Swędzące, zaczerwienione, łzawiące i podrażnione oczy to typowe objawy alergii. Osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju alergeny są narażone na te nieprzyjemne dolegliwości przez większą część roku – od pierwszych dni wiosny aż do późnej jesieni. Poznaj 5 prostych rad, których zastosowanie przyniesie Twojemu nadwrażliwemu oku uczuleniowca ulgę*.
Typowe objawy alergii
Reakcja uczuleniowa pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem, czyli substancją rozpoznawaną przez organizm jako zagrożenie. Wyróżnia się trzy rodzaje alergicznych chorób: alergie wziewne, pokarmowe i kontaktowe.
- Alergie pokarmowe objawiają się najczęściej jako ból brzucha, czasem także pokrzywka i atopowe zapalenie skóry.
- Alergie kontaktowe powodują reakcje skórne w miejscu kontaktu, ale objawy mogą być także uogólnione.
- Alergie wziewne, na przykład na pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni, powodują obrzęk błon śluzowych i alergiczny nieżyt nosa, który objawia się wodnistym katarem, kichaniem i uczuciem zatkanego nosa [1].
Typowym objawem tego rodzaju alergii jest również łzawienie, swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu [1]. Przy nieleczonej alergii wziewnej może dojść m.in. do zapalenia zatok, rozwoju astmy oskrzelowej oraz chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek i rogówki czy zespół suchego oka, który polega na nieprawidłowościach w produkcji filmu łzowego i może prowadzić nawet do utraty wzroku [2].
Objawy alergii wziewnych mogą być sezonowe (stąd częste wiosenne zapalenie spojówek i zatkany nos) lub utrzymywać się przez cały rok, także niezależnie od ekspozycji na alergen.
Podrażnione oko czy może już zapalenie spojówek?
Narząd wzroku to jedna z dróg, którą alergeny wnikają do organizmu, powodując nieprzyjemne i uciążliwe objawy oraz zwiększając ryzyko rozwoju alergicznych chorób oczu. Przez pocieranie swędzących i łzawiących oczu dodatkowo je podrażniamy, podobnie jak skórę powiek i wokół oczu. Im dłużej oczy mają kontakt z alergenem, tym większe ryzyko nadwrażliwości i sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.
Warto wiedzieć, że także alergie kontaktowe zwiększają ryzyko atopowego zapalenia spojówek i rogówki oraz kontaktowego zapalenia skóry powiek. Jeśli nie zareagujemy właściwie i w odpowiednim momencie na objawy ze strony oczu, sytuacja może stać się naprawdę poważna, a dolegliwości będą się nasilać.
Konieczna jest wizyta w gabinecie okulistycznym oraz leczenie choroby alergicznej poprzez podawanie leków przeciwhistaminowych [3]. Na ostre alergiczne zapalenie spojówek wskazuje obrzęk spojówek, pieczenie oczu i wydzielina z worka spojówkowego [4].
Przejdź przez alergię bez łez
Zupełne uniknięcie alergenów jest niemal niemożliwe. Możemy jednak zastosować kilka prostych wskazówek, by możliwie ograniczyć ich dostęp do naszego organizmu. Twoje oczy podziękują ci za to, sprawiając, że życie alergika nie będzie aż tak uciążliwe. Oto 5 rad:
- Nie dotykaj okolic oczu – to bardzo prosta metoda na to, by skutecznie ograniczyć dostęp alergenów do oka. Na dłoniach przenosimy nie tylko wiele pyłków, ale także bakterii i zanieczyszczeń, które dodatkowo podrażnią wrażliwą śluzówkę. Nie należy trzeć oczu, gdy swędzą – czasem trudno się od tego powstrzymać, ale naprawdę warto.
- Zastosuj krople do oczu dla alergików, które utworzą na powierzchni Twojego oka tarczę ochronną. To nie tylko je nawilży, ale także utrudni alergenowi wniknięcie do organizmu. Zwróć uwagę na skład – zawartość ektoiny zmniejszy dodatkowo stan zapalny. Ektoinę zawierają np. krople do oczu Ektin**. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli zapoznaj się z ulotką informacyjną.
- Noś okulary przeciwsłoneczne jako naturalną barierę przeciw pyłkom. Jeśli musisz wyjść z domu, ważne, by były dość duże i zakrywały całe oczy. Czyść je także częściej niż zazwyczaj – zetrzesz w ten sposób osadzające się na nich alergeny. Przed kontaktem powierzchni oka z pyłkami do pewnego stopnia chroni noszenie soczewek kontaktowych, jednak okulary dodatkowo przeciwdziałają szkodliwym skutkom promieniowania UV.
- Częściej myj twarz i włosy – alergeny mogą dopaść cię również w domu, pamiętaj, że buzi nie ochronisz na stałe maską, a włosy – nawet związane czy krótkie – chłoną zanieczyszczenia i pyłki. Ponieważ poprzez usta, nos i oczy alergeny wnikają do Twojego organizmu, wzmożone mycie głowy i twarzy pomoże Ci w zmniejszeniu objawów uczulenia.
- Zastosuj chłodne okłady na oczy w momencie, gdy czujesz, że Twoje podrażnione i opuchnięte powieki wołają o pomoc. Złagodzisz w ten sposób świąd i ukoisz nabrzmiałe okolice oka, zmniejszysz także dyskomfort związany z ostrą reakcją alergiczną. Pamiętaj jednak, by były to okłady z czystej wody – dodatek ziół może je dodatkowo podrażnić.
Alergia potrafi utrudnić życie, ale objawy związane z alergią można skutecznie złagodzić, a niektórym, np. w postaci alergicznego zapalenia spojówek, przeciwdziałać. Konieczna jest diagnostyka i odpowiednie leczenie oraz stosowanie się do wskazówek lekarza. Domowe sposoby pomogą złagodzić objawy alergicznych chorób oczu, ale nie zastąpią właściwego leczenia.
Bibliografia:
- Monika Świerczyńska-Krępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
- Marek Prost, Zespół suchego oka, Link, data dostępu 09.02.2023.
- Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, „pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
- Ewa Bogacka, Anna Groblewska, Alergiczne zapalenie spojówek, „mp.pl” [online], Link, data dostępu 09.02.2023.
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.
Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.