Skip to main content

Podróżujemy o różnych porach roku, jednak wakacje i letnie miesiące sprzyjają częstszym wyjazdom i dłuższemu przebywaniu w różnego typu środkach komunikacji oraz zmianom diety, nie zawsze korzystnym organizmu. Jak zadbać w tym czasie o oczy, by zapobiec ich nadmiernemu przesuszeniu, zmęczeniu i stanom zapalnym? Podpowiadamy!

Dlaczego podróżowanie jest wyzwaniem dla oczu?

Podróże kształcą, poszerzają horyzonty i stanowią ciekawe urozmaicenie codziennej rutyny. Jednak mają również mniej korzystne aspekty – także dla kondycji naszego narządu wzroku. Pierwszym wyzwaniem dla oczu jest klimatyzacja. Mamy z nią do czynienia w samochodzie, pociągu, samolocie, autokarze i hotelowym pokoju. Bez niej trudno o komfort termiczny, jednak warto wiedzieć, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest jednym z czynników ryzyka pojawienia się zespołu suchego oka.

Podróżowanie latem wiąże się też często ze zmianami w diecie, nie zawsze korzystnymi dla naszego organizmu. Nie zawsze pamiętamy, by pić odpowiednią ilość płynów, a wysoka temperatura powietrza sprzyja odwodnieniu organizmu, co wpływa również na poziom nawilżenia oczu.

Męczymy też wzrok, na przykład prowadząc przez dłuższy czas samochód – mrugamy wówczas rzadziej powiekami, co sprawia, że film łzowy nie jest w dostatecznej ilości rozprowadzany po powierzchni oka. Łzy to zaś bardzo ważny czynnik dobrej kondycji oczu – zapewniają im właściwy poziom nawilżenia, oczyszczają powierzchnię oka z alergenów i innych szkodliwych czynników, zapewniają rogówce odpowiednie odżywienie i dotlenienie oraz chronią ją przed stanami zapalnymi [1].

Jak dbać o oczy podczas podróży – ochrona i nawilżanie

Jeśli podróżujemy w ciągu dnia, zwłaszcza latem, nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem UV. Promienie UVA i UVB są szkodliwe dla wzroku i przyspieszają procesy starzenia. Warto też mieć w podręcznej torebce krople do oczu z nawilżającym kwasem hialuronowym, tak zwane sztuczne łzy, które zapobiegają przesuszeniu powierzchni oka i są przydatne także, gdy pojawią się objawy zespołu suchego oka [2].

Pamiętać o nich powinny zwłaszcza osoby noszące soczewki kontaktowe, ponieważ są one w większym stopniu narażone na pojawienie się zespołu suchego oka. Dla alergików sprawdzą się krople do oczu z kwasem hialuronowym i ektoiną, która tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną przed alergenami.

Dieta dobra dla oczu – nie zapomnij o niej podczas podróży

Podróże to dobra okazja, by spróbować lokalnej kuchni. Z pewnością nie powinniśmy jednak przestawiać się na dietę „wakacyjną” polegającą na spożywaniu dużej ilości słodyczy i fast foodów. Takie menu szkodzi całemu organizmowi, także oczom [3]. Dla narządu wzroku korzystne są witaminy A, C, D i E oraz witaminy z grupy B, kwasy omega-3, cynk i selen.

W naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w te składniki odżywcze także w czasie podróży. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest ich mniej, można sięgnąć po suplement diety, na przykład Ocuvite Complete z witaminami C i E, kwasami omega-3, luteiną i zeaksatyną, stworzony z myślą o dobrej kondycji oczu. Ocuvite Complete można przyjmować profilaktycznie, a także wspomagająco przy zespole suchego oka.

 

Bibliografia:

  1. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. Karolina Janin et alia, Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
  3. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  4. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

Podziel się ze znajomymi: