Skip to main content
START: TARACZA:

Podrażnienie oczu, zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie to symptomy wskazujące, że z narządem wzroku dzieje się coś niepokojącego. Czasami jednak nie odczuwamy aż tak uciążliwych dolegliwości, a nasze oczy mimo to potrzebują pomocy i odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o oczy i rozpoznać, że potrzebują nawilżenia? Kiedy zgłosić się do okulisty, a w jakich przypadkach wystarczą preparaty z apteki dostępne bez recepty? Czym jest płyn łzowy i jaką pełni funkcję? Dlaczego suche powietrze jest niekorzystne dla naszych oczu i jakie inne czynniki im szkodzą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!*

Problem suchych oczu – jak go rozpoznać?

Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku uwarunkowane jest między innymi właściwą ilością i składem filmu łzowego, który obmywa powierzchnię oka za każdym razem, gdy mrugamy [1]. Płyn łzowy musi mieć odpowiednią lepkość, by nie został przerwany, musi też być rozprowadzany na powierzchni oka dostatecznie często, by zapewniać lepsze nawilżenie.

Skład lipidowy łez zależy w dużej mierze od diety, która powinna zawierać między innymi kwasy omega-3. Dla jakości płynu łzowego ważne są też inne składniki (witaminy, minerały) oraz odpowiednie nawodnienie organizmu [2]. Gdy łez jest zbyt mało lub jeśli mają nieprawidłowy skład, oczy stają się przesuszone i pojawiają się charakterystyczne dolegliwości związane z tym stanem:

  • uczucie ciała obcego,
  • podrażnienie oczu,
  • łzawienie,
  • zmęczenie narządu wzroku i gorsze widzenie.

Gdy oczy są suche, łatwiej o stany zapalne spojówek i rogówki. Może też dojść do uszkodzenia struktur oka, które nie są odpowiednio oczyszczane, odżywiane i nawilżanie [3].

Najczęstsze przyczyny suchych i zmęczonych oczu

Jest wiele możliwych przyczyn suchości oczu. Należą do nich niektóre choroby metaboliczne (cukrzyca) i autoimmunologiczne, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne i niehigieniczny tryb życia. Na dolegliwość tę narażone są zwłaszcza osoby pracujące przy komputerze, przebywające w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach (należą do nich również środki transportu!) i noszące szkła kontaktowe.

Oczom szkodzą również: dym papierosowy, zbyt rzadka częstotliwość mrugania oraz wiatr i wysoka temperatura, które przyśpieszają parowanie filmu łzowego. Na narząd wzroku niekorzystnie wpływa promieniowanie UV i zanieczyszczone powietrze, a także unoszące się w nim alergeny. Pracę gruczołów łzowych mogą zaburzać różne czynniki, dlatego tak ważne jest ich właściwe rozpoznanie i zapobieganie problemom.

Jak zadbać o nawilżenie oczu – krople nawilżające i inne sposoby

Kwestia tego, jak nawilżać oczy, to odpowiedź na pytanie o ogólnie pojmowaną higienę narządu wzroku. Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie kropli nawilżających (tzw. sztuczne łzy), które aplikowane są do worka spojówkowego. Sztuczne łzy są zalecane w objawowym leczeniu zespołu suchego oka [4] oraz zapobiegawczo, zwłaszcza dla osób narażonych na działanie czynników zwiększających ryzyko pojawienia się tego schorzenia (noszenie soczewek kontaktowych, praca przy komputerze, stosowanie niektórych leków, zmiany i zaburzenia hormonalne, niektóre choroby zwiększające suchość błon śluzowych, w tym spojówek oka).

Nawilżające krople do oczu nie powinny zawierać w swoim składzie konserwantów, ponieważ mogą one nasilać objawy i podrażnienie oka. Dobrym wyborem są nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** oraz Hyal-Drop Ultra 4S** zawierające wyłącznie naturalne składniki.  Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop®to leczenie objawów suchego oka. Produkt w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom.

Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Na zmęczone oczy pomocne będą też żele i maści do oczu ze świetlikiem dostępne w aptece.

Na narząd wzroku pozytywnie wpływa również gimnastyka, która pozwala oczom się odprężyć. Wystarczy przez kilka sekund oderwać wzrok od komputera i poruszać oczami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Warto zadbać również o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach i nawodnienie organizmu.

Bibliografia:

  1. Poradnik Zespół Suchego Oka, Link
  2. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  3. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
  4. Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Podziel się ze znajomymi: