po produkty bez konserwantów (np. EKTIN) i w sezonie alergicznym stosować je regularnie, nie tylko przed wyjściem na zewnątrz.

Po spacerze – prysznic

Piękna wiosenna pogoda sprzyja spacerom oraz aktywnościom na zewnątrz i trudno się dziwić, że chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak alergicy po powrocie ze spaceru powinni od razu umyć oczy, twarz, a przed spaniem – również włosy, by alergeny „przyniesione” ze spaceru nie były wcierane w poduszkę, a potem z poduszki przenoszone do oczu.

Dobrym pomysłem jest też przemycie oczu – najlepiej robić to aplikując większą ilość kropli do oczu typu „sztuczne łzy” (np. Hyal-Drop Multi).

Okulary – chronią nie tylko przed słońcem

Kolejnym sposobem na ochronę oczu przed alergią jest noszenie okularów– przeciwsłonecznych lub korekcyjnych (a nawet „zerówek” w przypadku osób bez wady wzroku). Te oczywiście należy wybierać z pomocą specjalisty (okulisty, optyka, optometrysty). – Przestrzegam przed kupowaniem okularów w przypadkowych miejscach. Takie produkty często mogą nie mieć właściwych filtrów UV, a przypadkowe, niedobrane przez specjalistę okulary korekcyjne mogą prowadzić do bólu głowy, pogorszenia widzenia i pogłębienia wady wzroku – przestrzega dr Anna Groblewska.

Okulary tworzą naturalną, mechaniczną tarczę ochronną dla oka – alergeny zatrzymują się wówczas na szkłach i nie przenikają do oka. Warto jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu po każdym spacerze – najlepiej umyć je wodą, wytrzeć i wypolerować przeznaczoną do tego ściereczką z mikrofibry.

Odpowiednie dbanie o oczy pomoże przetrwać sezon alergiczny i cieszyć się wiosną bez uciążliwych dolegliwości.

 

Źródła

  • 1 Według prognoz The European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI).
  • 2 Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI realizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2021.

Podziel się ze znajomymi: