Skip to main content
START: TARACZA:

Piekące oczy to częsty problem, zwłaszcza gdy pracujesz przy komputerze. Tego objawu nie wolno lekceważyć, ponieważ może wskazywać na stan zapalny lub zespół suchego oka, dlatego zalecana jest wizyta u okulisty. Są jednak także sposoby, które z powodzeniem zastosować możesz w domu, by zaradzić uciążliwym dolegliwościom. Dowiedz się, co pomoże na zmęczone, podrażnione oczy, czytając nasz artykuł*.

Dlaczego oczy są zaczerwienione i pieką?

Jest wiele możliwych przyczyn podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Mogą być to prozaiczne powody, takie jak niewyspanie czy nawyk pocierania powiek. Przyczyną może być również alergia, niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, silne słońce) czy długotrwała praca przy komputerze. Na tego typu dolegliwości bardziej narażone są również osoby noszące soczewki kontaktowe czy przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. Bezpośrednim powodem problemów z oczami jest wówczas wysuszenie ich powierzchni, co ma związek ze zbyt rzadkim mruganiem powiekami oraz suchym powietrzem.

Osoby, które pracują przed komputerem i przez długi czas wpatrują się w ekran (dotyczy to także smartfonów i telewizora), zapominają o odruchu mrugania, a jest on konieczny, by film łzowy równomiernie i dostatecznie często nawilżał powierzchnię oka [1]. Należy mieć na uwadze, że monitor komputera i innych urządzeń elektronicznych emituje też niebieskie światło, które jest męczące dla oczu.

Do problemów przyczynia się dodatkowo suche powietrze, które przyspiesza parowanie filmu łzowego. Warto wiedzieć, że film łzowy składa się z trzech warstwa, w tym warstwy wodnej [2], która szybko wysycha w niesprzyjających warunkach. Gdy tak się dzieje, charakterystycznym objawem jest uczucie ciała obcego pod powiekami i podrażnienie oczu.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Najprostszym sposobem na oczy zmęczone patrzeniem w monitor lub czytaniem są zimne okłady. Na opuchnięte oczy i powieki sprawdzą się również kostki lodu oraz… zimne plastry ogórka, które należy nałożyć na oczy na kilka-kilkanaście minut. Można też nasączyć płatki kosmetyczne naparem z rumianku lub świetlika, schłodzić je w lodówce i nałożyć na zamknięte powieki. Jeśli zastanawiasz się, czym przemywać oczy, tu także świetnie sprawdzi się świetlik i rumianek, także do przemywania skóry wokół oczu.

Kompresy złagodzą m.in. obrzęk, a zioła działają przeciwzapalnie, co korzystnie wpływając na stan spojówek. Okłady na oczy i zamknięcie na kilka minut powiek sprzyjają również regeneracji rogówki. Pamiętajmy jednak, że to doraźne sposoby i gdy dolegliwości, w tym opuchlizna, nie mijają, należy udać się do lekarza. Przyczyną problemów z oczami mogą być poważne choroby, takie jak zaćma, zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy zwyrodnienie plamki żółtej, a wówczas sama, nawet najlepsza, domowa pielęgnacja oczu nie pomoże.

Warto znać naturalne sposoby na zmęczone oczy i stosować je na co dzień – regularne dbanie o oczy jest najlepszą metodą profilaktyki. Pamiętajmy jednak, by przede wszystkim w miarę możliwości unikać czynników szkodliwych dla wzroku oraz odbywać wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza gdy często męczymy wzrok długotrwałym wpatrywaniem się w monitor komputera.

Bardzo ważną kwestią jest również dieta, czyli jedzenie produktów bogatych w witaminy i minerały niezbędne dla dobrego widzenia oraz kwasy omega-3, które wspierają warstwę lipidową filmu łzowego [3].

Krople dla twoich oczu – lepsze nawilżenie na co dzień

Codzienne funkcjonowanie bywa sporym obciążeniem dla narządu wzroku. Gdy oczy swędzą, pieką i są zmęczone, pomocne będą nawilżające krople do oczu, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** czy Hyal-Drop Ultra 4S**, które przynoszą ulgę w tych i podobnych dolegliwościach. Zawarte w nich substancje, takie jak hialuronian sodu, nawilżają rogówkę i powierzchnię oka, wspierając działanie filmu łzowego. Co ważne, krople Hyal nie mają w swoim składzie substancji innych niż naturalne, a więc nie zawierają sztucznych barwników ani konserwantów.

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom, jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym.

Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu ograniczają parowanie łez. Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy takie jak łzawienie i podrażnienie) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach.

Nawilżające krople do oczu, nazywane też sztucznymi łzami, zalecane są w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka [4], sprawdzą się również w codziennej higienie narządu wzroku.

Bibliografia:

  1. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
  2. Oko – narząd wzroku, Link, data dostępu 12.02.2023.
  3. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  4. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Podziel się ze znajomymi: