Skip to main content
START: TARACZA:

Podrażnione, zaczerwienione i zmęczone oczy to dość częsta przypadłość, która może mieć różne przyczyny, a jednym z najczęstszych bezpośrednich powodów jest suchość oczu, która również może być spowodowana przez różnego rodzaju czynniki. Dowiedz się, jak postępować, gdy oczy są podrażnione, i w jakich przypadkach należy pilnie zgłosić się do lekarza okulisty.*

Podrażnienie oczu – najczęstsze przyczyny

Zmęczone i podrażnione oczy to częsty problem u osób wykonujących pracę przy komputerze, cierpiących na alergię, noszących szkła kontaktowe, przebywających w zadymionych pomieszczeniach, a także tych z klimatyzacją lub ogrzewanych oraz w przypadku wpatrywania się przez długi czas w ekran telewizora lub smartfona.

Ryzyko tego typu dolegliwości jest też większe u osób chorujących na cukrzycę, niektóre choroby autoimmunologiczne (np. zespół Sjögrena czy reumatoidalne zapalenie stawów), przy zaburzeniach hormonalnych (np. przy niedoczynności i nadczynności tarczycy) oraz przy stosowaniu niektórych leków (np. na nadciśnienie, depresję czy preparatów antyhistaminowych).

Wszystkie te sytuacje predysponują do wystąpienia suchości oczu oraz rozwoju zespołu suchego oka [1]. Taki stan zwiększa podatność na infekcje i mikrouszkodzenia powierzchni oka – niedostateczna ilość filmu łzowego sprawia, że narząd wzroku nie jest odpowiednio chroniony przed czynnikami zewnętrznymi. Płyn łzowy o prawidłowym składzie i ilości obmywa, oczyszcza, odżywia i dotlenia struktury oka, w tym rogówkę, za każdym razem, gdy mrugamy powiekami. Jeśli występuje nadmierne jego parowanie lub inne nieprawidłowości, oko staje się bardziej podatne na czynniki drażniące.

Wśród przyczyn przemęczenia oczu należy też wymienić wady wzroku, choroby oczu, takie jak jaskra i zaćma, ekspozycję na promienie słoneczne i brak odpowiedniej ilości snu, która pozwoliłaby się oczom zregenerować.

Czasami przyczyna podrażnienia jest błaha – na przykład niedokładnie wykonany demakijaż, ale zaczerwienienie oczu i obrzęk wokół nich może też być skutkiem poważnej choroby lub urazu, dlatego sytuację zawsze powinien ocenić lekarz. Pamiętajmy, że w oku znajdują się naczynia krwionośne i zaczerwienienie świadczy o ich pękaniu i mikrowylewie.

Alergia – jedna z przyczyn problemów ze strony narządu wzroku

Alergie wziewne i kontaktowe to bardzo częsta przyczyna dolegliwości ze strony oczu, takich jak świąd, łzawienie i pieczenie. Jest to związane z reakcją alergiczną i miejscowym stanem zapalnym, a także tym, że odruchowo pocieramy swędzące oczy.

Łzawienie może przyczyniać się do suchości oczu, a to z kolei zwiększa ryzyko urazów i infekcji [2]. Może pojawić się alergiczne zapalenie spojówek, także rogówka i powierzchnia oka są narażone na działanie czynników niekorzystnie wpływających na kondycję oczu. Objawów zmęczenia oczu nie należy lekceważyć. Konieczna jest wizyta u okulisty, który ustali przyczyny i leczenie.

Metody leczenia

Leczenie w przypadku, gdy występuje przekrwienie, pieczenie i swędzenie oczu, zależy od przyczyny. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dodatkowe badania, takie jak oznaczenie poziomu cukru we krwi czy testy alergiczne.

Do lekarza należy pilnie zgłosić się wówczas, gdy pojawia się ból przy poruszaniu gałkami ocznymi w jednym oku lub obu oczach oraz gdy występuje wydzielina ropna z oka (świadczy to o zakażeniu, np. gronkowcem).

W większości przypadków wystarczy jednak zastosowanie kompresów na zmęczone oczy oraz nawilżających kropli do oczu. Tak zwane sztuczne łzy są zalecane przy problemach związanych z suchym okiem. Zaleca się je dla osób długo patrzących w ekran komputera i noszących soczewki kontaktowe, a także w objawowym leczeniu zespołu suchego oka [3].

Dla alergików dobrym wyborem będą nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym i ektoiną, która tworzy na powierzchni oka tarczę zabezpieczającą przed wnikaniem alergenów. Zaleca się stosować krople z ektoiną o naturalnym składzie, takie jak Ektin**.

Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto, nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości [4].

Bibliografia:

  1. Poradnik Zespół Suchego Oka, Link
  2. Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 17.01.2023.
  3. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  4. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Podziel się ze znajomymi: